Jazdite bezpečne aj v zime
Vedeli ste, že v januári je až o 79 % vyššia pravdepodobnosť dopravných nehôd, než v ktoromkoľvek inom období? Zima môže byť pre vodičov rizikovým obdobím, pretože nepriaznivé počasie a poveternostné podmienky dokážu skomplikovať aj bežnú jazdu autom. No vďaka dôkladnému plánovaniu a pozornej jazde sa môžete vyhnúť tomu, aby ste sa stali súčasťou tejto smutnej štatistiky. Tu nájdete niekoľko základných opatrení, vďaka ktorým sa do cieľa dostanete v bezpečí.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa spolu s odborníkmi venujeme bezpečnosti na horách a dobrej kondícii aj v zime. Poisťovňa Generali je hrdým partnerom mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom. Či už ste aktívnym športovcom, alebo milovníkom prechádzok, nezabudnite si tiež pribaliť poistenie do hôr.
Vyhýbajte sa zbytočnému riziku
Najskôr sami zvážte, či je jazda autom skutočne potrebná. Ak to nie je úplne nevyhnutné, rizikovým jazdám sa radšej vyhnite. V prípade, že sa musíte vydať na cestu, vyberajte si vozovky, ktoré sú udržiavané a majú posyp. Jazdite pomaly. Vašu zvyčajnú rýchlosť znížte o 10 km/h. Na cestu vyrazte skoro, aby ste mali dostatočnú časovú rezervu. Medzi vami a autom pred vami ponechajte aspoň 4 sekundový odstup. Ak je auto za vami príliš blízko, zájdite ku krajnici a nechajte ho, aby vás predbehlo.
Pripravte auto na cestu
Uistite sa, že je vaše auto v dobrej kondícii a spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky. Skôr, než sa vydáte na cestu, skontrolujte, či ste doplnili nemrznúcu zmes do ostrekovačov a či ste zo všetkých okien odhrnuli sneh a odstránili ľad a zahmlenie (a to nielen na čelnom skle!). Takisto by ste mali mať plnú nádrž, rezervnú zásobu paliva a náhradnú pneumatiku.
Ak by ste po ceste niekde uviazli, je dobré mať v aute pre každý prípad aj núdzovú výbavu s teplým oblečením, reflexnou vestou, termoskou teplého čaju, baterkou, rýľom a nabitou externou batériou. A nezabudnite na vhodné poistenie, ktoré vám pomôže, ak vás auto nechá v štichu.
Hlavne bezpečne
Pre ešte bezpečnejšiu jazdu v zlom počasí existujú aj ďalšie dôležité opatrenia. V prípade zlej viditeľnosti nezabudnite zapnúť predné svetlá a pred akýmkoľvek zastavením si doprajte dostatok času, pretože brzdenie na šmykľavej ceste môže byť až 10-krát dlhšie. Dobrým nápadom môže byť aj prechod do iného jazdného pruhu, aby ste mali viac priestoru.
V zlom počasí môže byť prevodovka vaším najlepším priateľom. Ale len vtedy, ak ju používate správne. Nízke rýchlostné stupne pomáhajú pri jazde z kopca udržiavať trakciu a obmedzujú rýchlosť auta, takže nie je potrebné tak veľa brzdiť. Jazdite plynule a vyhýbajte sa prudkému otáčaniu volantom. Zákrutu prejdite bez pridávania plynu. Brzdite radšej vopred, ešte kým sa k zákrute priblížite. Prečítajte si tiež rady formulového petekára Richarda Gondu, ako sa zachovať v niektorých bežných situáciách v každodennej premávke.
Ak sa chystáte do hôr
Pri šoférovaní v horskom teréne buďte mimoriadne opatrní. Kvalitné zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosťou, no v prípade hustej snehovej nádielky vám môžu dobre poslúžiť aj snehové reťaze. Majte však na pamäti, že najlepšie je, ak si ich nasadzovanie natrénujete „nanečisto“, aby ste potom uprostred snehovej fujavice nezostali bezradne stáť v snehu.
Ak sa dostanete do záveja, nesnažte sa vyslobodiť šliapaním na plyn, inak hrozí, že sa zahrabete ešte viac. Radšej zaraďte spiatočku a jemným manévrovaním sa skúste pohnúť z miesta.