projekt poisťovne logo generali

S deťmi na hory: Kam sa vybrať a ako sa pripraviť

Kým časť z nás v lete cestuje na dovolenku k moru, iní sa radšej pred vysokými teplotami ukrývame v tieni hôr. Ak patríte k druhej skupine a doma máte malé deti, možno sa vám budú hodiť tipy, ako sa na taký pobyt pripraviť a kam sa vlastne vybrať.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Kým sme sa nestali rodičmi, ani nám nenapadlo, v koľkých rôznych smeroch sa zmení náš životný štýl. Samozrejme, fungovať sa dá aj v duchu hesla „dieťa nič nezmení, len sa k nám pridá“. Tak som si to, popravde, predstavovala aj ja. Videla som, ako sa s bábätkom v nosiči prechádzam po kopcoch, ako vedľa nás spokojne leží na pláži niekde v exotike, ako zvedavo vykúka z kočíka, kým si ja budem užívať školu varenia uprostred toskánskych plání, ako si veselo okolo nás cupitá pri objavovaní ospalých mestečiek. Niežeby sa to nedalo, len príprava si vyžaduje väčšiu dávku námahy, ak chce človek aj bábätku dopriať čo možno najväčší komfort. A ako mu ho zabezpečiť pri výlete na hory, nájdete na konci článku.

Teraz sa ale poďme pozrieť, kam na hory na Slovensku vlastne vyraziť, ak máte malé deti a dovolenku si chcete užiť čo najbezstarostnejšie. My sme boli od prvej chvíle dosť limitovaní, keďže náš syn nezniesol nijaký nosič a dni najradšej trávil v kočíku. Máme na Slovensku miesta v prírode, ktoré sú dostupné s kočiarom? Tu je môj malý výber.

Pieninský národný park

shutterstock_358092017.jpg

Začnem mojím obľúbeným kúskom slovenskej zeme na severe, kde si naša krajina ruku podáva s Poľskom. Je to náš najmenší národný park a hádam aj najpodceňovanejší. Má krásnu prírodu, vrúcnych ľudí a ponúka širokú škálu zážitkov. Minimálne o pltiach na Dunajci ste asi počuli.

Ak ste na tom podobne ako my, že si aktuálne život bez kočíka neviete predstaviť, vyberte sa náučným chodníkom Prielom Dunajca. Má necelých 10 kilometrov a s desiatimi zastávkami s témou prírody, lesníctva a histórie zaujme aj staršie deti, ak ich už náhodou máte tiež.

Vysoké Tatry

Foto: Archív Veroniky Šipoš Rosputinskej

Hoci sa to na prvé počutie môže zdať nereálne, i vo vysokých Tatrách si na svoje prídu aj „motorizovaní“ rodičia. Keďže tam nájdeme niekoľko značkovaných trás s asfaltovým či štrkovým povrchom, kočík v našich najznámejších horách nie je prekážkou.

Najmenej náročná prechádzka pre kočíky je pravdepodobne okolo Štrbského plesa, ak ju však už máte opozeranú, skúste zamieriť aj inam. Napríklad k Popradskému plesu. Tento modro značený chodník má asfaltový povrch, takže ho poľahky zvládnete aj s nie práve terénnym kočíkom. Podobne obľúbená je u rodičov trasa zo Starého Smokovca cez Hrebienok na Rainerovu chatu, kde sa môžete vyviesť lanovkou, samozrejme, aj s kočíkom. My sme sa lanovkou vyviezli dokonca aj na Skalnaté pleso, tam sa však už odporúčam púšťať len s terénnejším kočíkom, keďže hore vás práve asfaltové chodníčky nečakajú.

Pre kočíky je vhodná tiež cyklotrasa ku Kmeťovmu vodopádu, ktorá sa začína na Podbanskom, alebo úsek medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou popri Ceste slobody. Ak sa nebojíte ani o čosi náročnejších trás, vyberte sa trebárs z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom. Je to pomerne dlhá trasa, no v závere vás odmení krásnymi výhľadmi.

