projekt poisťovne logo generali

Prečo by sa deti mali hrať v blate

13. 03. 2023

Blato, kaluže a mláky sú pre deti príťažlivým miestom na hru, či sa to rodičom páči, alebo nie. Vedecké štúdie však ukazujú, že tieto hry môžu mať na zdravie detí blahodarný účinok. Skúste sa preto preniesť cez nutkanie zachrániť čistotu oblečenia dieťaťa a nechajte ho, aby sa trochu zamazalo. Povieme vám prečo.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej tým najmenším. Cieľom každého rodiča je chrániť svoje dieťa. Rovnakú úlohu má aj životné poistenie pre deti od poisťovne Generali, vďaka ktorému bude vaše dieťa zabezpečené pri neočakávaných udalostiach.

Pre lepšiu koncentráciu

Pobyt v prírode, na čerstvom vzduchu a obklopení zeleňou nás prirodzene upokojuje. Náš mozog sa totiž vyvíjal v prírode a stále sme s ňou úzko spätí. Prechádzka v parku či v lese nám pomáha spomaliť a upokojiť myseľ, ktorá lepšie reaguje na prírodné podnety. Výnimkou nie sú ani deti. Štúdie zistili, že už aj 20 minút strávených vonku môže pomôcť deťom s poruchami pozornosti a hyperaktivitou. Kľúčom je však práve príroda. Prechádzka po ulici a po zastavanej mestskej štvrti nemala rovnaký efekt, deťom pomohol práve pobyt v zeleni, ďalej od ruchu mesta. Po tom, čo deti strávili nejaký čas v parku, boli schopné lepšie sa koncentrovať na učenie.

Fyzická zdatnosť, motorické zručnosti

Najzjavnejšou výhodou hry detí v prírode je fyzická aktivita. Fenoménom dnešnej doby je sedavý životný štýl a dlhý čas strávený pred obrazovkami mobilu, tabletu či televízie. Aj vďaka rôznym pestrofarebným videohrám či rozprávkam, ktoré sú navrhnuté tak, aby udržiavali detskú pozornosť, majú mnohé deti problém odpútať sa od obrazovky. Jedným zo spôsobov, ako tomu čeliť, je ponúknutie alternatívy, ideálne zaujímavou hrou vonku. Deti, ktoré trávia čas hrou v prírodnom prostredí, majú nielen nižšie sklony k obezite, ale budujú si aj výdrž, fyzickú zdatnosť a trénujú svoju motoriku. Nechajte ich preto, aby sa dotýkali blata, piesku, aby zbierali kamienky a drobné predmety.

shutterstock_2151622267.jpg

Posilnenie imunity

Všetci rodičia chcú svoje deti chrániť pre baktériami a alergénmi. Prílišnou čistotou však môžete svojmu dieťaťu nechtiac ublížiť. To neznamená, že by ste nemali trvať na pravidelnej hygiene a umývaní rúk. Dieťa však potrebuje byť vystavené rôznym mikróbom, aby sa na ne ich imunitný systém naučil reagovať, inak to môže viesť ku vzniku alergií či astmy.

Výskumy zistili, že v pôde, a teda aj v blate, sa nachádza mnoho „priateľských“ mikróbov, s ktorými sme naučení spolunažívať. Vďaka kontaktu s nimi sa na našej koži a v črevách buduje mikrobiálna rozmanitosť, čo znižuje riziko kožných ochorení, ekzémov či psoriázy a tiež chronických ochorení čriev, ako je Crohnova choroba. Okrem toho vedci po kontakte s týmito mikróbmi spozorovali aj zvýšený výskyt buniek, ktoré regulujú reakciu tela na neškodné baktérie a takisto protizápalových molekúl. Telo teda dokáže lepšie posúdiť, na ktoré cudzie látky je potrebné reagovať zvýšenou imunitnou odpoveďou.

shutterstock_1347413609.jpg

Duševné zdravie

Okrem toho, že kontakt s prírodou pomáha fyzickému zdraviu, prospešný je aj pre duševné zdravie dieťaťa. Vďaka „priateľským“ mikróbom dokáže telo lepšie regulovať svoju reakciu na stres. Keď sme v strese, naše telo sa pripravuje na boj s hrozbou a potenciálnym zranením tým, že zvyšuje zápal, aby pomohlo rýchlejšiemu hojeniu. V minulosti nám tieto reakcie pomáhali prežiť, no v dnešnej dobe, keď stresové situácie vyzerajú úplne inak, sú už menej žiaduce.

Štúdie zistili, že deti, ktoré vyrastajú v dedinskom prostredí v spojení s prírodou a so zvieratami, mávajú miernejšie reakcie na stresové situácie v porovnaní s deťmi, ktoré vyrastali v mestskom prostredí. Chronické zápaly spôsobené dlhodobým nadmerným stresom pritom môžu viesť k vážnym zdravotným problémom, k úzkostiam a k depresii.

shutterstock_272851823.jpg

Výhody blata aj v dospelom veku

Okrem toho, že posilní zdravie vášho dieťaťa, blato môže pomôcť utužiť aj to vaše zdravie. Čo tak vyskúšať bahenný kúpeľ? Nízka mikrobiálna rozmanitosť na pokožke môže byť spojená s kožnými chorobami, ale dokonca môže hrať rolu aj pri vzniku artritídy. Bahenný kúpeľ pomáha budovať mikrobiálnu rozmanitosť a liečiť či predchádzať rôznym chronickým ochoreniam.

Zdroje:

https://www.bbc.com/future/article/20220929-how-outdoor-play-boosts-kids-immune-systems

https://www.healthline.com/health/childrens-health/mud-play

https://natureplayqld.org.au/blog/why-playing-in-the-mud-is-more-than-just-fun

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.