projekt poisťovne logo generali

5 tipov na netradičné víkendové pobyty v Európe

Jožo a Hanka Orgonášovci 06. 08. 2018

Plánujete si cez (predĺžený) víkend vyraziť na výlet mimo domova, no nelákajú vás masy turistov tlačiace sa v uliciach? Úplne to chápeme. Preto sme pre vás pripravili 5 cestovateľských inšpirácií na víkendové výlety, pri ktorých sa turistom oblúkom vyhnete. Možno vám názvy niektorých miest nič nepovedia, ale práve to je časť úspechu pri úteku pred hromadami návštevníkov. Niektoré z týchto mestečiek si ešte pokojne žijú v „turistickom utajení“. Preto vás poprosíme o diskrétnosť.

Chioggia, Taliansko

Je pravda, že Chioggia (čítaj „kiodža“) nezarezonuje u ľudí tak, ako susedné Benátky. Chioggia vás však privíta s otvorenou náručou, kľudnou atmosférou a výnimočne príjemnými cenami Aperol Spritzu. Uličky tu nezapĺňajú skupiny čínskych turistov, ktorí sa práve vyhrnuli  výletnej lode, aby si za pár hodín neľútostne pofotili každý meter štvorcový.

Chioggia možno nosí prívlastok „chudobné Benátky“, my si však myslíme, že „chudoba“ je len otázkou priorít návštevníka. Ponúkne pohodovú atmosféru s domácimi, ktorí sa sem radi chodia okúpať alebo si zakempovať na priľahlú pláž Sottomarina. Ak vyhľadávate práve pokoj, ste tu na správnej adrese. V pohode sa uspokojíte s pár romantickými kanálmi – veľmi podobnými tým z Benátok – zopár lodičkami a priľahlou plážou.

Neuvidíte tu žiadne gondoly. Pri vstupe do mesta však kotvia fascinujúce rybárske lode, ktoré po nočnom love vykladajú na rybom trhu úžasné úlovky. Výhodou Chioggie je aj ľahká dostupnosť. Autom sa dostanete až do centra a poľahky zaparkujete. Možností ubytovania je mnoho, či už priamo v meste, alebo aj v susednej Sottomarine, a to za veľmi príjemné ceny. Plážová časť je od centra Chioggie vzdialená asi štvrť hodinku pešej chôdze.

Celá oblasť je veľmi dobre prepojená aj cyklotrasami a v mnohých penziónoch a hoteloch vám k ubytovaniu automaticky požičajú aj bicykel. Na to, že Chioggia je malé a nenápadné mestečko, žijúce v tieni preslávených Benátok, má toho veľa čo ponúknuť.

Baden (bei Wien), Rakúsko

Viedeň má v sebe takú silu príťažlivosti, že sa málokedy zamyslíme, či je v jej okolí miesto, ktoré by tiež stálo za návštevu. Veruže je! Vynikajúcim príkladom je Baden, často uvádzaný aj s prívlastkom „bei Wien“, čiže pri Viedni. Ako už názov našepkáva, ide o pôvodné rímske kúpeľné mesto. Kúpeľná tradícia sa tu rozvíja už vyše 2000 rokov.

Ako to už pri kúpeľných mestách býva, je uhladené, vystlané zeleňou a navyše, až do konca septembra tohto roku, je plné fascinujúcich fotografií od významných svetových fotografov. V Badene sa totiž tento rok koná najväčšia outdoorová výstava fotografií v Európe – La Gacilly. Okrem svojej jedinečnej zbierky ruží sa teda Baden môže pochváliť aj výstavou asi 2000 fotografií, ktoré sú zaradené do 35 tematických celkov. Tohtoročná hlavná téma je „I love Africa“ („Milujem Afriku“).

Baden síce žije v tieni svojej slávnej susedky Viedne, no nehrozí vám, že by ste sa pri prehliadke fotografií alebo návšteve záhrad museli tlačiť. Keďže naši susedia intenzívne myslia aj na cyklistov, prídu si tu na svoje aj milovníci aktívneho oddychu. Okolité vinohrady a dedinky sú popretkávané cyklocestami s krásnymi výhľadmi a motivujúcimi zastávkami na oddych a degustáciu lokálnych vín. Varujeme, je možné, že pri tomto skvelom výlete stretnete minimum ľudí!

Pálava, Česko

Zbehli sa vám pri tomto názve hneď slinky a už otvárate vychladené biele vínko? Čo je však ešte lepšie, ako dať si pohárik Pálavy? No predsa dať si pohárik Pálavy priamo v Pálave. Úchvatný kúsok „českého Toskánska“ hneď vedľa u susedov na južnej Morave. Ak ste sa tu ešte neboli pozrieť, utekajte, neoľutujete! Je to na skok, z Bratislavy iba niečo cez hodinu cesty. Keďže tá veľa času nezaberie, o to skôr si môžete vychutnať západ slnka pri jazere Nové Mlýny.