Je to len malá ochutnávka toho, čo Vysoké Tatry ponúkajú rodičom s kočíkom. A nezabudnime tiež na ľudí na invalidnom vozíku, na ktorých sa v súvislosti s horami a turistikou na Slovensku často zabúda. Dám vám tu preto do povedomia krásny projekt Tatry bez bariér, kde nájdete dokopy osem turistických chodníkov pre rodiny s kočíkom či invalidným vozíkom.

Západné Tatry

shutterstock_1685087266.jpg

Síce menej známe, no veľmi krásne a fotogenické Západné Tatry ponúkajú vyžitie pre všetky kategórie vrátane rodičov s malými deťmi. Ak máte kočík, skúste sa vydať po červenej trase od Zverovky k bývalej Ťatliakovej chate.

Slovenský raj

shutterstock_1772330270.jpg

Väčšina z nás ho ma spojený s rebríkmi a ťažko dostupným terénom, no aj v Slovenskom raji nájdete miesta dostupné na kolesách. Asi najznámejším je Stratenský kaňon, ktorý je z veľkej časti prístupný pre vozičkárov a rodiny s kočíkmi. Začnite v obci Stratená, pokojne hneď na vlakovej stanici. Veľmi pekná je aj oblasť vodnej nádrže Palcmanská Maša v obci Dedinky.

Žiarska dolina

shutterstock_1735698284.jpg

Ak s otázkou „Kam na hory s kočíkom?“ zavítate na ktorékoľvek diskusné fórum, na deväťdesiat percent tam natrafíte na tip na Žiarsku dolinu. Mnohí ju dokonca označujú za najtradičnejšiu rodinnú trasu, konkrétne prechádzku po modrej značke smerom na Žiarsku chatu. Má asi šesť kilometrov a prejdete ju za niečo vyše hodinu.

Miest, kam sa na slovenské hory odvážiť aj s kočíkom, je viac. Pohodlná trasa vedie tiež na Sitno, užijete si to aj v Jasnej či Jánskej doline, pekné miesta nájdete i na Liptove, stačí si urobiť malý prieskum. Internet je plný skvelých tipov.

Ako sa pripraviť na pobyt na horách

shutterstock_720801724.jpg

Cestovanie na hory s deťmi, najmä tými najmenšími, má aj svoje úskalia, ktoré je vhodné pred cestou zvážiť. Okrem starostlivého výberu vhodnej trasy by ste nemali zabúdať ani na bezpečnosť, či už sa rozhodnete výletovať s bábätkom v kočíku, alebo v nosiči. A napadlo vám, že pre malé bábätko môže byť nebezpečné aj prevýšenie? Viacerí odborníci sa zhodli, že tie najmenšie by nemali ísť vyššie ako 1000 metrov nad morom, výška 1800 metrov nad morom by mala byť hranicou pre deti do jedného roka.

Na mieste je tiež „poriešiť“ oblečenie a mať k dispozícii nielen náhradné kúsky, ale aj alternatívu pre prípadné náhle zmeny počasia. Ak sa bavíme o vlastnostiach oblečenia, okrem termo funkcie je ideálny materiál s UV ochranou. Predsa len, slnko býva na horách zradné. Ak vás zaujíma viac o prípravách na podobné výlety s bábätkom, skúste si prečítať aj tento článok na mojom blogu.

Úvodná foto: Archív Veroniky Šipoš Rosputinskej

Veronika Šipoš Rosputinská

Málo spím a veľa rozprávam. Síce som vyštudovaná novinárka a viac ako desaťročie sa pohybujem v mediálnej sfére, tieto svoje vlastnosti som doteraz nikde nezúročila tak ako na pozícii “junior mama”. Vďaka nim dokážem byť full-time mama so všetkým, čo k tomu patrí, a zároveň sa venovať blogu a sociálnym sieťam, kde najradšej píšem o našom živote a cestovaní. Všetko to nájdete na wwww.shemakesmetravel.com a na instagramovom profile @veronika.rosputinska. Keby som popri tom mala ešte aj voľný čas, čítala by som reportážne knihy, pravidelne cvičila, chodila behať a začala podnikať. Verím však, že na všetko raz dozrie čas.
Všetky články autora

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.