projekt poisťovne logo generali

8 najkrajších európskych vianočných trhov s tou pravou atmosférou

08. 12. 2018

Milujete vianočnú atmosféru? Zbiehajú sa vám slinky na voňavé jedlo a varený punč alebo víno? Máte radi to príjemné zimomravenie, keď sa prechádzate zababušení zasneženým mestom? Vianočné trhy k Vianociam patria. A ak tie slovenské už máte prejdené, skúste vycestovať kúsok za hranice a zažiť sviatočnú atmosféru jedného z európskych miest z nášho článku.

Tallin, Estónsko

Aj menej navštevované mesto Tallin patrí medzi miesta s rozprávkovou vianočnou atmosférou. A nakoľko sme na severe, málokedy sa stáva, že by tu boli Vianoce daždivé či, naopak, príliš teplé. Práve zasnežené vianočné stánky tu navodia tú pravú atmosféru zimy a Vianoc. Vianočné trhy sa každý rok konajú na hlavnom námestí, ktoré je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dominantou trhov je obrovský vianočný stromček, ktorý sa tu stavia každé Vianoce, a to už od roku 1441. Okolo stromčeka sú rozmiestnené stánky, pričom musíme pochváliť hlavne ich usporiadanosť. Práve preto tu nehrozí žiadna tlačenica či dlhé rady. Určite odporúčame ochutnať tradičnú vianočnú estónsku kuchyňu, ktorej základom je čierny puding a kyslá kapusta. Ak máte chuť na niečo sladké, skúste estónske perníčky, marcipánové dobroty či vianočné nápoje. Nájdete tu aj mnoho miestnych remeselníkov, ktorí ponúkajú najmä darčeky a zaujímavé vianočné ozdoby vyrobené priamo v Estónsku. Ak sa chystáte na tallinské vianočné trhy s deťmi, aj pre ne tu nájdete veľa zábavných atrakcií. Môžete napríklad zaklopať priamo Santovi na dvere jeho domčeka, ktorý sa nachádza na námestí uprostred diania. Nájdete tu tiež kolotoče a klzisko.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Kodaň, Dánsko

V Kodani by ste našli viacero vianočných trhov. Tie najpopulárnejšie sú v známej zábavnej záhrade Tivoli, ktorá vás očarí nádhernou vianočnou svetelnou výzdobou a dekoráciami. Trhy pripomínajú skôr malé vianočné mestečko s množstvom kolotočov, Santom so svojimi sobmi a stánkami či skôr mini vianočnými domčekmi. Miestni obchodníci ponúkajú rôzne sladké dobroty, dánske vianočné jedlá či obľúbené slané víno. Vianočné trhy v Tivoli gardens odporúčame navštíviť aj s deťmi, ktoré určite očarí množstvo rozprávkových atrakcií a kolotočov vo vianočnom duchu.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Svojou atmosférou však nezaostávajú ani trhy priamo v prístave Nyhavn, ktorý je turistickým centrom Dánska. Pre tento prístav sú typické rôznofarebné budovy, ktoré sú v období Vianoc vyzdobené farebnými svetlami. Aj napriek tomu, že tento trh býva preplnený množstvom turistov, jeho návšteva stojí za to. Vianočné stánky pozdĺž nábrežia ponúkajú dánske špeciality, varené víno či remeselné výrobky od miestnych obchodníkov. Nezabudnite ochutnať varený nápoj glogg, ktorý vám pripravia z červeného vína a pálenky, alebo tradičné vianočné pivo z miestnych pivovarov. Pravú vianočnú atmosféru dotvorí tiež tradičná vianočná dánska hudba, ktorá je pravidelnou súčasťou týchto trhov.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Krakov, Poľsko

Poľské mesto Krakov je známe najmä svojím historickým centrom, ktoré je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a v období Vianoc sa mení na ešte očarujúcejšie miesto. Hlavné trhy sa sústreďujú na centrálnom námestí Rynek Glowny, ktoré každé Vianoce navštívi veľký počet turistov. Stánky roztrúsené po námestí vytvárajú dojem rozprávkového mestečka. Na poľských vianočných trhoch nájdete výrobky od miestnych remeselníkov a určite ich nebude málo. Takmer na každom kroku si budete mať možnosť kúpiť napríklad typické teplé papuče, ktoré sú originálnym poľským výrobkom. Okrem toho vám miestni obchodníci ponúknu aj veľké množstvo ručne vyrobených dekoračných vencov, sviečok, keramiky, bižutérie, pletených košov či výrobkov z dreva. Kúpite tu aj originálne tradičné poľské vianočné dekorácie, ktoré okrem toho, že sú jedinečné a ručne vyrábané, sú aj omnoho lacnejšie ako dekorácie u nás na Slovensku. Určite nebudete sklamaní ani zo širokého výberu lahodných poľských jedál. Grilované mäso a klobásy, tradičné poľské jedlá smalec a bigos či známy poľský syr oscypek sú lákavými dobrotami, ktoré sú k dispozícii v stánkoch po celom námestí. Poľské vianočné trhy sú známe aj tým, že si tu môžete kúpiť rôzne dobroty zo zemiakov, ako aj čerstvo upečený poľský chlieb. Nezabudnite však ani na sladké perníčky alebo známe krowky. Poľské vianočné trhy ich ponúkajú takmer na každom kroku. Atmosféru Vianoc dotvoria aj umelci, ktorí na námestí spievajú vianočné koledy. Popritom vás čaká aj prehliadka betlehemov, ktorej tradícia spadá až do 19. storočia.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Praha, Česko

