projekt poisťovne logo generali

10 najdôležitejších vlastností úspešných lídrov

01. 02. 2021

Ako sa stať úspešným lídrom? Túto otázku si kladie hádam každý ambiciózny podnikateľ či manažér. Tí najlepší vedia, ako zamestnancov motivovať, vytvárať efektívne tímy a dosahovať skvelé výsledky. A naučiť sa to môže každý! Pozrite si náš zoznam tých najdôležitejších vlastností, ktoré by mali inšpiratívni lídri mať.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému téme úspešného podnikania, kariéry a zdravej pracovnej rovnováhy, pri príležitosti spustenia nového poistenia pre podnikateľov ProFi Extra od poisťovne Generali, ktoré je šité na mieru individuálnym potrebám každého podnikania a podrží v krízových chvíľach.

1. Sú emocionálne inteligentní

Tí najlepší lídri si uvedomujú svoju jedinečnosť a sú skvelí v budovaní vzťahov. Sú empatickí a sú si vedomí, ako ich slová a konanie ovplyvňujú ľudí okolo nich. Výskumy preukázali, že empatickí manažéri sú svojimi nadriadenými hodnotení ako lepší vo svojej práci. Takisto zamestnanci vzhliadajú k takým lídrom, s ktorými si rozumejú a vedia sa s nimi stotožniť.

2. Majú nespochybniteľnú integritu

Úspešní lídri sa vždy riadia svojimi hodnotami, či už ide o kvalitu produktu, bezpečnosť zamestnancov či komunikáciu s klientmi. Lídri by mali robiť to, čo je v danej situácii správne i keď sa to nemusí pre ich projekt zdať finančne najvýhodnejšie. Ak sa zamestnanci či klienti stretnú s nečestným správaním, môže to mať negatívny vplyv na reputáciu celej firmy.

3. Majú vynikajúce komunikačné schopnosti

Svoje hodnoty a ciele dávajú najavo prostredníctvom jasnej a sebavedomej komunikácie, reči tela a celkového správania. Svoju podnikateľskú víziu vedia sprostredkovať tak, aby jej každý rozumel. Musia však zvládať správne komunikovať aj v náročných situáciách, ku ktorým pri podnikaní prichádza.

4. Pozorne načúvajú

Dobrí lídri sa do seba neuzatvárajú a prijímajú kritiku. Často sa rozprávajú so svojimi zamestnancami na všetkých úrovniach a vítajú spätnú väzbu, vďaka čomu zlepšujú svoje podnikanie. Prieskumy naznačujú, že firemná kultúra je do veľkej miery spätá s tým, ako v nej ľudia komunikujú a nakoľko sa navzájom počúvajú. Dobrý líder musí ísť aj v tomto smere príkladom.

5. Vedia rozhodovať

Vedia, kedy načúvať iným, kedy analyzovať a kedy prijímať dlhodobé a bezpečné rozhodnutia. Ak však ich rozhodnutie neuspeje, priznajú si chybu, poučia sa z nej a pokračujú ďalej. Lídri, ktorí nevedia spraviť včasné rozhodnutie, sa môžu javiť ako neefektívny. Mnohí skúsení manažéri sa riadia princípom 40-70 generála Colina Powella. Aby ste spravili rozhodnutie potrebujete získať minimálne 40 percent dostupných informácií o probléme, ale definitívne by ste sa mali rozhodnúť, ak už máte 70 percent.

6. Majú stratégiu

Lídri určujú jasné smerovanie a zámer svojho podnikania. Vedia, čo chcú dosiahnuť a ako budú spolu so zamestnancami postupovať. Tiež predvídajú nečakané situácie a dôsledne sa na ne pripravujú, napríklad aj vhodným poistením svojho podnikania, ktoré ich v takých situáciách podrží.

7. Motivujú svojich zamestnancov

Dobrý zamestnávateľ vie, že zamestnanci sa potrebujú cítiť ocenení. Netúžia však len po výhodách a bonusoch. Ocenenie ich práce a povýšenie sú pre nich rovnako dôležité ako finančné ohodnotenie. Efektívny manažér myslí pozitívne a inšpiruje tým aj svojich zamestnancov, aby vykonávali svoju prácu s nasadením a entuziazmom.

8. Sú mentormi

Najlepší lídri dokážu poskytovať motivovaným zamestnancom možnosti rastu. Delia sa s nimi o svoje vedomosti a skúsenosti, aby a stali vo svojej profesii úspešnými.

9. Poverujú prácou iných

Úspešní lídri vedia, že nedokážu všetko spraviť sami, a obkolesujú sa šikovnými ľuďmi, ktorí dokážu samostatne pracovať. Ak si získajú ich dôveru, získajú aj nezávislosť. Naopak, mikromanažovanie zamestnancov môže vzájomnú dôveru aj vzťah nalomiť. Dobrý manažér svojmu tímu dopraje určitú mieru samostatnosti, a keď je to potrebné , poskytuje podporu a pomoc.

10. A v neposlednom rade sú priekopníkmi!

Úspešní lídri riadia svoj tím podľa konkrétnej myšlienky či motta. Skvelým príkladom je princíp HIPPO, podľa ktorého je pri práci kľúčová pokora, integrita, zanietenosť, optimizmus a otvorenosť.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.