projekt poisťovne logo generali

Vynaliezavé spôsoby, ako ochrániť svoje cennosti pred krádežou pri cestovaní

11. 07. 2022

Dovolenkové obdobie je vždy obľúbeným časom na cestovanie. Nech sa už chystáte navštíviť priateľov a rodinu, alebo sa vydávate na cestu za potrebným oddychom a relaxáciou, väčšina z nás si na tieto cesty berie množstvo cenností.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme cestovaniu a letným dovolenkám. Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Nezabudnite si na tú svoju pribaliť aj cestovné poistenie od poisťovne Generali, aby ste si užili oddych a nové dobrodružstvá bez zbytočných starostí.

Medzi ne patria fotoaparáty, vďaka ktorým zaznamenávame naše spomienky, smartfóny, aby sme zostali v kontakte, a notebooky, kde pozeráme naše obľúbené seriály. Nezabúdajte avšak na tie darčeky pre príbuzných a blízkych!

Nanešťastie, pri cestovaní sa niekedy môžete stať terčom zlodejov. Predstavíme vám dômyselné spôsoby, ako ochrániť svoje cennosti počas cestovania a po príchode do cieľa. Porozmýšľajte aj nad cestovným poistením, vďaka ktorému budete mať istotu, že budú vaše cennosti v bezpečných rukách a vy si môžete užívať cestu bez zbytočného stresu.

Pred odchodom

Kým budete prehľadávať reštaurácie a tajné malebné miesta vo vašej destinácii, urobte si tiež prieskum o všetkých známych turistických podvodoch. Tie môžu byť vo forme bezplatných náramkov, ktoré vás majú odlákať od vreckových zlodejov, až po falošných policajtov, ktorí trvajú na kontrole vášho pasu. Takto budete presne vedieť, na čo si dávať pozor.

Kúpte si opasok na peniaze alebo malú tašku cez telo, ktorá vám počas objavovania umožní mať svoje cennosti vždy poruke – v súčasnosti sú veľmi módne, takže by ste nemali mať problém nájsť takú, ktorá sa vám bude páčiť. Ak máte cestovné poistenie alebo nejaké cestovné doklady, pribaľte si ich fotokópie pre prípad, že by ste ich počas cesty potrebovali. Nezabudnite si tiež bezpečne uložiť sken do cloudu, aby ste k nemu mali vždy prístup.

Počas cestovania

Ak ste ubytovaní v hosteli, je užitočné mať so sebou visiaci zámok na zamknutie batožiny alebo na zabezpečenie prenajatej skrinky. Nezabudnite si zaobstarať takýto zámok s kódom, aby nehrozilo riziko straty kľúča, a pri jeho otváraní buďte diskrétni. Ďalšou možnosťou je používanie batožiny so zabudovaným kódovým zámkom. Drobné cennosti, ako sú pasy a peňaženky, si vždy uchovávajte v trezore, ak je v ubytovacom zariadení k dispozícii.

Nech ste kdekoľvek, vždy si dajte pozor, kde máte svoje veci, a pri odchode skontrolujte, či ste nezabudli na svoje cennosti. Je jednoduchšie zaobstarať si nový klobúk než kupovať nový smartfón. Snažte sa byť diskrétni a nenosiť očividne drahé oblečenie alebo šperky, ktoré by mohli zlodejom signalizovať, že máte cenné veci.

Pre prípad vreckovej krádeže majte všetky peniaze a karty oddelené a rozmiestnené v rôznych peňaženkách alebo taškách. Ak chcete minimalizovať hotovosť, ktorú pri sebe nosíte, porozmýšľajte nad kartou s viacerými menami, ako napríklad Transferwise. Kartu môžete navyše ovládať pomocou aplikácie, takže v prípade krádeže ju možno ľahko zrušiť a vymeniť.

Po príchode do cieľa

Radi sa cez deň túlate? Zvážte investíciu do šikovného batohu proti krádeži, ktorý vám pomôže ochrániť vaše cennosti. V opačnom prípade vždy používajte tašku so zipsovým uzáverom a pre maximálnu bezpečnosť ju noste cez telo. V preplnených turistických lokalitách si neustále dávajte pozor na to, kde sa vaša taška a veci nachádzajú, a nenoste nič cenné vo vreckách, odkiaľ by sa to dalo ľahko vziať. Ak ide o naozaj notoricky známu oblasť pre vreckárov, zvážte možnosť mať vo vrecku prázdnu atrapu peňaženky, aby ste odlákali ich pozornosť od tej skutočnej vo vašej taške na zips.

V reštaurácii alebo bare si omotajte popruh tašky okolo nohy stoličky, aby ju nebolo možné uchmatnúť. Ak plánujete počas cesty spať, tašku si k sebe priviažte. Vo verejnej doprave, ako je metro a autobus, sa vyhýbajte používaniu telefónu v blízkosti dverí, kde by vám ho niekto pri vystupovaní mohol rýchlo vychmatnúť z ruky. A nakoniec, ak sa snažíte vaše spomienky zachytiť na drahý fotoaparát, tak ho pri prestávke radšej schovajte a nenechávajte zavesený na krku alebo cez rameno. Nebudete takým ľahkým terčom a zaistíte, že si tie krásne zábery zoberiete aj domov!

Dávajte si pri cestovaní pozor na svoje cennosti a hlavne na svoju bezpečnosť. Nezabudnite si pred odchodom uzavrieť cestovné poistenie od poisťovne Generali, ktoré vás na cestách ochráni, kdekoľvek a kedykoľvek.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.