projekt poisťovne logo generali

Ako postupovať, ak potrebuješ ísť počas dovolenky do nemocnice

27. 06. 2023

Zdravotné komplikácie sa môžu vyskytnúť kedykoľvek, no je mimoriadne frustrujúce, ak musíš ísť do nemocnice v zahraničí. Našťastie si môžeš túto situáciu uľahčiť, a to napríklad tak, že si niekoľko vecí pripravíš vopred a zabezpečíš si cestovné poistenie, ktoré sa o teba postará. V článku sa dozvieš, čo robiť v prípade nečakaného výletu do nemocnice v zahraničí.

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudni si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby si si užil/-a oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí v zahraničí, aj na Slovensku.

Priprav sa

Stala sa nehoda alebo sa necítiš dobre? Je pravdepodobné, že budeš musieť vyhľadať lekársku pomoc. V prvom rade si pred cestou do zahraničia zisti miestne tiesňové telefónne čísla (okrem spoločnej tiesňovej linky a záchrannej služby aj políciu či hasičov). Ak si už na mieste, v sprievodcovi alebo na Google si ľahko nájdeš, kde sa nachádza najbližšia nemocnica či zdravotné stredisko. Ak si pred odchodom zabezpečíš vhodné cestovné poistenie, obrátiť sa môžeš na asistenčné služby. Dostupné sú ti 24 hodín denne a poradia ti, ako postupovať, prípadne ti dojednajú aj stretnutie s lekárom či nástup do nemocnice. Hneď ako to bude možné, daj vedieť svojim blízkym doma, v akej situácii sa nachádzaš.

Po príchode do nemocnice

V prípade potreby požiadaj v nemocnici o tlmočníka alebo zdravotníckeho pracovníka, s ktorý hovorí jazykom, ktorému rozumieš. Ak to nie je možné, môže sa ti zísť napríklad aplikácia Google Translate. V rámci aplikácie je dostupná funkcia tlmočenia, v rámci ktorej sa automaticky prepínajú jazyky a aplikácia striedavo prekladá dve strany konverzácie. Pri vyšetrení zostaň pokojný/-á, svoj problém čo najdôkladnejšie vysvetli a popíš bolesť a všetky symptómy, ktoré ťa trápia. Odporúčame si robiť poznámky, aby si nezabudol/-la, čo ti lekár hovoril. Keď budeš mať chvíľu čas pre seba, zváž, či nezavoláš svojmu lekárovi na Slovensku.

Čo ďalej?

Ak si to zatiaľ neurobil, z nemocnice kontaktuj svojho poskytovateľa cestovného poistenia čo najskôr. Ponechaj si tiež všetky účtenky či lekárske správy, ktoré doložíš, keď si budeš chcieť uplatniť svoj poistný nárok. Vo vybraných zdravotníckych zariadeniach ti dokážu asistenčné služby zabezpečiť aj priamu úhradu nákladov, aby si nemusel/-a použiť svoje vlastné prostriedky.

Prevoz domov či nevyhnutné lieky

V nevyhnutných prípadoch ti asistenčné služby zariadia prevoz do lekárskeho zariadenia leteckou ambulanciou alebo pravidelnou linkou leteckej spoločnosti, podľa danej situácie. Ak je s tebou spolupoistený aj niekto ďalší, asistenčné služby sa postarajú aj o jeho/jej návrat.

Pokiaľ by si súrne potreboval/-a lieky, ktoré nie sú dostupné v tvojej destinácii, aj tie ti zaistia asistenčné služby v rámci cestovného poistenia od Generali. Nenechávaj preto nič na náhodu a pred odchodom do zahraničia sa poisti.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.