projekt poisťovne logo generali

8 tipov, ako na cestách zvíťaziť nad nevoľnosťou

12. 08. 2020

Toto leto síce nepraje veľkému cestovaniu na dovolenky, no aj dlhšie jazdy za oddychom na našom Slovensku, napríklad do našich hôr, môžu byť ťažké, ak trpíte nevoľnosťou pri cestovaní. Rozhádzaný žalúdok, pocit na zvracanie, obliatie studeným potom, točenie hlavy... Nezúfajte, nie ste v tom s kinetózou sami.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.

So závratmi či nevoľnosťou bojuje pri svojich cestách množstvo ľudí po celom svete. Môže vás zastihnúť v akomkoľvek dopravnom prostriedku, pravidelne aj znenazdajky. Niekoho trápia len ak sedí v protismere jazdy alebo číta text, niekomu je zle už pri pohľade na vlak či auto. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým sa môžete cítiť lepšie, nech sa vydáte kamkoľvek.

1. Hľaďte priamo pred seba

Pohľad sa snažte mať upretý na horizont. Ak je nevoľnosť príliš intenzívna, zatvorte oči a niekoľko minút pomaly dýchajte.

2. Čerstvý vzduch čo najčastejšie

Ak cestujete autom, zastavte a dajte si krátku prestávku na vzduchu. V autobuse a vo vlaku si otvorte okno alebo nastavte na klimatizácii intenzívnejšie prúdenie vzduchu.

3. Vezmite si so sebou zázvor

Možno vás to prekvapí, no tento prírodný liek dokáže rýchlo zmierniť nepríjemné pocity nevoľnosti. Ak vás neláka predstava hryzenia tvrdého koreňa zázvoru, dobre vám poslúžia i tablety či práškový zázvor, ktorý ľahko rozpustíte vo vode. A ak máte termosku, vylúhujte čerstvý zázvor v horúcej vode a hotový nápoj môžete pohodlne piť kedykoľvek počas cesty.

4. Popíjajte vodu

Nevoľnosť pri cestovaní môže zapríčiniť aj dehydratácia, preto je dôležité zabezpečiť dostatočný prísun tekutín. Nevypite však všetko naraz, mohlo by to situáciu ešte zhoršiť.

5. Rozptýľte sa

Čítanie či pozeranie videí nie je zrovna najlepší nápad, no rozprávanie sa so spolucestujúcim vám pomôže prísť na iné  myšlienky.

6. Vyskúšajte aplikáciu

Ak máte telefón so systémom Android, stiahnite si túto aplikáciu, ktorá vám pomôže minimalizovať závraty. Funguje tak, že zobrazuje na telefóne polopriehľadné rozširujúce sa tvary, vďaka ktorým nebude sledovanie obrazovky vyvolávať také  nepríjemné  pocity.  Majitelia telefónov iPhone zase môžu vyskúšať túto aplikáciu, ktorá pomáha prekonať nevoľnosť pomocou zvukových efektov.

7. Zmeňte nastavenia svojho telefónu

Na telefónoch Apple môžete zmeniť ikony na priehľadné, aby boli pri cestovaní príjemnejšie na pohľad. V nastaveniach telefónu si tiež môžete zapnúť funkciu zníženia intenzity jasných farieb, vďaka čomu vám biela farba nebude tak ťahať oči. Vyskúšajte to!

8. Jedzte ľahké jedlá

Možno sa to nezdá, ale cestovanie s prázdnym žalúdkom môže vašu nevoľnosť ešte zhoršiť. Preto si so sebou na cestu pribaľte aj nejaké sušienky či ovocie. Neprežeňte to však a zďaleka sa vyhnite veľkým porciám a príliš sladkým, pikantným či sýtym jedlám.

Vyskúšajte tieto tipy a nenechajte si pokaziť svoje výletné plány 🙂

Keď budete plánovať najbližšie dobrodružstvo, nezabudnite, že Generali sa o vás v prípade choroby alebo úrazu na cestách postará.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.