projekt poisťovne logo generali

Ako dokáže cestovanie pozitívne ovplyvniť vaše deti?

Cestuj s deťmi 01. 11. 2019

Ak sa rodina s deťmi rozhodne spoznávať svet a neuprednostňuje iba rezortové typy dovoleniek na jednej pláži, prirodzene sa dostane do kontaktu s miestnymi rodinami a deťmi. Rodina vtedy spozná nielen krásne miesta v danej krajine, ale získa aj tipy na menej turistické zákutia či dostane pozvanie domov k rodinám, ktoré sa s ňou podelia so svojimi radosťami i starosťami. Zo svojich ciest si potom spoločne prinesú oveľa viac než len fotky na bielej pláži. Cestovanie je totiž jediná vec, ktorú si kúpite a spraví vás bohatšími.

Rozvíja empatiu a toleranciu

Určite nepreženiem, ak sa vyjadrím, že deti, ktoré s rodičmi častejšie cestujú a spoznávajú krajiny, sú empatickejšie a tolerantnejšie k svojmu okoliu.

Už najmenšie deti si na cestách, napríklad v juhovýchodnej Ázii, dokážu všimnúť, že ich rovesníci, s ktorými sa spriatelili, hrajú futbal naboso, pretože často nemajú topánky a žijú veľmi skromne. Niektorí bez toho, aby ich rodičia nasmerovali, darujú kamarátom svoje tenisky, oblečenie alebo hračky.

Pri cestovaní po svete je pre deti bežné vidieť ľudí rôznej farby pleti, počuť rôzne jazyky, dodržiavať zvyky, ak je to potrebné a spoznať niekoľko druhov náboženstiev. Tolerancia je základnou vlastnosťou ľudí, ktorí cestujú a spoznávajú svet.

Tolerancia je základnou vlastnosťou ľudí, ktorí cestujú a spoznávajú svet.

Majú priateľov po celom svete

V dnešnej vyspelej dobe je pre deti veľmi jednoduché udržiavať priateľstvá na diaľku, napríklad s kamarátmi z Čiech, Poľska, ale tiež z Kambodže či Mexika. Môžu sa vzájomne zaujímať o to, ako sa im darí a komunikovať aj dlhé roky potom, ako sa prvýkrát stretli. Sociálne siete sú hitom po celom svete a opätovné stretnutia pri návratoch sú veľmi emotívne.

Ako dokáže cestovanie pozitívne ovplyvniť vaše deti?

Naučia sa ľahšie cudzí jazyk

Pre deti, ktoré cestujú, je často ovládanie cudzieho jazyka základom. Preto ich poväčšine cudzí jazyk naozaj zaujíma, baví a chcú sa v ňom zlepšovať.

Školáci vedia, že sa s cudzím jazykom vo svete veľmi ľahko zorientujú a odkomunikujú všetko, čo potrebujú. V zahraničí je bežné, že trojročné dieťa komunikuje dvojjazyčne a aj v najchudobnejších krajinách, kde sa turizmus ešte len prebúdza, je angličtina v centrách turistického ruchu základom.

V zahraničí je bežné, že trojročné dieťa komunikuje dvojjazyčne a aj v najchudobnejších krajinách, kde sa turizmus ešte len prebúdza, je angličtina v centrách turistického ruchu základom.

Ako dokáže cestovanie pozitívne ovplyvniť vaše deti?

Budujú si prehľad v geografii

Je prirodzené, ak si dieťa pamätá miesta, pamiatky, výlety a vie ich prirodzene priradiť k danej krajine a svetadielu. Vie ich tiež bez problémov ukázať na mape či glóbuse. Ľahšie si v hlave predstaví, kde sú ktoré oceány, ak sa v nich kúpalo, aké je hlavné mesto Poľska či Maďarska, pretože ste tam spolu boli.

Nezáleží na tom, ktoré krajiny s deťmi precestujete, deti prirodzene nasávajú nové informácie a zaujímajú sa. Ak si spoločne prezriete glóbus a ukážete vašu naplánovanú cestu už aj najmenším deťom, určite si krajinu zapamätajú skôr, ako keď sa o nej budú učiť zo školskej učebnice.

Nezáleží na tom, ktoré krajiny s deťmi precestujete, deti prirodzene nasávajú nové informácie a zaujímajú sa.

Ako dokáže cestovanie pozitívne ovplyvniť vaše deti?

Stanú sa z nich ochrancovia prírody

Ak pijete doma vodu z vodovodu, nebude výnimkou, keď si aj menšie dieťa všimne, že sa v Afrike alebo v Ázii musí voda kupovať a že je pre domácich najväčším pokladom.

Deti sa často začnú zaujímať o to, prečo doma na Slovensku splachujeme a perieme pitnou vodou, keď je v iných krajinách vzácnejšia ako auto či palác s bazénom.

Na druhú stranu sa v chudobnejších krajinách stretávame s častým odpadom popri cestách, ktorý v Európe nemáme, čo si deti tiež veľmi často všimnú a prirodzene sa z nich stávajú malí ochrancovia prírody. Závisí od rodičov, akým smerom ich budú viesť a či impulz zbierania odpadkov príde aj z ich strany.

Deti sa často začnú zaujímať o to, prečo doma na Slovensku splachujeme a perieme pitnou vodou, keď je v iných krajinách vzácnejšia ako auto či palác s bazénom.

Ako dokáže cestovanie pozitívne ovplyvniť vaše deti?

Získajú prirodzený rozhľad

Častokrát to, o čom sa deti v škole učia, už sami videli alebo zažili, preto si veci vedia ľahšie predstaviť. To, čo zažijú deti pri cestovaní, nenájdu v žiadnej školskej učebnici.

Cestovanie robí jednoznačne z detí vnímavejších a lepších ľudí!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.