5 rád pre vaše deti na začiatok školského roka
Podľa štatistík Ministerstva školstva SR sa počas minulého školského roka stalo na školách viac ako 11-tisíc úrazov. K zraneniam detí dochádza najčastejšie práve na jeseň, keď sa deti vracajú po prázdninách do školských lavíc. Preto je dôležité sa s dieťaťom pred začatím školského roka porozprávať a pripomenúť mu niektoré pravidlá.
Situáciám, pri ktorých dochádza k úrazom detí, sa nedá vždy zabrániť. Zranenia hrozia deťom doma, na športoviskách, ale aj v školách. Deti v školských zariadeniach pri ich počte častokrát nie je možné ustrážiť a tak sa na školách pravidelne stretávame s drobnými či väčšími zraneniami.
S úrazmi detí sa, samozrejme, stretávame. Nie je to často, ale keďže má naša škola viac ako 600 žiakov, vyskytujú sa.
RNDr. Alena Heldová, riaditeľka základnej školy Podzáhradná
Len počas minulého školského roka 2017/2018 poisťovňa Generali zaznamenala celkovo takmer 100 úrazov detí, za ktoré dohromady vyplatila približne 40 000 €. Podľa štatistík poisťovne sú najčastejším úrazom detí v školách zlomeniny.
Fraktúry sú zodpovedné za viac ako polovicu nám nahlásených úrazov. Druhým najčastejším úrazom detí v školách je vyvrtnutie členku alebo kolena, nasledované narazením a pomliaždením prstov rúk.
Adriana Körösiová, riaditeľka odboru poistných udalostí životného poistenia poisťovne Generali
K úrazom dochádza najmä počas mimoškolských aktivít ako je školský výlet či škola v prírode, keď deti venujú svojej bezpečnosti menšiu pozornosť.
„Najviac zranení detí vzniká pri športovej činnosti a voľnočasových aktivitách,“ potvrdzuje Heldová. Pritom upozorňuje, že príčinou je mnohokrát nielen nepozornosť detí, ale aj ich zlý fyzický stav. „Z roka na rok pozorujeme, že deti majú čoraz väčší problém so športovaním, s aktívnym pohybom. Dnešné deti nevedia urobiť kotúľ, skákať cez švihadlo či chytiť loptu,“ konštatuje.
Zraneniam sa deti nevyhnú ani v škole či priamo počas vyučovania pri nedodržiavaní školského poriadku alebo rôznych šarvátkach počas prestávok. „Často sú nám hlásené prípady, keď spolužiak strčil do spolužiaka, ten stratil rovnováhu, udrel sa hlavou do stoličky a tým si vyrazil zub, rozťal čelo alebo nešťastne spadol na ruku, čím si ju zlomil. Inou kategóriou sú zasa úrazy počas telesnej výchovy, keď napríklad dieťa počas skoku do piesku zle doskočilo a vyvrtlo si členok,“ vysvetľuje Adriana Körösiová z poisťovne Generali.
Niektorým nepríjemným situáciám v školách ako je krádež či úraz, však vedia deti predísť. Porozprávajte sa preto s nimi ešte teraz na začiatku školského roka a pripomeňte im, na čo by v škole mali myslieť.
Toto svojim deťom nezabudnite pripomenúť:
Dodržuj školský poriadok
Mnohým deťom to príde ako obyčajná nudná fráza, ale je potrebné im pripomenúť, že školský poriadok neexistuje len preto, aby ich obmedzoval v ich činnostiach, ale aby ich chránil napríklad aj pred úrazmi. Vedeli ste, že práve prsty rúk sú najčastejšie zraňovanou časťou tela? Podľa štatistík poisťovne Generali až v 37 % prípadoch mali deti následkom úrazu poranené prsty na rukách alebo ich články, pričom pravá strana tela je na úrazy náchylnejšia. Takže dodržiavať školský poriadok sa skutočne oplatí.
Počúvaj svojho učiteľa
Podľa skúseností riaditeľov škôl dochádza v priestoroch školy k úrazom detí najmä na telesnej výchove, počas veľkej prestávky a v rámci krúžkovej činnosti. Správne nastavenie jasných pravidiel a rešpektovanie pedagogických pracovníkov umožní žiakom pohybovať sa v relatívne bezpečnom prostredí. Toto pravidlo platí obzvlášť dvojnásobne pri školských predmetoch, kde dieťa môže prísť do kontaktu s potenciálne nebezpečnými chemikáliami alebo predmetmi, ktoré by ho pri nesprávnom používaní alebo aktivite mohli zraniť.
Múdrejší ustúpi
Šarvátky a doťahovanie k detstvu patria. Vysvetlite však svojim deťom, že nie je rozumné nechať sa zatiahnuť do konfliktu. Ten totiž môže skončiť nepríjemným úrazom.
Dávaj si pozor na svoje veci
Krádeže sa, žiaľ, nevyhýbajú ani školám. Preto je dôležité, aby deti svoje veci nenechávali v škole len tak pohodené. Ak má dieťa pridelenú svoju uzamykateľnú skrinku, je dôležité, aby tam svoje veci zodpovedne odložilo a skrinku vždy poriadne zamklo.
Elektronika a cennosti do školy nepatria
Ak má dieťa mobil, tablet alebo inú elektroniku, je dôležité mu pripomenúť, že takéto veci do školy nepatria. Ak sa chce svojim spolužiakom pochváliť s novým tabletom, nech ich radšej pozve na návštevu.