Akú starostlivosť potrebuje váš pes počas zimy? Poradíme vám.
Zima je tu a každý z nás sa teší na niečo iné – či už na to, ako sa doma na gauči zabalíte do deky, alebo na sviatočnú atmosféru plnú radosti. Každý si nájde to svoje. Toto obdobie však predstavuje aj mnoho rizík pre našich štvornohých miláčikov.
Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečným sviatkom. Želáme vám, aby boli aj tie vaše šťastné a veselé. A ak by sa však nejaká nepríjemnosť vyskytla, poisťovňa Generali a jej asistenčné služby sú vám vždy nablízku.
Kým príde jar, je dôležité, aby ste o týchto rizikách vedeli a prispôsobili tomu svoj životný štýl. Veterinárka Dr Cristina Diaz-Madronero, ktorá je autorkou knihy The New Pet Parent (Novopečený rodič domáceho miláčika), odhaľuje šesť nebezpečenstiev, na ktoré si treba dať v zime pozor. Zároveň ponúka rady, ako zaručiť, aby bol váš kamarát aj v tomto období šťastný a zdravý.
Doprajte mu teplo
Rovnako ako ľudia aj niektoré psy potrebujú pomoc pri zahratí v chladnejšom počasí. Veterinárka Diaz-Madronero totiž upozorňuje, že podchladiť sa môže v podstate akýkoľvek pes. No skôr ako svojho miláčika oblečiete do hrubého flanelového oblečenia, zvážte niekoľko faktorov.
Prvý je hustota srsti vášho psa. Napríklad nemecký ovčiak alebo husky majú hustejšiu srsť, ktorá lepšie udržiava teplo. Na druhej strane yorkshirský teriér alebo čivava majú srsť redšiu, čo spôsobuje, že im častejšie môže byť zima.
Ďalej je potrebné zvážiť vek a zdravotný stav psa. Veterinárka Diaz-Madronero dodáva, že regulácia tepla u mladých, starších alebo chorých psov nemusí byť dostatočná.
Pocit bezpečia počas ohňostrojov
Hluk a záblesky ohňostrojov, ktoré sú časté najmä počas dlhých zimných nocí, sú pre mnohé psy traumatické. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako vášmu psovi pomôcť, aby sa cítil pokojne a v bezpečí.
Skúste napríklad zatiahnuť závesy, aby ste zmiernili svetlo a hluk, pustiť jemnú hudbu hlasnejšie, aby ste prehlušili aspoň časť zvukov, prehodiť cez klietku deku, ktorá vytvorí pohodlné útočisko, či ísť so psom von skôr, kým hluk ešte nie je taký intenzívny.
Niektoré psy sú obzvlášť bojazlivé a pred hlukom a ohňostrojmi skôr utekajú. Preto je veľmi dôležité mať vždy poistenie občianskej zodpovednosti. Nezabudnite, že ako majiteľ svojho psa ste v konečnom dôsledku zodpovedný za jeho správanie a keď sa psík bojí, môže sa k cudzím ľuďom správať agresívne.
Veterinárka tiež radí majiteľom domácich zvierat navštíviť veterinára pár dní vopred, aby im v prípade potreby dal lieky na upokojenie. Pomôcť môžu tiež iné prípravky či napríklad upokojujúci feromón pre psy.
Vyhnite sa niektorým rastlinám a kvetom
Mnohé rastliny, ktoré sa spájajú so zimným obdobím, sú pre psy toxické. Medzi najnebezpečnejšie patrí cezmína, imelo, poinsettia (vianočná hviezda) či amarylka. Ako zistíte, či váš pes nejakú z nich zjedol?
Časté symptómy sú napríklad nadmerné močenie, slintanie, zvracanie, slabosť a hnačka. Veterinárka Diaz-Madronero tvrdí, že závažnosť pritom závisí od veľkosti psa a množstva, ktoré zjedol. „Ak napríklad nemecký ovčiak zjedol jeden list cezmíny, zrejme na tom nebude tak zle, ako keď rovnaké množstvo zje čivava.“
No bez ohľadu na veľkosť psa či množstvo zjedenej rastliny, by ste vždy mali kontaktovať veterinára, ktorý vám poradí, ako postupovať, prípadne psa prezrie.
