Ako a kde nakupujú Dobrožrúti?
Každodenné nákupy sme si dlho profilovali. Bývalo to tak, že sme mali preplnenú chladničku a aj tak sme si mysleli, že tam nič nie je. Inak, toto sa dá zažívať aj so skriňou s oblečením.
Väčší nákup teraz robíme vždy v piatok, prípadne cez víkend. Radi chodíme napríklad do Fresh Marketu. Dať si kávičku a popritom nakúpiť čerstvú zeleninu a ovocie od našich kamarátov. Vždy nám úprimne povedia, ktoré produkty sú ich vlastné dopestované a ktoré nakúpili.
Veľmi si túto úprimnosť ceníme, pretože je nám jasné, že by niekedy nevedeli pokryť svoje podnikanie len čisto z vlastných sezónnych a lokálnych produktov. Tá dôvera je veľmi dôležitá, veď predsa nakupujeme to, čo budeme jesť. Pri potravinách sa väčšinou ani nepozeráme na cenu, riešime hlavne ich kvalitu.
Pri oblečení to však máme zase ale úplne naopak. Hľadáme oblečko v sekáčoch, prípadne investujeme do jedného drahšieho kúsku, ak podporíme lokálneho dizajnéra a vieme, že ho využijeme ešte veľmi-veľmi dlho.
Radi chodíme aj na Žilinskú, to je trh, ktorý dýcha nostalgiou.
Na Trhovisku Žilinská máte chuť podporiť každú milú tetušku a milého uja, pretože viete, že to je, akoby ste nakupovali od svojej babky alebo dedka.
Pamätám si ako sme si kupovali med od jedného deduška a on mi pribalil vrecko šípok, aby sme boli zdraví. A mne sa valili slzy do očí, lebo mi pripomenul môjho starkého, ktorý sa už na nás pozerá z neba. A pýtal si 6 € za domáci med a ja som mu nanútila 10, lebo takýto med má hodnotu zlata!
Inak práve pre túto „dušu“ nás už nebaví nakupovať v supermarketoch. Jednoducho tie potraviny pre nás nemajú v sebe tú správnu energiu a atmosféru.
Takže Žilinská, Fresh Market a farmárske potraviny U Babičky na sídlisku pri Račianskej.
Zdroj: Trhovisko Žilinská
Varíme z toho, čo máme
Keď rozmýšľame nad obedom, robíme to nasledovne. Otvoríme chladničku a zásuvky a varíme jednoducho z toho, čo máme. Predchádzame tak zbytočnému nakupovaniu potravín. Minimalizujeme množstvo potravín po záruke, udržujeme si prehľad a trénujeme fantáziu.
Drogériu si čapujeme u nás v predajni U Dobrožrúta alebo v ekodrogérii Mydlinka vo Fresh Markete. V aute si väčšinou na drogériu vozíme prázdne nádoby a voľné tašky na nákup. Vždy ich máme aj 5 kusov, lebo jeden nikdy nevie.
Suché potraviny ako ryžu, pohánku, strukoviny či orechy máme tiež od nás U Dobrožrúta.
Je tiež super, že máme ako manželia dobre vyladenú spoluprácu. Keď má Matúš napríklad cestu do Fresh Marketu, dá mi vedieť a vie nákup vybaviť sám. Takže nakupovanie potravín pre nás neznamená stres a naháňačky z obchodu do obchodu.
Napíšeme si, čo treba a ideme cielene iba po tom.
Zvládame s prehľadom už aj Ikeu. Napíšeme si, čo treba a ideme cielene iba po tom. Iné nás nezaujíma, a tak kúpime presne to, čo potrebujeme a vybavíme to za hoďku. To, aby ste si nemysleli, že nábytok k nám padá z neba.Veľa ho však máme z druhej ruky a retro kúsky máme zo svokrinej povaly. Ako bežní ľudia absolvujeme aj nákupy v klasických obchodoch. Dá sa to však pri troche vôle zvládnuť aj bez zbytočného rozhadzovania peňazí a nadmernej spotreby.
Inak, dobrá rada na Ikeu okrem zoznamu je aj mať so sebou vždy svoje dieťa. Tak si môžete byť istí, že sa zbytočne motať nebudete!
Naša rada na záver pre vás je, aby ste hľadali drobných predajcov. Tak viete, že podporíte konkrétneho človeka a zabezpečíte napríklad hodiny baletu jeho dcére. Je to vždy lepšie, ako podporovať veľké korporácie či siete, kde prispievate niekomu na ďalšiu vilu, zbytočne drahé auto a najmä na nekonečné vytváranie ilúzie, že bohatstvo vás urobí šťastnými.
Nakupujte lokálne, striedmo a s rozumom!