projekt poisťovne logo generali

3 motivačné jedálničky pre zdravý deň plný energie

Natália Spišiaková 12. 02. 2019

Plánujete ozdraviť svoj jedálniček? Chcete doň zaradiť zdravšie potraviny a pridať aj cvičenie? Nie je na škodu postupne implementovať do svojho bežného stravovacieho režimu aj zopár zdravších dní. Kto vie, možno sa vám zdravý stravovací režim zapáči natoľko, že pri ňom už ostanete. Ktorý typ jedálnička by vám teda vyhovoval najviac? Poďme sa pozrieť na 3 typy zdravých denných stravovacích plánov.

FITNESS jedálniček

Primárnym cieľom tohto spôsobu stravovania je prijímanie vyššieho množstva proteínov (bielkovín) ako základnej zložky pre budovanie svalstva. Bielkoviny sú základnou makrozložkou našej stravy a majú význam pre výstavbu svalových tkanív, telesných orgánov, enzýmov a hormónov.

Pri fitness jedálničku si dávajte pozor na príjem sacharidov najmä v popoludňajších a večerných hodinách.

Fitness jedálniček majú v obľube siloví športovci, ale aj ľudia, ktorí sa snažia schudnúť a kombinujú zdravú stravu s cvičením. Pri fitness jedálničku si dávajte pozor na príjem sacharidov najmä v popoludňajších a večerných hodinách.
Najčastejšími potravinami pre „fitnessákov“ sú chudé mäso, ryby, vajcia, tvaroh, ricotta, syry, jogurty, zelenina a ovocie s nízkym obsahom sacharidov (napr. bobuľové ovocie).

3 motivačné jedálničky pre zdravý deň plný energie

VEGÁN jedálniček

Vegánska strava je založená na rastlinnom základe. Vylučuje akékoľvek prijímanie živočíšnych potravín a produktov vrátane mliečnych výrobkov, vajec či medu. Vegánska strava vďaka zvýšenému množstvu zeleniny a ovocia obsahuje veľa vlákniny, vitamínov a minerálov. Je ľahšie stráviteľná, ale napriek tomu dokáže organizmu dodať dostatok energie.

Vegánska strava je ľahšie stráviteľná, ale napriek tomu dokáže organizmu dodať dostatok energie.

Pri vegánskom jedálničku si však sledujte prijaté množstvo proteínov. Tie totiž rastlinná strava obsahuje v zníženom množstve, preto je potrebné nezabúdať dopĺňať ich konzumáciou klíčkov, strukovín, ale aj koncentrovanejšími potravinami so zvýšeným obsahom bielkovín, ako sú chlorella či spirulina. Vegáni konzumujú okrem ovocia a zeleniny aj veľa obilnín a orechov.

3 motivačné jedálničky pre zdravý deň plný energie

LOW CARB jedálniček

Nízkosacharidová diéta, „keto“ diéta či „low carb“ diéta – všetky sú postavené na princípe prijímania zvýšeného množstva bielkovín a tukov s maximálne obmedzeným príjmom karbohydrátov (sacharidov).

Ketóny predstavujú unikátny zdroj energie, ktorý je schopný orgánom a svalom dodávať veľké množstvo energie.

Zjednodušene, uvedený princíp funguje tak, že ak je prísun sacharidov v organizme veľmi nízky, mastné kyseliny z vašich tukových zásob sa presúvajú do krvi, následne do pečene, pričom niektoré z nich sa premieňajú na ketóny. Tie predstavujú unikátny zdroj energie, ktorý je schopný orgánom a svalom dodávať veľké množstvo energie.

Takže ak zo stravy odstránime všetky sacharidy a udržíme primeranú konzumáciu bielkovín, po niekoľkých dňoch sa telo dostane do ketózy a tukové zásoby sa budú z tela odstraňovať rýchlo a efektívne.

3 motivačné jedálničky pre zdravý deň plný energie

Veľa úspechov pri adaptácii na nový jedálniček!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.