Náš praktický pohľad na obaly
Téme obalov sa venujeme minimálne od doby, keď sme začali prevádzkovať pekáreň. Obaly sú všade, všetko, čo kupujeme, je zabalené. Od zeleniny a ovocia cez nápoje a oblečenie až po darčekové balenia. Nie všetky obaly sú však nepotrebné. Niektoré sú nevyhnutné, obzvlášť na potraviny. Pozrime sa však na viacero druhov obalov a povedzme si niečo bližšie o ich výhodách a nevýhodách. Nie všetko je totiž také jednoduché, ako by sa na prvý „eko” pohľad mohlo zdať.
Prvý a veľmi dôležitý bod
Neexistuje riešenie obalového materiálu, ktoré je jediné správne. Jednoducho, nie je univerzálne riešenie, ktoré by racionalizovalo problém s obalmi.
Základné rozdelenie materiálov použitých na výrobu obalov:
- plast,
- papier,
- sklo,
- kov (plech, hliník),
- textil,
- kompostovateľný obal,
- bio rozložiteľný obal,
- rôzne kombinácie materiálov.
Druhý dôležitý bod
Väčšinu obalov vieme použiť viackrát.
Príklad: Mám mikroténové plastové vrecko, v ktorom mám rožok. Môžem ho hneď vyhodiť alebo aj odložiť a kúpiť si na druhý deň jablká a vložiť ich do toho istého vrecka. Jedno vrecko som tak ušetril. Ak by to urobil len jeden človek z desiatich, pri 10-tisícoch ľudí je to 1000 ušetrených vreciek.
Na výrobu 1 kusu plastového mikroténového vrecka je potrebné použiť menej prírodných zdrojov než na výrobu 1 kusu papierového vrecka. Avšak to plastové sa rozloží za desiatky až stovky rokov, kým to papierové oveľa skôr.
Starý dobrý papier
Nie všetko, čo je zabalené v papieri, je automaticky aj ekologické či ekologickejšie. Veľakrát je to len marketing. Papierový obal je často úplne zbytočný.
Nie všetko, čo je zabalené v papieri, je automaticky aj ekologické či ekologickejšie. Veľakrát je to len marketing. Papierový obal je často úplne zbytočný.
Papier sa dá síce cca 7-krát recyklovať, ale zase nie všetky obaly môžu byť papierové. Niektoré potraviny nemôžu byť skladované a predávané v papierovom obale kvôli bezpečnostným a hygienickým predpisom.
Pritom platí, že ak sa aj vo veľkom meradle prechádza z jedného obalového materiálu na druhý, je to zväčša len „prehodenie výhybky” z jednej na inú surovinu našej planéty.
A čo takto sklo?
Sklo je z 99 % recyklovateľným materiálom. Jednoducho povedané, keď sa vyhodí, dá sa z neho vždy niečo vyrobiť.
Sklo je z 99 % recyklovateľným materiálom. Jednoducho povedané, keď sa vyhodí, dá sa z neho vždy niečo vyrobiť.
Tento materiál je nám srdcu blízky, avšak sklo má aj svoje nevýhody. Je napríklad ťažké pri preprave a, samozrejme, krehké.
Opäť platí, že nič nie je jednoznačné a najlepšou voľbou je heslo „použi viackrát”.
Kovy a hliníkové plechovky
Tiež to poznáte, paštéty, zaváraniny, energetické nápoje, pivá atď. Tento obalový materiál sa síce ťažko získava, ale udržuje potraviny dlhodobo v dobrej kvalite.
Kovový obal sa síce nedá použiť viackrát, ale zase sa ľahko recykluje. Akurát to má malý háčik. Aby sa dal kov recyklovať, je potrebné ho najprv správne separovať.
Kovový obal sa síce nedá použiť viackrát, ale zase sa ľahko recykluje. Akurát to má malý háčik. Aby sa dal kov recyklovať, je potrebné ho najprv správne separovať.
Taktiež si položme otázku, že koľko druhov takto balených potravín potrebujeme naozaj každý deň.
Kompostovateľné obaly
„Nový hit, riešenie na všetko, superobal,” takto sa často o kompostovateľných obaloch hovorí. Ak vlastníte alebo žijete v blízkosti klasického či elektrického kompostéru alebo komunitného kompostoviska, je to naozaj dobrá voľba.
Kompostovateľný obal je však náročnejší na výrobu ako klasický obal – technologicky, materiálovo aj energeticky. Zároveň je však po pár dňoch z neho kompost, hlina, teda surovina na ďalšie použitie.
Kompostovateľný obal je však náročnejší na výrobu ako klasický obal – technologicky, materiálovo aj energeticky.
Ak však vyhodíte takýto obal do klasického komunálneho odpadu, skončí spolu so všetkým ostatným v spaľovni alebo na skládke. Vyjde tak navnivoč a zostane po ňom len viac spotrebovaných zdrojov.
Textilné, konopné, ľanové či záclonové vrecká
Toto je naozaj výborná obalová alternatíva, ktorá sa dá používať mesiace, možno aj roky. Nevýhodou je, že ich použitie si vyžaduje väčšiu disciplínu, starostlivosť, ale najmä naladenie sa na tú správnu zero waste frekvenciu.
Vrecká z textilu sú naozaj výbornou obalovou alternatívou, ktorá sa dá používať mesiace, možno aj roky.
Náš záver
Veríme, že po prečítaní nemáte v hlave „guláš” z toho, ktorý obal vlastne použiť či nepoužiť. Vedzte, že na výrobu akéhokoľvek obalu sa musel použiť materiál, pričom sa využili nejaké prírodné zdroje a vynaložila sa ľudská či strojová práca, ktorá zase súvisí so spotrebou energie a ďalšou spotrebou zdrojov.
Ako sa teda vo svete obalov zorientovať?
Snažme sa mať nejaký obal vždy pri sebe. Nejde pritom až tak o to, či je to textilné vrecko, vlastný pohárik na kávu či nápoj, vlastná kovová či sklenená fľaša alebo hoci aj igelitová nákupná taška. Materiál nie je až taký dôležitý. Oveľa dôležitejšie je, že obal použijeme znovu.
Materiál nie je až taký dôležitý. Oveľa dôležitejšie je, že obal použijeme znovu.
Ďalším „liekom” proti nadmernému využívaniu obalov je aj rozhodnutie nakupovať len kvalitné potraviny od farmárov či drobných predajcov a, samozrejme, kľúčové je aj nakupovať striedmo.
Dôležité aj pri spotrebných obaloch je najmä pozorovať správanie seba samého a konať pritom čo najviac vedome, čiže rozmýšľať o tom, čo a ako robíme. Používajte pritom však nielen hlavu, ale aj srdce.
Stále platí, že malými krokmi jednotlivcov sa môžu udiať veľké zmeny.
Držíme palce všetkým, ktorí sa rozhodnú žiť v duchu tejto filozofie!