V Prahe to žije aj počas vianočných sviatkov. V hlavnom meste našich susedov by ste našli viacero rôznych vianočných trhov. Tie najobľúbenejšie a zároveň aj najväčšie sú na Staromestskom námestí, o niečo menšie by ste našli na Václaváku. Keďže sú oba tieto trhy od seba vzdialené len kúsok, máte možnosť sa medzi nimi bez problémov premiestňovať. Za návštevu stoja však aj vianočné trhy na Pražskom hrade, ktoré sú však o niečo ďalej od tých hlavných. Po ceste tam sa môžete prejsť po Karlovom moste a naraziť tak na veľké množstvo vianočných atrakcií či vystúpení. Zaujímavosťou pražských trhov je tiež to, že trvajú dlhšie ako v iných krajinách.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Trhy na Staromestskom námestí a Václaváku sú otvorené až do Troch kráľov. Našli by ste tu stánky, ktoré ponúkajú české špeciality ako bramborák, opekaný chlieb s camembertom, tradičné české klobásy, vyhľadávaný trdelník či neuveriteľné množstvo šišiek. Zapiť to môžete českých svařákom či medovinou. Pre deti bude najväčším lákadlom môcť vidieť živé zvieratká, ktoré tu každoročne dotvárajú vianočnú atmosféru.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Viedeň, Rakúsko

Viedenské vianočné trhy sú pre väčšinu Slovákov tie známejšie a hojnejšie navštevované. Možno je to tak práve preto, že vo Viedni nájdete naozaj tú pravú a nefalšovanú vianočnú atmosféru. Podobne ako v Budapešti, aj tu máte možnosť navštíviť vianočných trhov viac. Tie menšie nájdete napríklad na zámku Belveder či na Námestí Márie Terézie. Čaká na vás aj adventný trh Am hof alebo trhy pri Prátri.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Ak máte v pláne navštíviť tie najznámejšie, vyberte sa na radničné námestie Rathausplatz. Tieto trhy sú výnimočné najmä vianočnými dekoráciami na stromčekoch a početnou svetelnou výzdobou. Každým rokom sem zavíta množstvo turistov a, podobne ako v Budapešti, aj tu si počkáte v rade na jedlo a pitie. Určite si dajte vianočný punč, ktorý dostanete priamo do vianočnej šálky s motívom Viedne. Šálku si môžete buď nechať, alebo ju vrátiť. Je to veľmi praktické, nakoľko v ďalších stánkoch vám už punč len zvyknú do šálky dočapovať. Odporúčame tiež navštíviť stánok s ponukou grilovaných klobás, ktoré sú vo Viedni veľmi populárne. Vďaka možnosti jednu ochutnať sme rýchlo pochopili prečo. Čaká na vás aj veľa stánkov s pečenými gaštanmi, výrobkami z marcipánu, palacinkami či slanými a sladkými praclíkmi. Neodmysliteľnou súčasťou trhov vo Viedni sú stánky s vianočnými guľami, Nájdete tu aj tie ručne robené, ktoré sú ideálnym suvenírom z výletu na trhy.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Budapešť, Maďarsko

Ak sa rozhodnete ísť na juh a navštíviť Budapešť, určite neoľutujete. Naši južní susedia sú veľmi milí, aj keď s angličtinou je to u nich už trochu ťažšie. V Budapešti máte možnosť navštíviť hneď niekoľko vianočných trhov. Najpopulárnejšie sú trhy na Vorosmartyho námestí priamo v centre, ktoré majú dokonca svoj vlastný orientačný plánik. V strede trhov sú umiestnené iba stánky s jedlom a pitím, okolo nich sú spravené miesta na posedenie. V prvom rade vás prekvapí ponuka naozaj výborného jedla. Typické maďarské klobásy, guláš, zemiakové placky, halázslé a mnoho ďalších maďarských špecialít, z ktorých sa len ťažko vyberá, lebo všetko vyzerá tak super.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Jedinou nepríjemnosťou je čakanie v radoch. Vianočné trhy v Budapešti totiž lákajú naozaj veľa návštevníkov, tlačiť a čakať v radoch pri stánkoch s jedlom a pitím je tu úplne normálne. Pozor však na punč, ktorý tu robia nenormálne sladký, odporúčame ochutnať radšej pálenku. Až za týmito stánkami s občerstvením stoja stánky s remeselnými či vianočnými výrobkami. V okolí stánkov môžete nakuknúť do štandardne otvorených obchodíkov s neuveriteľným množstvom maďarských suvenírov. Majú ich tam vždy toľko, že si nebudete vedieť vybrať. Rušné vianočné trhy v Budapešti môžete zakončiť nádhernou svetelnou šou, ktorá sa pravidelne koná na fasáde Baziliky sv. Štefana, kde okrem iného nájdete ďalšie vianočné trhy, ktoré sú o niečo pokojnejšie ako tie hlavné.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Ľubľana, Slovinsko