Počas sviatočného obdobia buďte opatrní aj s maškrtami, ku ktorým by sa mohol psík dostať a mohli by byť preňho nebezpečné. Aby ste sa vyhli urgentnej návšteve veterinára, dohliadnite, aby sa nedostal k čokoláde, hroznu či hrozienkam, alkoholu, či makadamovým orechom.
Pozor na drobný štrk a ľad
Vďaka drobnému štrku sú síce chodníky v zime menej klzké, malé kúsky soľnej zmesi sa však môžu dostať medzi vankúšiky na labkách a spôsobiť bolesť či podráždenie. Dá sa tomu jednoducho zabrániť.
Po príchode domov stačí handričkou umyť labky vo vode. Veterinárka zároveň upozorňuje na teplotu vody – studené labky by ste nemali umývať vo vode, ktorá je príliš teplá. Môžete mu tiež zabezpečiť topánky pre psov, no musíte byť trpezliví, kým si na ne psík zvykne.
Ak sa so psíkom prechádzate v snehu, po návrate domov skontrolujte, či sa mu medzi vankúšikmi na labkách nespravili ľadové guľôčky, ktoré by mu sťažovali pohyb. Nadbytok chlpov medzi prstami na nohách môže spôsobiť hromadenie ľadu, preto by mali byť vždy dobre zastrihnuté.
Uistite sa, že psa v tme vidno
Zimné dni sú v zime kratšie, čo znamená, že so psom častejšie chodíte von aj potme. Preto sa uistite, že nielen pre vás, ale aj pre ostatných ľudí je váš psa vždy viditeľný. Zabránite tak možným nehodám. Podľa veterinárky Diaz-Madronero existuje mnoho spôsobov, ako na to.
„Tak ako možno kúpiť reflexné vesty pre ľudí, podobné produkty nájdete aj pre psy. Zimné oblečenie pre vašich štvornohých kamarátov dokonca často reflexné prvky už má.“ Ak váš pes nerád nosí oblečenie, môžete mu kúpiť obojok s reflexnými pruhmi alebo malý reflexný prívesok.
Veterinárka Diaz-Madronero dodáva: „Je dobré, ak aj majiteľ psa a vôdzka majú na sebe reflexný prvok. Ak je vonku tma, psa síce s reflexnými prvkom uvidíte, no majiteľa vidno nie je.“
Pozor na nemrznúcu zmes
V zime je nemrznúca zmes pre vozidlá nevyhnutnosťou, no je potrebné mať na pamäti, že obsahuje chemikálie, ktoré sú pre psy mimoriadne jedovaté. Veterinárka Diaz-Madronero vysvetľuje, že nemrznúca zmes dokáže psa usmrtiť do 24 až 48 hodín. Zlyhanie obličiek v prípade požitia nemrznúcej zmesi môže nastať veľmi rýchlo.
Často je tento stav nezvratný skôr, než si vôbec všimneme symptómy. Medzi ne patrí napríklad slintanie, ktoré je typickým znakom otravy, alebo iné nezvyčajné správanie, ako napríklad pitie veľkého množstva vody či časté močenie.
Ak váš pes vypil nemrznúcu zmes alebo máte podozrenie, že ju vypil, okamžite kontaktujte veterinára. V prvom rade je však dôležité podniknúť kroky, ktoré by zabránili prípadnému nešťastiu. Uistite sa, že nemrznúca zmes nevyteká z vášho auta alebo z nádoby a že je uložená na mieste, kam sa váš pes nedostane.
Keď budeme poznať riziká, vy i váš pes si môžete spoločne užiť bezproblémové zimné obdobie – a ešte mnoho ďalších.