projekt poisťovne logo generali

Aké oblečenie je vhodné na šport?

25. 09. 2018

Aj keď nie ste vrcholovým športovcom, cvičenie dokáže byť dostatočne ťažké na to, aby ste si ho ešte viac komplikovali naprávaním nedobre sediacich nohavíc alebo nesprávne zvolenej bielizne. Do športového odevu pri tom skutočne netreba investovať veľa, treba si však správne vybrať. Na čo treba teda myslieť pri nákupe?

Správny výber látky

Pri cvičení sa človek prirodzene potí a v kombinácii s opakujúcimi sa pohybmi sa na tele môžu vyskytnúť odery či vyrážky. Ak im chcete predísť, zvoľte látky so schopnosťou odvádzať z tela vlhkosť. Väčší dôraz klaďte pri výbere aj na strih oblečenia ako jeho tabuľkovú veľkosť. Pri športovom oblečení bývajú totiž veľkosti pomerne skresľujúce, pretože látka má telo obopínať o niečo viac ako ste zvyknutí pri bežnom oblečení. Ak napríklad plánujete bežať, zvoľte radšej dlhšie šortky, aby ste si nedrali vnútorné strany stehien. V hornej časti tela zase z rovnakého dôvodu uprednostnite tričko s rukávmi pred topom bez rukávov.

Najlepšou voľbou bude oblečenie vyrobené zo spandexu, nylonu, polyesterových zmesí, vlny či bambusových vlákien. Tie sú známe svojou schopnosťou odvádzať z tela pot a vlhkosť. Obsah lycry či spandexu vám navyše umožní väčší rozsah pohybu bez toho, aby ste sa v ňom cítili až príliš obopnuto. Oblečenie rýchlo vyschne. V lete vás dokonca schladí, kým v zime zahreje. Bavlna má podobné vlastnosti, ale pot sa na nej zachytáva oveľa viac a oblečenie tak zostáva vlhké a ťažké, čím podporuje vznik baktérií. Dobre však padne pri nízko intenzívnych typoch cvičenia ako napríklad pomalá joga.

Pri výbere spodnej bielizne sa riaďte podobnými pravidlami. Prípadne sa mu úplne vyhnite kúpou oblečenia so všitou sieťkou. Pod takéto oblečenie si spodnú bielizeň už nedávajte. Nekupujte najmä umelé látky, ktoré nedovoľujú telu dýchať a spôsobujú tak nadmerné potenie a nežiaduce zvyšovanie telesnej teploty. 

Aké oblečenie je vhodné na šport?

Cena

Kvalitné oblečenie nemusí vôbec stáť stovky eur. Najmä, ak ste začiatočník a nemáte ešte úplne jasno v tom, pri ktorom športe zakotvíte. Netreba hneď investovať do drahých značiek. Konkurencia na trhu je dnes taká veľká a výber taký široký, že kvalitu nájdete aj v niekoľko eurových kúskoch. Ak ste si však istí, že pri športe zotrváte, za odolnosť voči vode či ochranu pred vetrom si pokojne priplaťte, zvýšený komfort bude stáť za to. Ako pri ostatnom tovare, aj športové veci sa oplatí nakupovať vo výpredajoch.

Komfort a podpora

Niektoré športy si vyžadujú zvýšený stupeň podpory najmä u žien. Tričko so špagetovými ramienkami môže vyzerať krásne, ale napríklad pri behu pre vás môže byť skôr záťažou. Bežať či vykonávať vysoko intenzívne kardio aktivity sa neodporúča bez športovej podprsenky, pretože by mohlo dôjsť k bolestivému uvoľneniu väziva a následným nepríjemným bolestiam. Cyklisti zas ocenia zvýšený komfort napríklad aj vďaka vystuženým šortkám. Ak nenakupujete online, oblečenie je fajn si vyskúšať si v pózach, ktoré sú pri danom športe bežné. Predídete tak napríklad problémom s príliš presvitajúcimi legínami.

Aké oblečenie je vhodné na šport?

Vrstvenie

Pred nákupom si dobre rozmyslite, či plánujete športovať aj vo vonkajšom prostredí, pretože v zime sa požiadavky na oblečenie budú v našich zemepisných šírkach výrazne líšiť. Ak plánujete napríklad beh, zamerajte sa na kúsky, ktoré sa dajú dobre vrstviť, ale zároveň majú dobrú pot odvádzajúcu schopnosť. A samozrejme, pre najlepšie ceny nakupujte mimo hlavnej sezóny a vo výpredajoch.

Bezpečnosť

Nebezpečenstvo vyplývajúce zo športovania vonku dokáže znížiť špeciálne navrhnuté oblečenie či obuv s reflexnými prvkami. Mnohé oblečenie dnes už obsahuje aj antibakteriálne prvky, ktoré bojujú proti zápachu. Iné majú zase zabudovanú ochranu pred UV žiarením, prípadne aj repelenty, ktoré vás ochránia pred nebezpečnými kliešťami. Pri väčšine športov platí, že vhodnejšie sú voľnejšie kúsky oblečenia, ale napríklad pri cyklistike si treba dať pozor na to, aby sa nohavice nezaplietli do pedálov.

Nezabudnite na nohy

O význame správne zvolenej obuvi zrejme písať nemusíme, nepodceňujte však ani kvalitné ponožky. Vyhnite sa čistej bavlne, ktorá vsakuje vlhkosť a podporuje tak vznik bolestivých pľuzgierov. Stavte radšej napríklad na nylon, ktorý odbúrava pot a dovolí nohám dýchať.

Aké oblečenie je vhodné na šport?

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.