projekt poisťovne logo generali

Ako prekonať neúspech v práci a poučiť sa z neho

05. 05. 2022

Neúspech môže byť v momente zdrvujúci a demoralizujúci, ale z dlhodobého hľadiska ho možno budete vnímať odlišne. Neúspech je často jednou z najlepších ciest k úspechu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Americký obchodný magnát Warren Buffett sa vyjadril, že by neinvestoval do spoločnosti, ktorej majiteľ aspoň dvakrát neuspel. Príkladom sú aj iní miliardári, ako Richard Branson či Bill Gates, ktorí si tiež prešli veľkými neúspechmi. Rozdiel medzi nimi a inými podnikateľmi je, že sa zo svojich chýb poučili, a začali odznova. Prinášame vám rady a informácie o tom, ako neúspech prekonať, a ako ho premeniť na úspech.

Prijmite neúspech

Jednou z najväčších prekážok na ceste k úspechu je strach zo zlyhania. Tento strach vás môže ochromiť natoľko, že vám bráni v realizácii vášho potenciálu a v ceste za vašimi snami. Pozornosť by ste namiesto zlyhania mali sústrediť na svoje ciele a výsledky. Thomas Edison zlyhal viac ako tisíckrát, kým vynašiel žiarovku. A keď sa ho opýtali, aký je to pocit zlyhať, odpovedal: „Nezlyhal som tisíckrát. Vynájdenie žiarovky pozostáva z tisíc krokov.“ Podobným prípadom je aj spisovateľka J. K. Rowlingová, ktorej rukopis Harryho Pottera odmietlo 12 vydavateľov. Pamätajte, že neúspech nie je nepriateľom úspechu.

Budujte svoju odolnosť

Winston Churchill raz povedal, že „úspech je o schopnosti ísť od neúspechu k úspechu a nestratiť pri tom nadšenie“. Doktor Raphael Rose, klinický psychológ a zástupca riaditeľa Centra pre výskum úzkosti a depresie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, vo svojom výskume pre NASA zistil, že prekonávanie neúspechu je kľúčom k budovaniu odolnosti. A práve odolnosť je dôležitá pre úspech. Americká psychologička Angela Duckworthová skúma, čo robí ľudí úspešnými. Tvrdí, že k úspechu nevedie IQ ani talent, ale odolnosť. Vďaka nej budete prispôsobiví, silní a rýchlo sa zotavíte z ťažkostí.

shutterstock_1368238667.jpg

Už žiadne výhovorky

Neúspech si mnohí ľudia neradi pripúšťajú a za svoje chyby často vinia vonkajšie faktory. Či už ide o smolu alebo zlé načasovanie, namiesto výhovoriek si svoje chyby priznajte. Netrestajte sa, ale namiesto toho buďte úprimní, odvážni a hľadajte vysvetlenie. Zlyhania ukážu vašu sebadôveru, integritu a schopnosť prevziať zodpovednosť za svoje činy. Ako hovorí magnát Branson: „Urobil som stovky chýb. Som si istý, že tento rok ich urobím ešte oveľa viac a z každej chyby si odnesiem cenné ponaučenie. Každý, kto vám povie, že nerobí chyby, práve jednu urobil.“

Po lekcii nasleduje rast

Kľúčom k premene neúspechu na úspech je využiť svoje chyby na sebapoznávanie. Neúspech ponúka príležitosti naučiť sa niečo nové. Zamerajte sa na svoje chyby, preskúmajte ich a v budúcnosti sa im snažte vyvarovať. Úspešní ľudia počúvajú ostatných, kladú otázky a majú pozitívne myslenie. Neúspešní ľudia schovávajú hlavu do piesku a nechávajú iných, aby chyby napravili za nich. Jediný spôsob, ako budete rásť, je nájsť riešenia na svoje vlastné zlyhania.

Nezabúdajte, že neúspech je neplánovaný výsledok. Môže vás zaviesť na cestu, na ktorú by ste sa inak nedostali. Môže tiež otvoriť dvere k príležitostiam, ktoré by vám inak neskrížili cestu. Venujte preto pozornosť dverám, ktoré sa vďaka neúspechu otvoria.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.