Tipy, ako ochrániť svoj domov pred chladným počasím
Zamrznuté potrubie je bežný problém, no veľmi chladné počasie s víchricami a záľahami snehu môže spôsobiť aj ďalšie komplikácie. Či už ste doma, alebo sa chystáte na dovolenku, ubezpečte sa, že je váš domov dobre chránený pred počasím.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a dobrej kondícii aj v zime. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. Či už ste aktívnym športovcom, alebo milovníkom prechádzok, nezabudnite si tiež pribaliť poistenie do hôr.
Plánujte vopred a pripravte svoj domov na chladné počasie, aby vás neprekvapil vysoký účet za energie, alebo nepríjemná nehoda v domácnosti. Tu nájdete niekoľko jednoduchých tipov.
V dome
Pripraviť domov na mrazivé počasie zvnútra je rovnako dôležité ako zvonka. V prvom rade je potrebné, aby ste si nechávali pravidelne kontrolovať bojler a vyčistiť komín a krb.
Vedeli ste, že až okolo 20% tepla uniká z domova cez okná a dvere? Jednoduchým a lacným riešením sú chrániče proti prievanu. Okolie dverí a okien zabezpečte tesnením, ktoré zabráni nepríjemnému prievanu.
Pouvažujte aj nad hrubými závesmi. Ak na okná svieti priame slnko, môžete závesy nechať rozhrnuté. Inak ich však nechajte zastreté, aby ste si do miestnosti nepúšťali chlad. Vonkajšie okná a dvere poriadne utesnite a ak často mrzne, zvážte dvojité či trojité zasklenie.
Až 10% tepla môže váš dom stratiť aj cez nezaizolované podlahy. Pomôcť vám s tým môže investícia do teplých hrubých kobercov, ktoré môžu úniku tepla zabrániť.
Aby radiátory čo najefektívnejšie vykúrili miestnosť, nemali by byť zakryté veľkým nábytkom, ktorý by ich mohol blokovať. Jednoduchou pomocou môže byť alobal. Jeho navrstvenie za radiátorom pomôže odraziť teplo priamo do miestnosti a zabráni tomu, aby teplo stúpalo ku stropu. Tiež sa uistite, že sú radiátory odvzdušnené.
Problémom v zimnom období môže byť aj vlhkosť v dome. Ak kvôli zime nechcete dlho vetrať, zbaviť sa vlhkosti vám môžu pomôcť odvlhčovače vzduchu, ventilátor v kúpeľni a odsávač pár v kuchyni.
Okolo domu
Odkvapové rúry by mali byť vždy čisté a priechodné. Ak sú totiž upchaté a napadne sneh, mohli by sa v nich vytvoriť ľadové blokády. Tie by mohli poškodiť rúry a zapríčiniť presakovanie vody do podkrovia. Dôležité je tiež skontrolovať strechu a murivo a opraviť prípadné škody, pretože ľad a následný odmäk by mohli vytvoriť praskliny. Ak nájdete nejaké diery, upchajte ich penovou izoláciou.
Odpojte hadice a odložte ich a nechránené potrubie zakryte. Opíľte stromy, aby ste znížili riziko padania konárov. Zaobstarajte si tiež dobrú lopatu na odhadzovanie snehu a ľadu na ceste či na schodoch. A napokon nezabudnite na vhodné poistenie majetku, vďaka ktorému budete môcť pokojne spávať.
Pred odchodom na dovolenku
Na zabezpečenie domu je potrebné myslieť, ak sa chystáte na zimnú dovolenku. Uistite sa, že dom je v dobrom stave, aby sa počas vašej neprítomnosti dnu nedostala vlhkosť či sneh. Pred odchodom skontrolujte, či ste nezabudli zavrieť všetky okná, vypnúť nepoužívané spotrebiče a odstaviť prípojku vody. Kúrenie by ste mali nechať zapnuté na nižšej teplote, aj keď nie ste doma, aby ste zabránili zamŕzaniu potrubí. Inteligentné termostaty vám môžu pomôcť naprogramovať vykurovanie a sledovať teplotu v dome, aj keď ste práve na dovolenke.
Kým odídete na dovolenku, požiadajte suseda, aby vám raz za niekoľko dní vybral listy zo schránky alebo aj skontroloval, že je okolo domu všetko v poriadku. A ak si chcete užiť dovolenku a zimné športy úplne bez starostí, nezabudnite si pribaliť poistenie do hôr.