PANORÁMA: Podceňovaná Petržalka – nečakané pohľady v 360°
Pôvodná vidiecka obec (Engerau) je dnes najväčším sídliskom na Slovensku a dokonca aj v strednej Európe. Žije tu cez 100-tisíc ľudí a pre mnohých Slovákov je to iba betónová džungľa a neosobný priestor preplnený panelákmi. Tieto 360° zábery budú možno pre mnohých prekvapivé, pretože vôbec nesedia so „sivou panelákovou“ povesťou najväčšieho slovenského sídliska. Petržalka ponúka toľko zaujímavostí, o ktorých ste (takmer určite) ani netušili – poďte spolu s nami interaktívne objaviť 8 miest, ktoré vám zmenia pohľad na Petržalku.
Nikdy nedostavané depo bratislavského metra
Na úplnom (južnom) konci Petržalky sa medzi trsmi obrovskej trávy ukrýva už takmer zarastené depo bratislavského metra. Áno, to povestné metro, ktoré Bratislava mala mať a nikdy ho mať nebude, sa skutočne začalo v roku 1988 stavať. V časti Janíkov dvor dnes objavíte betónové základy depa bratislavského metra. Odišiel som odtiaľto poriadne zablatený, ale nájdete tu aspoň vždy čerstvé (a legálne) grafity. Mimochodom, za pár rokov by tu mala mať „konečnú“ práve zastávka električky.
Obrovské slnečné hodiny
Miesto, okolo ktorého chodia denne desaťtisíce ľudí (nachádza sa pri dôležitej dopravnej tepne – napojenia Petržalky na mesto pri Moste Apollo), no 99 % ľudí o ňom ani netuší. Jeho história sa píše do čias, keď sa staval vtedajší Most hrdinov Dukly, dnešný Prístavný most, v neskorších 70. rokoch. Obrovské betónové umelecké dielo s rímskymi číslicami ukazuje stále správny čas počas slnečného dňa a najmä lezci majú toto miesto radi. Prečo? V zadnej časti slnečných hodín je totiž dobudovaná boulderingová lezecká stena!
Vojenský cintorín
V časti Kopčany (koniec Petržalky na slovensko-rakúskych hraniciach), vtedajšej prísne stráženej oblasti, nájdete nielen mnoho vojenských bunkrov, ale aj vojenský cintorín pochádzajúci z roku 1922 – obzrite sa na 360-stupňovej fotke smerom vpravo, dnes je na tomto mieste jeho zrenovovaná časť. Toto pietne miesto spolu s ostnatým drôtom, vojenským autom a protitankovým krytom pripomína časy nie tak dávne a my nemôžeme nikdy dopustiť, aby sa znova zopakovali!
Draždiak – bezplatné mega kúpalisko
Štrkové pláže, obrovská vodná plocha, najväčší beachvolejbalový areál v strednej Európe – Veľký Draždiak, ktorý kedysi niesol názov Šutrovka. Ako názov napovedá, jazero vzniklo po vyťažení štrku pri výstavbe Petržalky. Obrovské prírodné kúpalisko je bezplatné a dlho tak aj zostane vďaka prozaickému dôvodu. Nad jazerom bolo v minulosti natiahnuté vedenie vysokého napätia (110 kV) a jeho prekládka by bola extrémne drahá. V lete je tu dosť rušno a voda býva za posledné roky vcelku čistá.
Skate park na Markovej ulici
Petržalka rozhodne nie je panelák na paneláku, aj keď sa to tak z diaľky môže zdať a pri prvej prechádzke týmto sídliskom sa ľahko stratíte. Je tu však množstvo veľkých plôch, kde sa môžu decká vyblbnúť a medzi takéto rozhodne patrí obľúbený skate park. Čo si pri prechádzke Petržalkou určite všimnete, sú veľké priestory medzi panelákmi plné zelene, ale aj betónových ihrísk. Tie sú dnes už opustené a pomaly sa menia na parkoviská, 15 – 20 rokov dozadu to však boli miesta vždy plné detí a mládeže.
Dostihová dráha so serióznymi pretekmi
Viac ako 18-hektárová dostihová dráha sa nachádza takmer uprostred Petržalky. Nejde o žiadne schátrané miesto, ale o večne zelený areál, v ktorom sa počas celej sezóny (máj až september) odohrávajú dostihové preteky, rôzne (aj detské) festivaly a ďalšie podujatia. Keď však prídete na medzinárodné preteky a vsadíte si na svojho koňa, zažijete atmosféru, ktorú poznajú iba praví koničkári.
Sad Janka Kráľa
Vedeli ste, že v Petržalke je najstarší verejný park v strednej Európe? S rozlohou cez 40 ha a viac ako 200-ročnou históriou (!) je to miesto, ktoré musíte navštíviť najmä v lete. Mladí aj starší, mamičky s deťmi, zamilované páry na pikniku – všetci si užívajú zeleň, ktorá je verejne dostupná. Neďaleké Tyršovo nábrežie takmer spája Sad Janka Kráľa s nábrežím Dunaja. V sade určite pôjdete okolo sochy nášho známeho spisovateľa, ale aj popri unikátnom záhradnom betónovom altánku, ktorý bol kedysi vežou kostola. Takýto park v Bratislave a iných mestách na Slovensku nemá obdobu.
„Nekonečne“ dlhé Chorvátske rameno
Od severu až na juh sa tiahne na mieste historického koryta Dunaja dnešné Chorvátske rameno. S dĺžkou 5 km je to ideálne miesto na prechádzku. Dnes Chorvátskemu ramenu nepovedia Petržalčania inak ako „kanál“ – v skutočnosti je to miesto, kde prekvitá fauna aj flóra. V praxi dnes slúži ako drenážny kanál a sem-tam pri ňom uvidíte rybárov, ktorí sem chodia však už iba zo zvyku. Chorvátske rameno je ideálnym miestom pre bežcov, keďže ponúka pozdĺž celej svojej dĺžky spevnenú asfaltovú cestu, ale aj prírodný trávnatý povrch.
Tak čo, zmenili ste názor na Petržalku alebo je to pre vás stále to povestné panelákové mesto, ktoré toho veľa neponúka? 😊
P. S.: Zaujímavú históriu o Petržalke si môžete prečítať aj na jej oficiálnej stránke.