projekt poisťovne logo generali

Ako nezomrieť? 12 nesmrteľných tipov pre dlhší život

26. 02. 2019

Chcete žiť tak, aby ste nezomreli? Americký lekár Dr. Michael Greger, M.D. FACLM, je autor knihy s pútavým názvom Ako nezomrieť. Táto kniha vám síce nedá návod na nesmrteľnosť, ale minimálne vám ukáže, čo jesť a robiť pre dlhší a kvalitnejší život bez chorôb. Dr. Greger si posvietil na najčastejšie ochorenia, ktoré nás trápia a na základe svojho celoživotného skúmania vypracoval zoznam dvanástich jedál a tipov – tzv. dvanástku pre zdravie. Tento systém obsahuje 12 odporúčaní na konkrétne skupiny potravín, ktoré by ste mali zaradiť do svojho každodenného stravovacieho režimu.

Dr. Greger sa svojou prácou pustil do boja s nejasnosťami vo výžive, ktorých je plný internet. Okrem toho, že vyštudoval medicínu, analyzuje a realizuje aj množstvo štúdií a výskumov. Vďaka neziskovej organizácii NutritionFacts.org so svojím tímom prezentuje verejnosti podložené informácie o tom, ako sa stravovať, aby sme nezomreli predčasne.

To znamená vyhnúť sa chorobám, ktoré najčastejšie ukončujú život skôr, ako by sme chceli. Sú to napríklad obávané srdcovo-cievne, respiračné a onkologické ochorenia, ale aj choroby, ktoré značne znižujú kvalitu života vo vyššom veku, ako je napríklad Parkinsonova choroba. Z jeho zistení vyplýva, že za najlepšiu stravu pre človeka s preventívnym účinkom na jeho zdravie je možné považovať rastlinnú stravu a stravu zo skutočného jedla, nie priemyselne spracovaných umelín.

Ako nezomrieť? 12 nesmrteľných tipov pre dlhší život

Zdroj foto

Z jeho zistení vyplýva, že za najlepšiu stravu pre človeka s preventívnym účinkom na jeho zdravie je možné považovať rastlinnú stravu a stravu zo skutočného jedla, nie priemyselne spracovaných umelín.

Jeho kniha Ako nezomrieť a kuchárka k nej vyšli už aj v slovenčine a češtine. A pokiaľ vám nerobí problém porozumenie angličtiny, na jeho webe a sociálnych sieťach (Facebook, Instagram, YouTube) nájdete ďalšie užitočné videá, články a posty.

Ako nezomrieť? 12 nesmrteľných tipov pre dlhší život

Zdroj foto + foto

Ľudí inšpiruje k zdravšiemu životnému štýlu výzvou #DailyDozenChallenge (v preklade „výzva s dennou dvanástkou”). Motivuje v nej, aby ľudia skúsili na vlastnej koži niekoľko týždňov stravovanie podľa dvanástky jeho odporúčaní a spoznali rozdiel sami.

Pre uľahčenie existuje aj mobilná aplikácia (Apple, Android), v ktorej si môžete odškrtávať jednotlivé položky zoznamu. Prípadne si daný zoznam môžete vytlačiť na papier a zavesiť napríklad na chladničku.

My vám prinášame prehľadný zoznam tejto dvanástky:

Ako nezomrieť? 12 nesmrteľných tipov pre dlhší život

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.