projekt poisťovne logo generali

Kedy a aké očkovania by mali deti podstúpiť

03. 03. 2021

Ako rodič robíte určite všetko pre to, aby ste chránili svoje deti. Je preto potrebné myslieť aj na to, aké očkovania existujú a v akom veku by ich mali deti dostať.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme téme očkovania a vírusov. Na Slovensku práve prebieha očkovanie proti ochoreniu COVID-19, preto vám spolu s odborníkmi tento mesiac prinášame overené informácie a odpovede na dôležité otázky ohľadom vírusov a vakcín. Viac informácií nájdete aj na platformách Zaočkujem saVeda pomáha.

Poznáte to príslovie „prevencia je lepšia ako liečba“, nie? To platí aj pri očkovaní. Rodičia by sa mali snažiť zabezpečiť očkovanie svojho dieťaťa, ktoré ho môže zachrániť pred život ohrozujúcimi chorobami, ako je napríklad meningitída alebo záškrt. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že očkovanie každoročne zachráni 2 až 3 milióny životov.

Aké očkovania sú k dispozícii?

Od narodenia do 13 rokov je k dispozícii množstvo očkovaní, ktoré môžu deťom dať zdravý štart do života. Niektoré očkovania však z rôznych dôvodov pritiahli v posledných rokoch pozornosť médií. Ak si chcete overiť akékoľvek informácie, ktoré ste o očkovaniach počuli alebo čítali, je dobré vyhľadať radu lekára.

Určité očkovania sa podávajú v niekoľkých dávkach, pričom je možné podať aj viacero očkovaní naraz. Príkladom takéhoto očkovania je aj hexavalentné, alebo šesťzložkové očkovanie, ktoré chráni pred šiestimi závažnými chorobami. Toto očkovanie sa podáva v troch dávkach.

Očkovací kalendár vydaný Úradom verejného zdravotníctva SR je navrhnutý tak, aby čo najskôr poskytoval malým detičkám potrebnú ochranu. Tie sú totiž často najviac ohrozené chorobami, pretože ich imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý.

Ako očkovanie funguje?

Očkovanie učí telo, ako si vytvoriť protilátky a tým posilňuje imunitný systém a znižuje riziko ochorenia. Väčšina vakcín sa podáva injekčne (zvyčajne do hornej časti stehna alebo do hornej časti paže dieťaťa), alebo sa niektoré podávajú orálne či vstreknutím do nosa.

Pripravili sme pre vás prehľad povinného očkovania, ktoré by mali všetky deti podstúpiť.

Vek: Do 1 roku života

Očkovanie: Dojčatá by mali dostať tri dávky základného šesťzložkového očkovania v 3., 5. a 11. mesiaci života. Ide o jednu injekciu, ktorá ochráni pred mnohými závažnými chorobami, ako sú vírusová hepatitída typu B, tetanus, či čierny kašeľ. V rovnakom čase sa podáva aj očkovanie proti pneumokokovému invazívnemu ochoreniu.

Vek: 14 až 18 mesiacov života

Očkovanie: V tomto veku deti dostávajú prvú dávku MMR vakcíny, ktorá chráni pred chorobami ako osýpky, mumps a ružienka.

Vek: 5 rokov

Očkovanie: Keď dieťa dovŕši 5 rokov života, malo by dostať ďalšiu dávku MMR vakcíny.

Vek: 6 rokov

Očkovanie: V tomto veku sa vykonáva preočkovanie na záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detskú obrnu.

Vek: 11 rokov

Očkovanie: Na Slovensku 11-ročné deti dostávajú ďalšiu dávku očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke.

Vek: 13 rokov

Očkovanie: Čas na ďalšie preočkovanie na záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detskú obrnu. Očkovanie na záškrt a tetanus sa neskôr opakuje v dospelosti, a to v 30. roku života.

Odporúčané očkovanie

Okrem povinného očkovania je na rozhodnutí rodičov po konzultácii s lekárom, či dajú svoje deti zaočkovať aj proti chorobám ako sú tuberkulóza, meningokokové infekcie, či kiahne. Tieto očkovania však zvyčajne nie sú plne hradené zo zdravotného poistenia, preto si za tieto vakcíny budete musieť doplatiť.

Aké sú nežiaduce účinky očkovania?

Medzi menšie vedľajšie účinky očkovania patrí napríklad mierna horúčka a bolestivosť v mieste podania injekcie, ale to zvyčajne po niekoľkých dňoch prejde. Ak sa obávate, že vaše dieťa malo ťažké alebo alergické reakcie na očkovanie, je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

ZDROJE:

https://www.liekysrozumom.sk/clanky/137/prehad-povinnych-odporucanych-ockovani-u-deti
https://www.uvzsr.sk/docs/info/ockovanie/Ockovaci_kalendar_pre_pravidelne_povinne_ockovanie_deti_a_dospelych_na_rok_2020.pdf
http://www.sprievodcaockovanim.sk/povinne-ockovanie-na-slovensku/povinne-ockovanie-na-slovensku.html

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.