projekt poisťovne logo generali

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

23. 10. 2019

Nielen bicepsy či zadok by sme mali trénovať. Mozog si síce neobzrieme v zrkadle, no jeho kondícia je pre nás nemenej dôležitá – podľa výskumov už krátko po tom, čo oslávime 20-te narodeniny, začne pokrivkávať naša pamäť, zhoršuje sa sústredenie a s ešte vyšším vekom nás začína čoraz viac ohrozovať demencia, mozgové mŕtvice a Alzheimerova choroba. Aj v tomto prípade mozgu svedčí tréning a komplexná prevencia, ktoré spomaľujú znižovanie našich mentálnych schopností. Čo teda robiť pre fit mozog?

#1 Hrať šach

Podľa americkej štúdie z roku 2018 ľudia, ktorí hrajú taktické hry, akými je napríklad šach, majú 2,5-krát nižšiu šancu rozvoja Alzheimerovej choroby.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#2 Písať listy

Výskum v renomovanom časopise Medical Journal of Neurology naznačuje, že ľudia, ktorí píšu listy v neskoršom veku, majú pomalší mentálny úpadok ako tí, ktorí to nerobia.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#3 Čítať a lúštiť krížovky

Klasický tréning mozgu, ktorý je známy už roky, sú krížovky a čítanie kníh a časopisov. Jeho úspech je v tom, že sa zameriava na slová a prácu s nimi, čo stimuluje mozog a zlepšuje slovnú zásobu.

Klasický tréning mozgu, ktorý je známy už roky, sú krížovky a čítanie kníh a časopisov.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#4 Počúvať hudbu

Štúdia z roku 2018 zistila, že počúvanie hudby zlepšuje subjektívnu pamäť a objektívny kognitívny výkon mozgu.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#5 Aktívne sa hýbať

Štúdie potvrdzujú, že aeróbne cvičenia, ktoré zvyšuje tepovú frekvenciu (napríklad beh, plávanie, jazda na bicykli, HIIT tréning), preukázateľne pomáhajú chrániť pamäť a kognitívne schopnosti. Cvičenie stimuluje uvoľňovanie chemikálií, ktoré ovplyvňujú zdravie mozgových buniek, rast nových krvných ciev a objem a životnosť nových mozgových buniek. Okrem aeróbnych cvičení dajte šancu aj joge. Menšia štúdia na UCLA v Buck Inštitúte z roku 2014 zistila, že joga a meditácia pomáha zvrátiť stratu pamäti a spomaliť úpadok mozgu vďaka práci s koncentráciou a dychom či nutnosti vizualizácie a zapamätania si pohybov.

Cvičenie stimuluje uvoľňovanie chemikálií, ktoré ovplyvňujú zdravie mozgových buniek, rast nových krvných ciev a objem a životnosť nových mozgových buniek.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#6 Zdravo jesť

Zdravie mozgu je úzko prepojené so zdravím srdca a ciev a taktiež s metabolickými poruchami ako cukrovka. Štúdie ukazujú, že strava bohatá na rastlinné zložky je najúčinnejšou v prevencii civilizačných chorôb. Pätina nášho energetického príjmu je spálená činnosťou mozgu a už 2 % dehydratácia tela ovplyvňuje našu pozornosť, pamäť a ďalšie kognitívne schopnosti. Výskumy potvrdzujú, že tzv. stredomorská diéta môže znížiť riziko zníženia funkcií mozgu až o 48 %. Zaraďte do svojho jedálnička ryby, celozrnné výrobky, oriešky a semienka, veľa zelenej zeleniny, červeno a fialovo sfarbené ovocie a bobuľovité ovocie.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#7 Kvalitne spať

Štúdie ukazujú, že spánok, ktorý trvá menej ako 7 hodín, vo vyššom veku znižuje kognitívne schopnosti a celkové zdravie mozgu. Neprebehnú totiž potrebné ozdravné procesy v podobe detoxikácie mozgu, kedy sa odstraňuje napríklad aj toxický proteín beta-amyloid, ktorý sa nachádza vo zvýšenej miere v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou. S vyšším vekom však klesá celková kvalita nočného spánku – preto je dobrou správou, že mozog chránia aj tzv. šlofíky, teda krátky spánok cez deň trvajúci približne 30 minút.

S vyšším vekom klesá celková kvalita nočného spánku – preto je dobrou správou, že mozog chránia aj tzv. šlofíky, teda krátky spánok cez deň trvajúci približne 30 minút.

8 spôsobov, ako si udržať zdravý mozog

#8 Cvičiť si mozog

Sudoku, hlavolamy, hry, maľovanky. Posledné štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí si týmto spôsobom precvičujú mozog, zlepšujú svoju pamäť až o 40 %. Vyskúšať môžete aj online aplikácie, napr. Lumosity. Alebo skúste starú dobrú klasiku – s ceruzkou.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.