projekt poisťovne logo generali

9 pravidiel, ktoré vám pomôžu schudnúť efektívnejšie a zdravo

03. 09. 2018

Dnešná doba si často vyžaduje „instantné“ riešenia. Častokrát ste zahltení toľkými informáciami, 
že zorientovať sa v mori riešení môže byť veľmi komplikované zadanie. Rád pre zdravú výživu 
je mnoho a niekedy je ťažké sa v spleti tipov zorientovať. Odborníci sa však vo viacerých veciach zhodujú. Preto sme pre vás pripravili skutočne overené a štúdiami podložené všeobecné tipy 
pre efektívnejší a zdravie nepodlamujúci boj s nadbytočnými kilami bez vedľajších účinkov.

(1) Jedzte viac proteínov

Bielkoviny alebo proteíny trávi naše telo dlhšie ako sacharidy, čiže cukry (alebo uhľohydráty či karbohydráty). Z biochemického pohľadu sa cítite nasýtenejší a hlad vás nepremôže tak skoro, ako keď zjete vysoko sacharidové jedlo, napríklad pizzu, cestoviny či ryžu bez výraznejšieho podielu bielkovín. Všeobecne sa odporúča jesť proteíny vo večerných hodinách. Zvýšeným príjmom bielkovinových jedál môžete denne „spáliť“ až o 400 kcal viac.

(2) Limitujte sacharidy

Nikto netvrdí, že sa ich treba úplne strániť. Mozog potrebuje cukor na správne fungovanie. Ide skôr o to, aby ste jedli tie ich zdravé formy a druhy. Ľahko sa v tom zorientujete, keď sa pozriete do prírody. Je keksík obalený v čokoláde voľne rastúci na strome? A čo mrazená pizza ozdobená čudnou zeleninou a stuženými tukmi? Najlepšie je jesť to, čo je prírodné, pôvodné a čo najmenej spracované. V priemere zje človek denne v rôznych jedlách až 15 čajových lyžičiek pridaného cukru, o ktorom zvyčajne vôbec netuší. Stojí preto naozaj za zváženie, čo v jedálničku obmedziť a čo pridať.

(3) Pite obyčajnú vodu

Ideálne filtrovanú čistú vodu, nesýtenú a nemineralizovanú. Najlepšie vypiť okolo dvoch litrov denne. V lete aj viac. Takisto, ak športujete alebo podávate nadmerné fyzické výkony. Obmedzte sladené sýtené nápoje a kávu alebo čaj pite bez cukru. Čistá voda je pre telo tou najprirodzenejšou tekutinou. Pozor však aj na ovocné šťavy. Obsahujú vysoké množstvo fruktózy a svojím energetickým zložením pokojne nahradia desiatu alebo olovrant.

(4) Jedzte pomalšie

Je dokázané, že pomalším tempom pri jedení sa chudne. Telo produkuje látky už pri samotnom pohľade na tanier a pripravuje sa na trávenie, hoci ste do úst ešte nevložili ani jedno sústo. Sliny naštartujú tráviaci proces. Vraví sa, že každé sústo by ste mali dôkladne požuť a to až 20-krát! Možno je číslo pre praktický život prehnané, ale je reálne účinné. Stačí však už aj trochu pri jedle spomaliť a efekt sa dostaví pomerne rýchlo. Ak totiž jete pomaly, žalúdok má čas zaregistrovať, kedy už hlad nepociťujete. Skôr, než siahnete po lákavom dezerte po obede, počkajte 15 minút. Možno ho už nebude ani treba, lebo zistíte, že ste už vlastne sýti.

(5) Spite sladko

Keď chcete zhodiť nejaké to kilo navyše, dobre sa vyspite. Niekedy je lepšie ísť o hodinu skôr spať, ako sa trápiť vo fitness klube či posilňovni. Štúdie v Medzinárodnom inštitúte zdravia v USA dokázali, že až 55 % ľudí s nedostatkom spánku sa stáva postupne obéznymi. Nedostatok spánku bráni produkcii niektorých hormónov a tie majú za následok postupné priberanie na hmotnosti.

(6) Jedzte vlákninu a celozrnné potraviny

Stačí, ak do jedla prepašujete čokoľvek celozrnné. Napríklad do obľúbeného receptu na koláč použijete polovicu dávky bielej múky a druhú polovicu celozrnnej. Vláknina podporuje pocit plnosti v žalúdku, keďže nasaje tekutinu a následne zväčší objem. Ďalším benefitom je očista hrubého čreva, vláknina totiž pomáha odprevadiť odpad ľahšie z tela von aj spolu s nežiaducimi baktériami.

(7) Robte kardio

Akýkoľvek pohyb zaťažujúci srdce a pľúca sa počíta. Vyšliapte denne 100 schodov, choďte rýchlou chôdzou do či z práce alebo si obujte tenisky a choďte po práci na polhodinu behať. Bicykel, korčule, tanec či aerobik sú najlepšími spaľovačmi nadbytočných kalórií. Okrem fyzickej kondície posilníte aj svoje mentálne zdravie. Počuli ste, že úspešní ľudia veľa behávajú?

(8) Čistite si po jedle zuby

Ide o typický trik na vlastnú myseľ, keď môžete vedome oklamať telo s tým najlepším úmyslom. Po každom hlavnom jedle si stačí umyť zuby alebo vypláchnuť ústa ústnou vodou. Jedlo potom nechutí obzvlášť dobre a pocit čistoty v ústach vám zabráni siahnuť po zbytočnej maškrte. Je však pravdou, že sa to ľahšie hovorí ako realizuje, ale účinok je zaručený.

(9) Vyhoďte snacky

Je preukázané, že snacky pomedzi jedlá, napríklad tyčinky, slané oriešky, nekvalitné čokoládové výrobky prispievajú k nenápadnému priberaniu. Ak ich celkom vylúčite zo stravy, schudnete za rok  v priemere 4 až 5 kilogramov bez zdvihnutia jedinej činky v posilňovni. Ak nedokážete medzi hlavnými jedlami vydržať, siahnite radšej po bielom jogurte, hrsti nesolených nepražených mandlí, ovocí, mrkve alebo natvrdo uvarenom vajíčku.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.