Počas víkendu sa budete cítiť ako v scénach českého filmu Bobule. Celá južná Morava je posiata malebnými dedinkami s vinárstvami na každom kroku. Odporúčame neleniť, nasadnúť na bicykel a s „lepeňákmi“ v batohu vyraziť po údajne najobľúbenejšej cyklotrase z Pavlova do rozprávkových Ledníc. My sme na tejto trase boli na začiatku mája úplne sami.

Počas cesty sa pristavte v dedinke Bulhary vo vinárstve u Fuzgrunty a ochutnajte skvelé vínko s domácimi dobrotami. Ak zvládnete na bicykli aj kopčeky, určite si to namierte do chránenej krajinnej oblasti Pálava. Práve pri ceste po trase z dedinky Pavlov do Mikulova sa totiž zrazu ocitnete v „Toskánsku“. Na polceste sa v dedinke Kletnica zastavte na jedno orosené a v malebnom historickom mestečku Mikulov si následne môžete dopriať aj „vepřo knedlo zelo“.

Na južnú Moravu sa budete určite radi vracať, je návyková. Ak máte radi netradičný spôsob cestovania, prenajmite si karavan a zaparkujte priamo pri nádrži Dyje, kde sa po vodnej hladine naháňajú windsurferi aj kitesurferi.

Piran, Slovinsko

Ešte raz by sme vás radi pozvali k moru. K nášmu „slovenskému“ – k Jadranu. Zablúdime však na 47 kilometrov dlhú slovinskú riviéru. Keď sa robil medzi slovinskými novinármi prieskum, ktoré je, podľa nich, ich najkrajšie mesto, na prvej priečke sa umiestnilo prímorské historické mestečko Piran. U nás o ňom až tak nepočuť, ale Slovinci sú na svoj malebný Piran veľmi hrdí.

Nejde o miesto, kde by ste nestretli ani nohy, ale vďaka zákazu vjazdu áut do mesta a starobylému centru si mesto stále zachováva veľmi pokojné životné tempo. Apropo, práve tento slovinský kúsok pobrežia je reálne „naše“ najbližšie more. Do Piranu sa pri plynulej doprave dostanete po rakúskej a slovinskej diaľnici za menej ako 6 hodín. Takže pokiaľ necestujete v čase vrcholiacej letnej turistickej sezóny, môže to byť pohodová víkendová cesta.

Ak túžite po prírodných plážach, zájdite do pár kilometrov vzdialeného prírodného parku Strunjan. Tam sa dá po turistickom chodníku zostúpiť z 80 metrov vysokého útesu až k divokým plážam, kde nebýva veľa návštevníkov.

Košice, Slovensko

Čože, Košice? Ak nepochádzate z východu, ruku na srdce – kedy ste boli naposledy v Košiciach? Ak to bolo dávno, je čas oprášiť železničné koľaje a vydať sa do metropoly východu. Útulné, romantické, pohodové a plné príjemných prekvapení. Čím nás Košice dostali? Svojou extrémnou kompaktnosťou. Celá história aj gastronómia sa odohráva doslova v okolí Hlavnej ulice a keď sa aj vydáte do okolia, za 48 hodín toho stihnete naozaj veľa.

Košice sú ideálnou víkendovou destináciou! Nezameniteľnou dominantou mesta je Dóm sv. Alžbety a na pár krokov je tu aj ďalší kusisko histórie – Kráľovské schody, Kaplnka sv. Michala, Urbanova veža, Štátne divadlo, Immaculata či Dolná brána. Práve z kostolnej veže dómu máte k dispozícii 360-stupňový výhľad na celé mesto.

Vedeli ste, že košický erb je najstarší mestský erb v Európe? Pri prechádzke nevynechajte židovskú synagógu, krčmu s originálnym názvom „Krčma“ a Košický zlatý poklad – výstavu doslova plnú zlata. Ak pôjdete na východ s deťmi, nasmerujte si to aj na Detskú železničku v Čermeli.

Cestou zo ZOO vystúpte na zastávke Vyhliadková veža a 20-minútová pohodová prechádzka lesom do (naozaj len) mierne strmého kopca vás dovedie k vyhliadkovej veži Hradová z roku 1987. Nebojte sa, už bola odvtedy zrekonštruovaná. Svojou polohou na kopci a výškou 21 metrov ponúka krásny panoramatický výhľad na Košice a okolie.

Jožo a Hanka Orgonášovci

www.cestujemespolu.com

Milujeme cestovanie, spoznávanie nových krajín, kultúr a zaujímavých miest. Keďže sme však bežne zamestnaní, naše časové aj finančné možnosti sú obmedzené. Cestujeme preto skôr netradične a najmä nízkonákladovo. O svoje cestovateľské tipy a rady, ako skĺbiť prácu s cestovaním, sa radi podelíme so všetkými, ktorí chcú tiež vedieť, ako na to.
Všetky články autora

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.