Ako udržateľne riešiť plienkový problém
Našou odpoveďou na túto otázku, ktorú, mimochodom, rieši mnoho rodičov, sú látkové plienky. Ako sme sa s nimi pri Zoe zoznámili a ako to máme dnes?
Ekológia vs komfort
Pri Zoe som látkové plienky začala používať až ku koncu „plienkovania”. Vtedy nám pomohli aj s odplienkovaním. Zo začiatku som si nevedela predstaviť, ako prežiť bežný deň, počas ktorého som bola často aj mimo domu, len s látkovkami.
Zo začiatku som si nevedela predstaviť, ako prežiť bežný deň, počas ktorého som bola často aj mimo domu, len s látkovkami.
Išlo aj o to, že som nepoužívala kočík. A nosiť v batohu okrem všetkého, čo som tam už mala, ešte aj použité látkové plienky, bolo už naozaj priveľa. A išlo by to už proti mne. Nehovoriac o tom, že pri mojich 50 kilách (v tom čase) a 8-kilogramovej Zoe som veľmi zvažovala, čo naozaj nutne potrebujem mať v batohu.
Vtedy som teda k tomu pristupovala „s rozumom”. Tak, aby som vedela byť v rámci mojich reálnych možností čo najviac ekologická, ale nie za cenu úplnej straty komfortu.
Podľa mňa je to tá správna cesta, ako motivovať hlavne seba k ďalším krokom a nie sa silene nútiť do niečoho, čo mi bude spôsobovať nekomfort a nervozitu a to len preto, aby som „zapadla” do nejakej skupiny ľudí.
Kombinácia látkoviek a jednorazových plienok
Keďže zostávam pracovne aktívna, potrebujem mať aj jednorazové plienky. Takže to praktizujeme tak, že doma používame látkovky. Používame ich aj v prípade, že ideme mimo domu len nakrátko. Keď však idem mimo domu na dlhšie, ako je len vybehnutie na poštu, beriem „jednorazovky”.
Doma používame látkovky. Používame ich aj v prípade, že ideme mimo domu len nakrátko. Keď však idem mimo domu na dlhšie, ako je len vybehnutie na poštu, beriem „jednorazovky”.
Našla som skvelú alternatívu klasických jednorazových plienok – plienky Kit & Kin, ktoré sú rozložiteľné voľne v prírode v priebehu 4 – 6 rokov, čo je oproti 500 rokom pri bežnej jednorazovke celkom super. Zároveň neobsahujú žiaden chlór a bieliace látky.
Látkové plienky sú však výborné aj tým, že dieťa sa rýchlejšie odplienkuje, pretože zažíva autentický pocit. Tiež v tých klasických jednorazových plienkach dochádza k prehrievaniu semenníkov u chlapcov.
Látkové plienky sú však výborné aj tým, že dieťa sa rýchlejšie odplienkuje, pretože zažíva autentický pocit.
Kvido zatiaľ prirodzene vyžaduje v prípade veľkej potreby bezplienkovú metódu. Pre priblíženie, začne sa „pučiť” a hnevať, tak ho rozbalíme a buď podržíme nad umývadlom, alebo necháme ležať, a tak sa vyprázdni. Pri Zoe sme túto formu komunikácie odhalili, až keď mala 5 mesiacov. Bolo úľavou pochopiť, prečo sa pokojne spiace bábo v nosiči začne zrazu tak rozčuľovať.
Čas na pranie?
Čo sa týka prania a bežnej otázky: „Stíhaš to prať?”, odpoveď je áno. Každú použitú plienku prepláchnem a hodím do vedra a každý druhý deň dám prať. Dá sa použiť detský gél na pranie (kupujeme v Mydlinke) s puerom a sú vždy krásne opraté. Dohromady máme 20 kusov látkových plienok.
Nájsť kvalitné látkové plienky dnes už nie je problém. Ja mám skúsenosti konkrétne s MiraMira plienkami a s Petit Lulu.
Investícia na začiatku je pri látkovkách síce vyššia, cca 130 – 150 eur, ale keď si zrátate, koľko zaplatíte za jednorazovky a koľko odpadu vyprodukujú, je to návratná investícia. No a potom ich len operiete, ožehlíte a odložíte pre ďalšie bábo.
Investícia na začiatku je pri látkovkách síce vyššia, cca 130 – 150 eur, ale keď si zrátate, koľko zaplatíte za jednorazovky a koľko odpadu vyprodukujú, je to návratná investícia.
Určite to stojí za zváženie, minimálne kvôli kombinovaniu s jednorazovými plienkami. Ale všetko je, samozrejme, vždy o odhodlaní a hľadaní riešení a alternatív podľa vlastných možností.
Keď sa to podarilo nám, veríme, že sa to podarí aj vám!