Ako sa rozprávať s deťmi o klimatickej zmene
Či už ide o znečisťovanie plastom alebo globálne otepľovanie, poradíme vám, ako deťom vysvetliť, čo sa deje so životným prostredím a ako prispieť k pozitívnej zmene.
Tento mesiac sa venujeme zimným nástrahám, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie aj peňaženku. Oplatí sa preto nielen v zimných mesiacoch myslieť na riziká, ktoré sa ľahko pritrafia a vykryť ich s poistením občianskej zodpovednosti od Generali.
V správach sa stále častejšie rozpráva o prírodných katastrofách, ktoré sú výsledkom globálneho otepľovania, zo sociálnych médií sa na nás valia diskusie s hashtagom #klimatickystrajk. Povedomie o životnom prostredí a tlaku, ktorému musí čeliť, sa v posledných rokoch skloňujú čoraz častejšie. Niet divu, ak sa vaše dieťa začalo obávať, aká budúcnosť našu planétu vlastne čaká.
Klimatická zmena je pomalá a pre bežného človeka sa môže zdať nepatrná, množstvo výskumov dokazuje, že situácia sa každým rokom zhoršuje. Klíma a počasie sú totiž 2 rozdielne veci. Aj keď v zime stále sneží a v lete je príjemne teplo, počet ľadových dní kedy teplota klesne pod 0°C sa zmenšuje a počet dní kedy je teplo nad 25°C sa navyšuje. Priemerná ročná teplota sa tak zvyšuje a rok 2023 bol doposiaľ v histórií meraní najteplejší.
Podľa prieskumu psychiatrov pre deti a mládež až 57 % uviedlo, že pracujú s mladými ľuďmi, ktorí sa obávajú klimatickej krízy. Ak vaše dieťa znepokojuje stav životného prostredia, je dobré mu pripomenúť pozitívne kroky, ktoré sa po celom svete robia na obmedzenie a v niektorých prípadoch zvrátenie dopadu klimatickej zmeny.
Napríklad až 124 krajín sa zaviazalo, že do roku 2050 dosiahne uhlíkovú neutralitu. Nemecko a Švédsko chcú tento cieľ dosiahnuť do roku 2045, Rakúsko a Island do roku 2040 a Fínsko dokonca do roku 2035. [zdroj]
Navyše v súvislosti so zlepšením kvality vzduchu z roku 2020, keď sa počas lockdownov aktivita na cestách vo svete znížila o 50 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, hľadajú mestá vo svete spôsob, ako podporiť cestovanie bez znečisťovania.
Iniciatívy v rámci zelenej dopravy zahŕňajú napríklad elektrické dvojposchodové autobusy v Londýne, ktoré sú súčasťou najväčšieho vozového parku autobusov v Európe a zároveň sa pracuje na iniciatívach, ktoré majú spraviť z bicyklovania a chôdze bezpečnejšie a zelenšie spôsoby, ako sa prepravovať. Paríž napríklad investuje 300 miliónov eur do 680 kilometrov dlhej cyklistickej siete a Madrid rozširuje pešie zóny, aby vytvoril 33,4 hektárov bez áut.
Infografika nižšie pomôže vám a vášmu dieťaťu dostať uvedené iniciatívy do kontextu, pochopiť, čo sa deje vo svete, a vysvetliť niektoré výrazy, ktoré okolo seba počúva. Ponúka tiež proaktívne kroky, ktoré môžete ako rodina robiť, aby ste prispeli k pozitívnej zmene.
Zdroje:
https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(21)00001-8/fulltext
https://climateactiontracker.org/climate-target-update-tracker/
https://www.london.gov.uk/press-releases/mayoral/london-has-europes-largest-electric-bus-fleet
https://www.cyclist.co.uk/news/8078/paris-pumps-300m-into-cycling-infrastructure-during-coronavirus
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-11/barcelona-s-new-car-free-superblock-will-be-big
https://www.weforum.org/agenda/2021/04/renewable-energy-urban-city-emissions/
https://www.livingcircular.veolia.com/en/inspirations/they-built-first-house-plastic-bottles