Hlavné mesto Slovinska je známe aj ako mesto trhov, ktoré majú dávnu históriu. Pre obyvateľov Ľubľany sú všetky trhy dôležitou súčasťou ich spoločenského života, keďže sa tu pravidelne stretávajú so svojimi známymi či rodinou. Ľubľanské vianočné trhy sa slávnostne otvárajú rozsvietením vianočného stromčeka na hlavnom námestí a súčasne aj ostatnej výzdoby po celom meste. Behom chvíľky sa tak z tohto mesta stane nádherné vianočné mestečko plné farebných svetiel. Nezaostáva ani dominanta mesta Ľubľanský hrad, ktorý sa premení na priam rozprávkový. Očarí vás aj umelecky navrhnutá vianočná výzdoba svetla s vesmírnou tematikou, ktorá je každým rokom zaujímavejšia.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Drevené stánky, špeciálne navrhnuté pre túto udalosť a vyzdobené vetvičkami ihličia s množstvom farebných svetielok, sa tiahnu pozdĺž brehu rieky Ljubljanica. Hlavnými špecialitami trhov sú grilované klobásy, pražené mandle, pečené gaštany či čerstvé voňavé pečivo. A ani tu nechýba teplé slané vianočné víno či iné vianočné nápoje. Môžete si tu zakúpiť aj jedinečné darčeky od miestnych remeselníkov či umelcov. Vybrať si môžete aj z bohatej ponuky pletených vecí, ako sú čiapky a rukavice, vianočných ozdôb a dračích suvenírov. Ak si chcete vianočnú výzdobu tohto mesta vychutnať trošku inak, skúste plavbu loďkou po rieke pozdĺž celého mesta. Aj napriek chladnému počasiu sa december v Ľubľane považuje za mesiac udalostí a podujatí. V centre mesta, ale aj v okolitých uličkách to celé vianočné obdobie žije a všetky verejné slávnostné akcie sú bezplatné. Na námestiach sa pravidle konajú rôzne hudobné koncerty aj pre rodiny s deťmi. Okrem toho ponúka Ľubľana aj iné zimné atrakcie. Každý rok by ste tu našli klzisko a čoraz populárnejšou atrakciu sa stáva výstava ľadových sôch, ktorá sa nachádza pri nákupnom centre BTC. Medzi sochami, samozrejme, nemôže chýbať drak, hlavný symbol Ľubľany.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Záhreb, Chorvátsko

Väčšina z nás navštevuje Chorvátsko v lete, za pozornosť však stojí aj v zimnom období. Vianočné trhy v hlavnom meste Záhreb sú považované za jedny z TOP vianočných trhov v Európe, dokonca sa pýšia aj pár titulmi o najkrajšie európske vianočné trhy. Tieto trhy sú jedinečné tým, že sú rozmiestnené takmer po celom meste, teda sa nesústreďujú iba na konkrétne miesto. Ak sa vám nechce premiestňovať po meste pešo, zvezie vás vianočná električka. Určite si spravte zastávku v parku Zrinjevac, na jednom z najkrajších miest v Záhrebe. Práve toto miesto v zimnom období pripomína krásnu zimnú rozprávkovú krajinu vyzdobenú množstvom svetiel a dekorácií.

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Stánky v meste majú v ponuke naozaj veľa chutného vianočného jedla a pitia. K lahôdkam patrí napríklad treska; zo sladkého sú to zase šišky, ale v menšom vydaní, a nemôžu chýbať ani perníkové srdiečka. Ak by ste si chceli napríklad zakorčuľovať, práve Záhreb vás prekvapí perfektne vybudovaným ľadovým parkom. Nemusíte sa báť, že by ste ho v meste nenašli. Nakoľko toto ľadové ihrisko je vyhľadávaným miestom počas sviatkov a je naozaj obrovské, určite sa nestratíte. Vianočné koncerty k chorvátskym trhom patria tiež. Dobrú hudbu tu však nehľadajte klasicky na námestí, ale v tuneli. Práve tunel Grič slúži v adventnom období ako miesto pre rôzne hudobné podujatia a vystúpenia. Okrem týchto zaujímavých miest ponúka Záhreb cez vianočné sviatky ešte omnoho viac, takže vám určite odporúčame navštíviť ho. A možno sa stane Chorvátsko vašou obľúbenou zimnou destináciou!

8 najkrajších európskych vianočných trhov

Tak čo, koľko z nich stihnete ešte tento rok?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.