projekt poisťovne logo generali

7 tipov na cestné aj horské cyklotrasy na Slovensku

09. 06. 2023

Slovensko je nádherná a malebná krajina s bohatou prírodou a pôvabnými kopcovitými regiónmi, ktorá ponúka pre cyklistov neskutočné množstvo možností objaviť jej krásy a využiť bohaté cestné a horské cyklotrasy. Bez ohľadu na to, či si nadšený amatérsky cyklista alebo skúsený profesionál, Slovensko ti poskytne jedinečné a pôsobivé cyklistické zážitky. My sa s tebou podelíme o pár tipov na najlepšie cestné a horské cyklotrasy, ktoré ti umožnia pohodlne preskúmať krajinu alebo zažiť adrenalínové dobrodružstvo na bicykli.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cyklistike, aby sme si užili bezstarostnú a bezpečnú jazdu na dvoch kolesách. V prípade krádeže bicykla či nehody sa môžeš spoľahnúť na poistenie bicyklov od poisťovne Generali.

1. Okolo Liptovskej Mary

Táto trasa patrí medzi najkrajšie cyklotrasy na Slovensku, ktoré vás potešia nielen nádhernými výhľadmi, ale aj svojou nenáročnosťou.

Dĺžka trasy – 37 km

Náročnosť – ľahká

Zaujímavosť – Počas trasy máš možnosť návštevy archeoskanzenu Havránok a pozrieť si tak keltské múzeum.

shutterstock_2179169825.jpg

2. Pozdĺž železnej opony EuroVelo 13

90 km dlhý úsek prechádza Slovenskom a začína sa v Bratislave na hranici s Rakúskom, pokračuje pozdĺž hranice s Českou republikou a končí v Moravskom Svätom Jáne.

Dĺžka trasy – 90 km

Náročnosť – stredne náročná

Zaujímavosť – EuroVelo 13 je najdlhšia európska cyklotrasa, ktorá vedie cez 20 krajín. Jej celková dĺžka je 10 400 km a spája Čierne more na juhu s Barentsovým morom na severe a z Bulharska do Nórska kopíruje líniu železnej opony, ktorá rozdeľovala Európu na dva svety na takmer štyri desaťročia v 20. storočí.

shutterstock_2183799783.jpg

3. Okruh Duchonka

Ide o cyklistický okruh takže začiatok a koniec sa nachádzajú v malebnej dedinke Duchonka. Trasa ťa počas 36 kilometrov prevedie asfaltovými cestami, ale najmä lesom. Terén má mierne stúpania a klesania v desiatkach metrov. Táto trasa patrí k jedným z najkrajších cyklistických okruhov na Slovensku.

Dĺžka trasy – 36 km

Náročnosť – stredne náročná

Zaujímavosť – Okruh ťa zavedie cez známe turistické lokality. Postupne prejdeš cez Kulháň, Duchonku a obce Závadu a Záhrady. Budeš sa pohybovať okolo rekreačného strediska Tesáre, VN Tesáre a obce Tesáre. Ďalej budeš pokračovať cez Jacovce, Tvrdomestice, Prašice a Nemečky, pričom sa opäť ocitneš okolo VN Nemečky a vrátiš sa na Kulháň. Počas trasy prejdeš aj popri vodných nádržiach Tesáre, Nemečky a Duchonka.

shutterstock_2081940328.jpg

4. Mlyny na Malom Dunaji

Cyklotrasa začína na cyklistickej dráhe v Bratislavskej Vrakuni smerom na letisko a konči v obci Dunajská Streda odkiaľ je možné sa vrátiť vlakom.

