Zostaňte zdraví aj v zimných mesiacoch – vyskúšajte recepty, ktoré podporia vašu imunitu
V chladnejších mesiacoch je výskyt respiračných ochorení omnoho vyšší ako po zvyšok roka. Práve preto je v tomto období veľmi dôležité posilňovať svoju imunitu a pravidelne dopĺňať vitamíny. Nie vždy však musíme siahnuť po výživových doplnkoch. Posilniť imunitu si môžeme aj doma pomocou rôznych byliniek, zdravého a čerstvého jedla či domácej medicíny. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktorými sa môžete inšpirovať a dodať tak vášmu telu potrebnú dávku zdravia.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme ochrane zdravia v zime. Zima so sebou prináša rôzne nástrahy pre naše zdravie a bezpečnosť. Ak sa chystáte do hôr, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr od poisťovne Generali a stiahnuť mobilnú aplikáciu Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom.
Zázvorový sirup
Zázvor je odnepamäti považovaný za výnimočný koreň práve vďaka svojim blahodarným liečivým účinkom. Okrem toho, že pomáha pri nachladnutí, je výborný aj pri tráviacich problémoch.
Koreň zázvoru vieme využiť v čaji, v kuchyni alebo si vieme pripraviť aj domáci sirup či likér. Môžete napríklad vyskúšať zázvorový sirup s medovkou:
- 100 g čerstvého zázvoru
- lístky medovky
- cca 1 l vody
- med
Zázvor a medovku nasekáme na drobné kúsky. Vložíme do hrnca a zalejeme vodou. Privedieme k varu a varíme asi pol hodiny. Potom pridáme asi 8 až 9 polievkových lyžíc medu. S medom varíme do zhustnutia. Nakoniec všetko precedíme do fľašky a skladujeme v chladničke. Takýto hotový sirup si vieme pridať do čaju alebo užívať na lyžičke.
Čerstvé potraviny a kde sa nachádza naša imunita
V dnešnej uponáhľanej dobe mnohí z nás nemajú čas poriadne sa venovať tomu, čo majú na tanieri. V obchodoch často siahame po rôznych polotovaroch, ktoré sú časovo nenáročné na spracovanie, ale svojím zložením nie sú rozhodne zdravé.
Málokto vie, že práve v našich črevách sídli významné množstvo buniek imunitného systému. Správne fungujúce črevá sú v podstate podmienkou nášho celkového zdravia. Pokiaľ naše črevá a trávenie nefungujú správne, odzrkadlí sa to na našom zdravotnom stave i imunite.
Práve preto by sme sa mali snažiť vyhýbať vysoko spracovaným potravinám, prípadne aspoň obmedziť ich konzumáciu na minimum. Mali by sme sa zamerať na zloženie surovín, ktoré kupujeme, a preferovať v kuchyni hlavne čerstvé potraviny. Môžete začať napríklad nátierkami, ktoré je jednoznačne zdravšie urobiť si doma, ako siahnuť v obchode už po hotových.
Pre doplnenie vitamínu C môžete vyskúšať žeruchovú nátierku, keďže žerucha ako taká tento vitamín obsahuje. Výhodou je, že žeruchu si viete bez problémov vypestovať počas celého roka doma na parapete. Budeme potrebovať:
- žeruchu – množstvo podľa chuti
- 200 g tvarohu
- kvalitnejší syr v črievku
- 3 lyžice bieleho jogurtu
- mleté čierne korenie a soľ
V miske zmiešame tvaroh, syr a jogurt. Pridáme nasekané lístky čerstvej žeruchy a zamiešame. Nakoniec dochutíme soľou a mletým čiernym korením.
Doma môžete rýchlo a zdravo pripraviť aj sladkú pochúťku. Miesto kupovaných banánov v čokoláde si doma pripravte čerstvé. Na domáce banány v čokoláde budete potrebovať:
- banány
- čokoládu s vysokým obsahom kakaa
- maslo
- rôzne drvené orechy podľa chuti, sušené ovocie, strúhaný kokos
Banány ošúpeme, pokrájame na menšie kúsky a napichneme na špajdle. Celú čokoládu a asi 1 lyžicu masla rozpustíme vo vodnom kúpeli. Pripravené banány na špajdli namáčame v roztopenej čokoláde. Nakoniec posypeme orechmi a dáme na niekoľko minúť stuhnúť do mrazničky, prípadne vychladiť do chladničky.
Nádchovník ako bojovník proti chrípke
Počuli ste už o liečivej rastline nádchovník? Táto bylinka sa používa najmä pri ochoreniach dýchacích ciest, upchatých dutín, boľavého zapáleného hrdla alebo nádchy. Okrem priaznivých účinkov na dýchacie cesty má však omnoho širšie využitie. Pomáha napríklad aj pri tráviacich problémoch, upokojuje zápal žalúdka a reguluje horúčku.
Listy nádchovníka sú prírodným zdrojom vitamínov C, A a E. Môžeme si z nich pripraviť čaj, využiť ich na inhalovanie alebo len tak tieto lístky šúchať medzi prstami a privoniavať k nim. Ich vôňa je veľmi prenikavá a práve preto pri ich ovoniavaní pomáhajú pri uvoľnení upchatých nosových dutín. Konzumovať sa dajú aj ako nadrvené lístky s cukrom. V prípade zápalu priedušiek takto nadrvené lístky zmiešate s olivovým olejom a touto zmesou potierate hrudník.
Na prevenciu pred chrípkou je ideálne pripraviť si z nádchovníka čaj. Stačí, ak zalejete vriacou vodou pár dobre umytých lístkov tejto bylinky a takto zaliaty čaj už len dochutíte medom. Snažte sa tento čaj piť čo najviac teplý.
Nádchovník je možné využiť aj v kuchyni. Môžete ho pridať do šalátov, na mäso miesto oregana alebo vyskúšať si ho dať len tak na chlebík s maslom. Ako sme však spomínali, je veľmi aromatický a nie každému môže chutiť ako súčasť pokrmu.
Mačací pazúr
Táto bylina je menej známa, ale považovaná za jednu z najlepších antivírusových rastlín na svete. Pomáha bojovať proti infekciám, vírusom a stimuluje imunitný systém. Používa sa aj na liečbu črevných a žalúdočných ťažkostí a ďalších ochoreniach. Mačací pazúr nám však vie v prvom rade zlepšiť náš imunitný systém a práve preto vie lepšie bojovať proti rôznym infekciám či vírusom.
Užívať ju môžeme vo forme čaju, ale sú dostupné aj tabletky či rôzne tinktúry. Je takmer bez vedľajších nežiaducich účinkov, no niektoré skupiny ľudí by mali byť pri dávkovaní opatrné, najmä ľudia s autoimunitnými ochoreniami a pod. Je potrebné sa poradiť s lekárom alebo sa riadiť podľa inštrukcií na balení produktu.