projekt poisťovne logo generali

7 + 1 tipov na cenovo dostupné romantické výlety vo dvojici

Jožo a Hanka Orgonášovci 27. 09. 2018

Plánujete prekvapenie pre vášho milého či vašu milú a neviete ani za svet prísť na to, kam ho či ju zobrať na romantický výlet? Máme pre vás skvelých 7 tipov na miesta, s ktorými ho alebo ju určite prekvapíte. A rozhodne vás takýto romantický výlet nemusí stáť „majland“. Cení sa totiž vaša snaha, nie počet hviezdičiek hotela, ktorý booknete. A keďže sú dnes ceny leteniek na historickom dne, otvárajú sa vám možnosti, o ktorých ste možno doteraz ani netušili. V blogu navyše nájdete aj unikátne 360-stupňové zábery z viacerých krásnych miest v romantických Benátkach.

Neusiedl am See – romantika aj na jeden večer

Mestečko v rakúskej spolkovej krajine Burgenland leží na okraji Neziderského jazera neďaleko Bratislavy. Samotné mestečko možno nie je až tak romantické, to sa však nedá povedať o jeho plážach s mólami. Ak patria k vašej romantickej predstave aj vodné športy ako windsurfing, kitesurfing či klasické vodné bicykle, alebo sa len tak rozvaľovať v tráve, Neusiedl je pre vás tou pravou destináciou. Rozhodne však počkajte na západ slnka, posaďte sa k známemu majáku a vychutnajte si drink s domácimi.

Valtice/Lednice – pre milovníkov vína

Ani nie 90 km od Bratislavy sa kúsok od česko-rakúskych hraníc rozprestiera oblasť, ktorá už desaťročia patrí k vychýreným vinárskym regiónom. Ak ste ešte neboli v Ledniciach na slávnej cykloceste lemovanej vínnymi pivničkami a nedali si romantickú prechádzku v neďalekých Valticiach, nebudete praví romantici. Pálava, Malverína, Veltlínske zelené – všetky tieto známe odrody pochádzajú práve z južnej Moravy. Lacné ubytovanie, rozmanité športové možnosti a ideálna príroda na piknik. Už viete, kam vyrazíte najbližší víkend?

Valtice/Lednice, Česko

Hallstatt – rozprávka na brehu jazera

Štyri hodiny autom a ste v rakúskom Hallstatte. Na romantický víkend tak stačí vyraziť v sobotu ráno. Zároveň ušetríte za ubytovanie. Dedinka s približne 800 obyvateľmi leží priamo pod Dachsteinom a na jeho spoznanie vám budú stačiť 1 – 2 hodinky (to pre tých lenivejších). Ako prekvapiť svoju polovičku? Pomôžeme vám – plavba po jazere, výdatná prechádzka po okolitých horách a okolí jazera, prehliadka najstaršej soľnej bane na svete, najdlhšia drevená kĺzačka v Európe či skywalk priamo nad jazerom. Hallstatt je ako celok zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Domácich nezabudnite pozdraviť „Grüß Gott”!

Hallstatt, Rakúsko

Ľubľana – mesto, na ktoré dohliada drak

Presne 450 km od nášho hlavného mesta sa nachádza hlavné mesto krajiny, s ktorou si práve tú našu zahraniční turisti najčastejšie mýlia. Ľubľana je ideálna na prechádzky. Je kompaktná a tak máte všetko dostupné na pešo. Ľubľana, to sú úzke uličky, vysoké stromy a historický nádych celkovo pokojného mesta, ktoré v noci ožije farbami a zábavou. Rozhodne nevynechajte dračí most a Vodnikov trg (asi netreba prekladať), kam pozvite svoju drahú na domáce pochúťky.

Ľubľana, Slovinsko

Porto – vitajte v meste sladkého vína

Že ste nikdy neochutnali portské? Alebo vám nechutí? Porto to zmení. Druhé najväčšie portugalské mesto preslávilo síce sladké víno v sudoch transportované na drevených lodiach po rieke Douro, v mysliach cestovateľov sa však častejšie spája s nezameniteľnou architektúrou, farebnými kachličkami, nezvyčajným pokojom a tradíciami, ktorými je mesto pretkané. V tržnici vsadenej medzi domami musíte ochutnať sušenú tresku. Nezabudnite však navštíviť aj Katedrálu Sé do Porto a na večer smerujte vaše kroky na slávny Most Dona Luisa I. Potom vám už nič nebráni v tom, aby ste si sadli k historickým lodiam a omámili svoje chuťové bunky pohárikom portského.