Dĺžka – 57 km

Náročnosť – ľahká

Zaujímavosť – Počas tejto cyklotúry môžeš navštíviť až tri vodné mlyny, ktoré sú súčasťou trasy. Pre Malý Dunaj sú charakteristické tzv. pobrežné kolesové mlyny; nazývajú sa kolesové mlyny, pretože stáli na drevených kolesách na brehu rieky. Prvým z nich je mlyn Jána Maticzu v Tomášikove, postavený v roku 1895, zachovaný v pôvodnom stave, ktorý sa v súčasnosti slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku. Druhým je mlyn v Dunajskom Klátove, postavený na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Spolu s mlynom v Tomášikove je prístupný verejnosti. Posledný mlyn, ktorý však nie je prístupný verejnosti môžu návštevníci obdivovať len z jeho exteriéru v Jahodnej.

5. Kráľova hoľa

Cesta vedúca na vrchol Kráľovej holi je najvyššie položenou spevnenou cyklotrasou na Slovensku. Tento vrchol je zároveň najvyšším bodom na Slovensku, ktorý je možné dosiahnuť nielen bicyklom, ale aj autom či pešo.

Dĺžka trasy – 14 km

Náročnosť – náročná

Zaujímavosť – Čo sa týka cyklotrasy Kráľovej hory je táto trasa skutočne nezabudnuteľná kvôli svojej majestátnosti, ale taktiež aj kvôli náročnému stúpaniu, ktoré ti bude ešte viac sťažovať silný vietor. Zaslúžený odpočinok, ktorý ťa bude čakať približne v polovici, si užiješ v Chate pod Kráľovou hoľou. Na vrchole ťa ale čaká nádherný výhľad na Tatry a Spiš.

shutterstock_2199382635.jpg

6. Slavošovský tunel

Táto jedinečná cyklotrasa prechádza cez dva tunely železnice a nádherné prírodné prostredie. Začiatok trasy sa nachádza na spojnici s cyklomagistrálou Slovenský Kras a končí vo srdci mesta Revúca.

Dĺžka trasy – 25,5 km

Náročnosť – ľahká

Zaujímavosť – Na tejto trase môžeš objaviť tajomstvá nevyužívaného Slavošovského tunela, ktorý má dĺžku 2,4 km. Tento železničný tunel sa začal stavať v roku 1941, ale vlaky ním nikdy nepremávali. Na trase, ktorá spája obce Slavošovce a Magnezitovce si určite nezabudni obzrieť Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt. Nezabudni ani na výbavu – do tunela budeš potrebovať dobré svetlo.

shutterstock_450161506.jpg

7. Štefánikova cyklomagistrála

Táto cyklomagistrála prechádza cez celé pohorie Malé Karpaty, a to od severu po juh. Symbolicky spája mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle s Bratislavou. Trasa prechádza cez nádherné a malebné časti Malých Karpát a tvorí hlavnú osu celého pohoria.

Dĺžka trasy – 102 km

Náročnosť – stredne náročná

Zaujímavosť – Táto cyklotrasa sa nachádza v Bratislavskom kraji a povedie ťa cez hrebeň Malých Karpát. Začína sa v bratislavskej Kolibe a prvý úsek vedie po asfaltovej ceste smerom k lokalite Pod Chlmcom. Následne sa môžeš tešiť z čerstvého vzduchu a kvalitných lesných ciest. Ďalej budeš pokračovať po asfaltovej ceste až do Bieleho Kríža. Za Bielym Krížom sa trasou prechádza príjemným lesným prostredím, sledujúc hrebeň Malých Karpát až na vrchol Pezinskej Baby. Trasa pokračuje až k Mohyle Milana Rastislava Štefánika, po ktorom je táto cyklotrasa pomenovaná.

shutterstock_1210132903.jpg

Nech už preferuješ cestné alebo horské cyklotrasy, Slovensko ponúka všetko, čo potrebuješ na skvelý cyklistický zážitok. Bez ohľadu na tvoju cyklistickú zdatnosť a skúsenosti tu nájdeš trasy pre každého. Zábava, dobrodružstvo a zážitok čakajú na každého cyklistu, ktorý sa rozhodne objavovať Slovensko na bicykli.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.