VIDEO: Omeleta plná byliniek + praktické tipy o vajíčkach
Výživné raňajky, výdatný obed, ale aj nízkosacharidová večera – na to všetko je vhodná skvelá omeleta s bylinkami. Ak si ju doprajete ráno, pokojne k nej pridajte kváskový chlebík či žemličku. Pokiaľ vám omeleta poslúži ako obed alebo večera, doprajte si k nej porciu pestrého šalátu. Rozhodne vás zasýti a ulahodí vašim chuťovým pohárikom.
Počet porcií
4 porcie
Predpríprava
5 minút
Príprava
10 minút
Ingrediencie (v poradí, v akom nasledujú pri príprave):
- bylinky (pažítka, petržlenová vňať, kôpor),
- 3 vajíčka,
- soľ a korenie (podľa vlastnej chuti),
- 80 g tvrdého syra typu gouda alebo eidam,
- hrsť čerstvých šalátových listov,
- olivový olej (na dochutenie).
Postup prípravy:
Nasekajte alebo nastrihajte bylinky. Vymiešajte vajíčka, osoľte ich a okoreňte. Rozohrejte panvicu a vylejte na ňu vajíčka. Do vajíčok nastrúhajte syr a pridajte do nich nasekané bylinky. Pečte, až kým nie sú vajíčka dostatočne upečené aj na okrajoch. Podávajte s čerstvými šalátovými listami poliatymi olivovým olejom.
Dobrú chuť!
Praktické tipy k výberu a kvalite vajíčok
Na začiatok zopár praktických rád. Napriek tomu, že vajíčka sú bežnou potravinou, ľudia o nich vedia len málo, najmä o tom, ako posúdiť ich kvalitu. Tak, ako pri všetkých potravinách, aj pri vajíčkach je dôležité najmä vedieť, odkiaľ pochádzajú.
Keď nemáte to šťastie, že beriete vajíčka priamo z chovu, existuje zopár pravidiel, ktoré vám pomôžu sa v ich kvalite zorientovať. V prvom rade nepozerajte len na ich obal, ak ich kupujete v spotrebiteľskom balení, ale aj priamo na samotné vajíčka.
Čím nižšie je prvé číslo vyrazené na vajíčku, tým lepšie. Tie najlepšie vajíčka v ozajstnej bio kvalite sú označené číslom 0 a 1.
Čím nižšie je prvé číslo vyrazené na vajíčku, tým lepšie. Tie najlepšie vajíčka v ozajstnej bio kvalite sú označené číslom 0 a 1.
Označovanie vajec podľa kvality:
- 0XX – Najvyššia kvalita. Ide o ekologický chov sliepok s veľkým výbehom, ktoré sú chované v malých skupinkách. Možno ich kúpiť na farmárskych trhoch, vo vybraných obchodoch, ale čoraz viac už aj vo veľkých obchodných reťazcoch.
- 1XX – Jednotkou sa u nás označujú vajíčka z tzv. voľného výbehu. Chov sliepok je o niečo nižšej kvality, ale stále je na dobrej úrovni.
- 2XX – Takto sa označujú vajíčka z podstieľkového chovu. Majú stále slušnú kvalitu, ale neodporúča sa ich konzumovať napríklad v surovom stave, keď si robíte tatarák a pod.
- 3XX – Takto označené vajíčka pochádzajú z klietkového chovu. Ide o vajcia najnižšej kvality, nakoľko sliepky v klietkach majú zásadne obmedzený pohyb a takisto zrejme nikdy nevideli slnečné svetlo.
Na vajíčkach, ktoré sa predávajú v obchodoch, sú zároveň vždy uvedené aj kódy krajín pôvodu. Ak chcete kupovať slovenské vajcia, vyberajte tie, čo majú uvedený kód SK. Ďalšie znaky a čísla v kóde označujú konkrétnu baliareň či triediareň vajec.
Takže napríklad kód „3 SK KE 3 – 4“ vám napovie, že ide o vajíčko pochádzajúce z klietkového chovu zo Slovenska, konkrétne z regiónu Košíc. Čísla „3 – 4“ tu označujú už presné miesto pôvodu.
Označovanie vajec podľa veľkosti:
- S – malé (do 53 g),
- M – stredné (od 53 do 63 g),
- L – veľké (od 63 do 73 g),
- XL – veľmi veľké (73 g a viac).
Praktický test čerstvosti vajec
Klasickým testom je ponorenie do vody. Ak vajíčko ponoríte a ono zostáva ležať na dne, znamená to, že je veľmi čerstvé. Ak sa stavia na špičku, ale nepláva na hladine, od jeho znášky uplynul cca týždeň. Ak vypláva širšou stranou hore, je staré 2 – 3 týždne.
Logika tohto testu spočíva v tom, že vajíčko má na svojom širšom konci vzduchovú bublinu, ktorá má v úplne čerstvom vajci cca 4 mm. Čím je vajce staršie, tým sa bublina zväčšuje a pri ponorení do vody teda pôsobí ako plavák.
Ďalším testom je rozbitie vajíčka na tanieri. Ak je žĺtok pevný, nerozteká sa a bielok okolo neho tvorí druhý, takmer rovnako pevný kruh, máte záruku, že vajíčko je čerstvé. Ak sa bielok rozteká do šírky, jeho konzistencia pôsobí vodnatejšie a žĺtok je tvarovo skôr plochý, ide o staré vajce.
Trvanlivosť a skladovanie vajec
Trvanlivosť vajíčka je vo všeobecnosti cca 28 dní od znesenia. Predtým, ako skonzumujte vajíčko, uistite sa, či nie je prasknuté. Pokiaľ je, pravdepodobne sa dovnútra dostal vzduch a tuky v ňom mohli zoxidovať. Ak takto v chladničke ležalo už nejakú dobu, je pravdepodobné, že vajíčko je už pokazené a radšej ho vyhoďte.
Pokiaľ vajíčka pochádzajú z poctivého chovu a spotrebujete ich približne do 10 dní, môžete ich pokojne skladovať aj pri izbovej teplote. V chladničke vydržia cca 4- až 5-krát dlhšie. Je však potrebné dodržať pravidlo, že ak už raz vajíčko dáte do chladničky, nenechávajte ho potom vonku dlhšie ako 2 hodiny. Môžu sa v ňom totiž začať rozmnožovať rôzne baktérie, ktoré ho znehodnotia.
Zdroje:
www.uniag.sk
www.finance.sk
www.sppk.sk