Ako sa ako matka cítiť fit a v pohode? Nie je to ľahké!
Byť matkou nie je ľahká úloha v živote ženy, ale nie je to zase ani jadrová fyzika. V zásade je to najmä o tom, ako pristupujeme k životu všeobecne. Niekto je optimista od prírody, niekto, naopak, vidí všetko skôr v čiernom šate. Ako však byť spokojnou a šťastnou ženou - matkou a neprísť pritom o svoj vlastný život?
Prílišná pozornosť môže uškodiť
Človek je tvor prispôsobivý a matky majú zväčša túto vlastnosť ešte vycibrenejšiu. Často však nevedia, že medzi obetavým láskavým prístupom matky k dieťaťu a úplnou stratou kontroly nad vlastným životom a potrebami je len veľmi tenká hranica. Myslím si, že nejedna mamička už v prvých týždňoch s bábätkom zistila, že bežné aktivity ako skočiť na WC-ko alebo sa najesť sa dajú odkladať takmer donekonečna.
Človek je tvor prispôsobivý a matky majú zväčša túto vlastnosť ešte vycibrenejšiu. Často však nevedia, že medzi obetavým láskavým prístupom matky k dieťaťu a úplnou stratou kontroly nad vlastným životom a potrebami je len veľmi tenká hranica.
Ale čo ak táto obeta trvá pridlho a z bábätka je papuľnatý malý diktátor, a vy stále len skáčete, ako píska a neustále odkladáte svoje potreby na neurčito? Poznám veľa žien, ktoré majú pocit, že ich deti potrebujú neustálu pozornosť, starostlivosť a že len ony ich vedia uspať, nakŕmiť, opatriť či zabaviť. Ale je to skutočne tak? Potrebujú nás deti natoľko, že sme schopné napokon obetovať vlastné zdravie, krásu aj pohodu?
Nezanedbávajte svoje potreby
Čítala som niekoľko článkov o tom, ako dieťa potrebuje spokojnú, milovanú a oddýchnutú mamu. Áno, je predsa logické, že to priaznivo vplýva na celú rodinu, psychiku dieťaťa aj na jeho vývoj.
Prečo je teda stále viac žien, ktoré sa stávajú otrokmi svojich detí? Nie sú to náhodou práve deti, ktoré nám okrem vitamínov pri dojčení odčerpávajú aj neskutočné množstvo energie? A nemali by práve naše deti časom pochopiť, že aj my máme svoje potreby, že aj my potrebujeme pravidelne jesť a odskočiť si, keď nám treba?
Navyše okrem týchto základných potrieb chceme byť aj krásne, upravené, čisto oblečené, chceme chodiť na manikúru, ku kaderníčke a tiež chceme ísť cvičiť a sem-tam napríklad na masáž či do wellness. Nemali by naše deti vedieť, že naša nálada je priamo úmerná našej vlastnej spokojnosti? Že keď maminka stratila nervy a keď je zúfalá a kričí, možno je to len preto, že len nie sú naplnené jej potreby?
Nemali by naše deti vedieť, že naša nálada je priamo úmerná našej vlastnej spokojnosti?
Autori a autorky mnohých článkoch totiž zväčša kladú hlavný dôraz na pomoc zo strany muža či partnera. To je síce absolútne v poriadku, ale samo o sebe to nestačí. Dôležité je aj to, aby deti pochopili, že aj ich maminy potrebujú čas len pre seba či čas, ktorý strávia vo dvojici so svojím mužom či partnerom.
Ako si však nájsť čas aj na seba?
Dnešná doba tlačí rodičov do toho, aby počúvali svoje deti. Ale ako nájsť balans medzi chápavým rodičom a rodičovským „otrokom”? Nikto zrejme nemá stopercentnú odpoveď. Stále však pribúda zúfalých rodičov, čo si nevedia rady a detí, čo diktujú agendu celej domácnosti.
Deti by mali byť okrem láskavej výchovy vedené aj k pochopeniu a začať by mali práve pochopením potrieb rodiča a predovšetkým matky. Maminky, nebojte sa preto pravidelne oslobodiť od svojich detí a doprajte si chvíle pre seba. Neurobí to z vás horšie matky, práve naopak.
Začnite jednoducho, napríklad dlhou teplou sprchou, neskôr pridajte krátke odlúčenia a postupne si určite nájdite aktivitu, ktorá vás baví a napĺňa – či už je to šport, alebo čokoľvek iné. Začnite to všetko robiť čím skôr. Doprajte si chvíle, keď sa odmeníte tichom, dobrou kávou s priateľkou alebo vybehnite na výlet len s partnerom.
Začnite trebárs aj dlhou teplou sprchou, postupne pridajte krátke odlúčenia a určite si nájdite aktivitu, ktorá vás baví a napĺňa.
Na začiatok stačí aj pár hodín týždenne. Práve to vás dobije energiou, pretože čas, keď riešite len svoje vlastné potreby, je rovnako dôležitý pre vás aj vývoj vašich detí. Vrátite sa odpočinuté a s novou energiou sa deťom opäť venovať. Nebojte sa, deti to bez vás v pohode prežijú.
Nezabúdajte sa mať rady
Okrem toho je ešte jedna veľmi podstatná a dôležitá vec. Nechcem, aby to vyznelo samoľúbo, ale rovnako, ako ľúbite svoje deti a rodinu, musíte ľúbiť aj samé seba. Ja sa mám rada a netajím sa tým. Nie je to však len láska k svojmu telu, ale aj láska k svojej nemladnúcej tvári a je to aj láska k svojim chybám.
Nechcem, aby to vyznelo samoľúbo, ale rovnako, ako ľúbite svoje deti a rodinu, musíte ľúbiť aj samé seba.
Spoznala som veľa žien, ktoré ku mne prišli a ich prvé vety boli „neznášam svoje stehná“, „nenávidím tieto boky“, „nechcem moje nechutné brucho“. Je to niečo, čo pozná nejedna žena, ale poviem vám, že milovať svoje telo treba za každých okolností.
Nemusí to však znamenať, že sa s týmito pre vás „nemilými” partiami na tele musíte zmieriť. Naopak, malo by vás to vyburcovať a dodať vám odhodlanie urobiť vo svojom živote veľké zmeny.
Nikdy totiž nebudeme jedna ako druhá a to je práve na nás ženách to krásne. Každá z nás môže byť šťastnou, spokojnou, milovanou, ľúbenou a ostatnými obdivovanou ženou a partnerkou, aj keď nám do života vpadli deti. Nezabúdajte na to!
Každá z nás môže byť šťastnou, spokojnou, milovanou, ľúbenou a ostatnými obdivovanou ženou a partnerkou, aj keď nám do života vpadli deti.
Nenadarmo sa hovorí: „Spokojná mama, spokojná rodina.” Na tej vlastnej spokojnosti však musíte aktívne zapracovať a pozerať sa na šťastie svojich detí nielen tu a teraz, ale aj z určitého nadhľadu a dlhodobo. Práve tam niekde začína vaše cesta, ako sa stať mamou, ktorá sa cíti fit a je v pohode.
Držím vám všetkým palce, aby ste to dokázali, dá sa to!