Banská Štiavnica – hodiny na radnici sa museli zblázniť

Nech si hovorí kto chce čo chce, Banská Štiavnica patrí k jedným z najkrajších miest na Slovensku. Starobylé a pritom zachovalé. S miestnym pivovarom, úžasnou prírodou naokolo, netradičným banským múzeom aj štôlňou. Určite prejdite pôvodnou Piargskou bránou pri vstupe do mesta. Na chvíľu upokojte svoju myseľ v Kostole sv. Kataríny a potom si rozhodne doprajte gastronomické lákadlá, ktoré sa Banskou Štiavnicou za posledné roky rozmohli a výrazne posunuli. Všimnite si aj budovu radnice a najmä jej unikátne hodiny na vrchu – malá hodinová ručička ukazuje minúty a veľká ukazuje hodiny.

Banská Štiavnica, Slovensko

Benátky – mesto, ktoré musíte zažiť cez deň aj v noci

Nie, nestaňte sa súčasťou tej masy turistov, ktorí ráno prídu a večer odídu. Spravte to úplne naopak! Vydajte sa náhodnými uličkami mimo hlavných trás, zostaňte na noc, užite si slávny Most Rialto sami pre seba. Ráno si doprajte kávičku s domácimi, dopravte sa vaporettom (vodná MHD) na Piazza San Marco a tu si dajte jeden Aperol Spritz s nerušeným výhľadom na nezabudnuteľnú baziliku. Ak si ju chcete pozrieť zvnútra a chcete sa pritom vyhnúť davom turistov, zájdite na rannú svätú omšu v nedeľu, budete tak môcť nerušene obdivovať zlaté stropy, koľko sa vám zachce. V októbri a novembri sú Benátky omnoho dostupnejšie, menej preplnené a stále ešte nezaplavené. Navyše, ak sa do Benátok vydáte nočným vlakom priamo z Viedne, vyhnete sa problému s parkovaním a ocitnete sa priamo v centre diania. „Arrivederci!“

New York – letenky do „Veľkého jablka“ neboli nikdy lacnejšie

Posledné mesiace sa leteckí prepravcovia predháňajú, kto prinesie lacnejšie letenky do New Yorku. Možno to nebudete práve najlacnejší romantický výlet, ale ak ste po New Yorku niekedy túžili, nikdy nebol lacnejší. Aktuálne totiž zoženiete letenky pohodlne aj pod 300 eur! A teraz by sme vám mohli rozprávať, ako nesmiete vynechať Sochu slobody, Brooklyn Bridge, Rockefeller Center, Grand Central Station, Chrysler Building, Ground Zero či výhľad na celý Manhattan. Nie, my vás pozývame na prechádzku New Yorkom, o ktorej ste nikdy nepočuli – na tzv. High Line. Zrevitalizovaný kus minulosti New Yorku. Krásna pešia promenáda, ktorá sa nachádza na bývalej železničnej nadzemke, ktorá kedysi slúžila na transport tovaru do industriálnej časti New Yorku – do Chelsea. S rozmachom pozemnej dopravy však prestávala byť železnica naplno využívaná a v roku 1980 sa po nej posledný krát previezli tri vagóny s mrazenou morkou. Z kusov železa nachádzajúcich sa 9 metrov nad ulicami New Yorku sa stala kultová záležitosť, ktorú Newyorčania milujú. Krásne budovy naokolo, park pri nohách, kultové dizajnérske továrne, kam sa oko pozrie – tak to je High Line. Neriešite semafory, autá, hluk, ruch ulice, proste ste nad tým všetkým a užívate si krásnu zeleň, architektúru, tehlové krásky a Empire State Building z diaľky. Choďte a sľubujeme, že neoľutujete!

High Line, New York, USA

Tip na záver

Ak sa rozhodnete cestovať letecky, napríklad do Benátok, Porta, Ľubľany či New Yorku, hľadajte termíny odletov a príletov cez pracovný týždeň. Vtedy sú letenky lacnejšie.

Krásne a romantické cesty!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.