Ako nezomrieť? 12 nesmrteľných tipov pre dlhší život
Chcete žiť tak, aby ste nezomreli? Americký lekár Dr. Michael Greger, M.D. FACLM, je autor knihy s pútavým názvom Ako nezomrieť. Táto kniha vám síce nedá návod na nesmrteľnosť, ale minimálne vám ukáže, čo jesť a robiť pre dlhší a kvalitnejší život bez chorôb. Dr. Greger si posvietil na najčastejšie ochorenia, ktoré nás trápia a na základe svojho celoživotného skúmania vypracoval zoznam dvanástich jedál a tipov – tzv. dvanástku pre zdravie. Tento systém obsahuje 12 odporúčaní na konkrétne skupiny potravín, ktoré by ste mali zaradiť do svojho každodenného stravovacieho režimu.
Dr. Greger sa svojou prácou pustil do boja s nejasnosťami vo výžive, ktorých je plný internet. Okrem toho, že vyštudoval medicínu, analyzuje a realizuje aj množstvo štúdií a výskumov. Vďaka neziskovej organizácii NutritionFacts.org so svojím tímom prezentuje verejnosti podložené informácie o tom, ako sa stravovať, aby sme nezomreli predčasne.
To znamená vyhnúť sa chorobám, ktoré najčastejšie ukončujú život skôr, ako by sme chceli. Sú to napríklad obávané srdcovo-cievne, respiračné a onkologické ochorenia, ale aj choroby, ktoré značne znižujú kvalitu života vo vyššom veku, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Z jeho zistení vyplýva, že za najlepšiu stravu pre človeka s preventívnym účinkom na jeho zdravie je možné považovať rastlinnú stravu a stravu zo skutočného jedla, nie priemyselne spracovaných umelín.
Z jeho zistení vyplýva, že za najlepšiu stravu pre človeka s preventívnym účinkom na jeho zdravie je možné považovať rastlinnú stravu a stravu zo skutočného jedla, nie priemyselne spracovaných umelín.
Jeho kniha Ako nezomrieť a kuchárka k nej vyšli už aj v slovenčine a češtine. A pokiaľ vám nerobí problém porozumenie angličtiny, na jeho webe a sociálnych sieťach (Facebook, Instagram, YouTube) nájdete ďalšie užitočné videá, články a posty.
Ľudí inšpiruje k zdravšiemu životnému štýlu výzvou #DailyDozenChallenge (v preklade „výzva s dennou dvanástkou”). Motivuje v nej, aby ľudia skúsili na vlastnej koži niekoľko týždňov stravovanie podľa dvanástky jeho odporúčaní a spoznali rozdiel sami.
Pre uľahčenie existuje aj mobilná aplikácia (Apple, Android), v ktorej si môžete odškrtávať jednotlivé položky zoznamu. Prípadne si daný zoznam môžete vytlačiť na papier a zavesiť napríklad na chladničku.
My vám prinášame prehľadný zoznam tejto dvanástky: