projekt poisťovne logo generali

Ako sa pripraviť na lyžovačku s deťmi

Spomínam si na ten deň, akoby bol včera. Sobota, skoro ráno, ešte za tmy brat nakladal lyže do auta a mama nám chystala čaj do termosiek. Čakala ma prvá lyžovačka na skutočnom svahu, s vlekmi a sedačkovou lanovkou. Na tú som sa tešila najviac. Mala som asi desať rokov, brat o desať viac. Bolo to v časoch, keď sa ešte bežne nenosili prilby a lyžovať nás učili podobne, ako plávať. Vyviezli nás hore na svah a povedali, nech sa spustíme. Kým som sa sama nestala mamou, ani mi nenapadlo, čo všetko asi tej mojej bežalo hlavou, keď za nami vtedy zatvárala dvere. Jedno je však isté, dnes už prvá lyžovačka na svahu vyzerá úplne inak. Ako sa na ňu pripraviť?

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečným sviatkom. Želáme vám, aby boli aj tie vaše šťastné a veselé. A ak by sa však nejaká nepríjemnosť vyskytla, poisťovňa Generali a jej asistenčné služby sú vám vždy nablízku.

Keďže od detstva lyžujem, plánujem k tomuto športu viesť aj svoje deti. Čím skôr, tým lepšie – v duchu tohto hesla sme sa na svah prvý raz vybrali už tento rok. Syn má čerstvo dva roky, takže žiadne prehnané očakávania, skôr len zoznámenie s prostredím, zvykanie si na zimu, overal, hrubé rukavice či sneh zo snežného dela v tvári. Detaily, ktoré pri lyžovačke s deťmi často zavážia, preto nie je na škodu, keď ich majú zažité už predtým, ako im vôbec na nohy obujete lyžiarky.

Tie dnes viete zohnať skutočne od najmenších čísel. Viacerí inštruktori sa ale zhodujú, že nemá zmysel nič uponáhľať a radšej dieťa na lyže príliš skoro nestavať. Kým niektorí hovoria o veku od troch rokov, u iných sa dozviete vyšší vek, ďalší svoje vlastné deti do výstroje obliekli aj v dvoch. Určite je na mieste zhodnotiť aj fyzičku a kondičku dieťaťa, pretože v takom útlom veku bývajú rozdiely medzi rovesníkmi často výrazné.

1.JPGfoto: Veronika Šipoš Rosputinská

Aké mať očakávania

Výlet na svah bol pre nás túto sezónu už treťou výpravou za snehom, vedeli sme teda vopred, aký postoj k zime a snehu syn má. Že mu nevadí ani zima, ani hrubé neforemné oblečenie, no znervóznie, keď mu začne snežiť do tváre. Rád sa brodí hlbokým „prašanom“, ale klzkému terénu sa snaží vyhýbať, keďže na ňom ešte nevie dobre udržať rovnováhu. Preto sme na neho ani netlačili, aby si vyskúšal lyže, a hoci sme mu ich viackrát ponúkli, zakaždým sa rozhodol, že bude radšej pozorovať iných lyžiarov. Veľmi ho tiež bavilo sledovať vleky a všetky vozidlá, s ktorými sa môžete na svahu stretnúť. Všetko bolo pre neho nové a fascinujúce, zážitkov a nových podnetov mal teda viac ako dosť aj bez lyžovania.

Ako vybrať svah

Keď sme hľadali vhodnú destináciu, medzi kľúčové parametre strediska sme si zvolili uzavretý mierny kopec pre deti s dopravníkovým lyžiarskym pásom a možnosťou sánkovania, aby sme si ho mohli vyskúšať aj bez lyží. V takomto stredisku je navyše aj najväčšia pravdepodobnosť, že stretnete už tie najmenšie deti, čo pre vášho potomka môže byť motivačné. A tak veru aj bolo, na lyžiach sa tam premávali dvoj- aj trojročné deti.

Ako dieťa obliecť

Mnohí rodičia robia zásadnú chybu, keď dieťa príliš oblečú. Potom sa potí, prípadne ho vrstvy oblečenia obmedzujú v pohybe. Základom je kvalitný overal, prípadne set nepremokavých nohavíc a vetrovky. Dôležité je, aby bola táto vrchná vrstva odolná proti vetru a vode, praktický je aj vyšší golier, aby dieťa nutne nepotrebovalo šál, pretože niektoré ho vôbec netolerujú. Ak je to váš prípad, vyskúšajte aj nákrčník či kuklu, s ktorými sa malí skamarátia rýchlejšie. Oceníte aj dlhý zips na overale, dieťa doň ľahšie oblečiete a v prípade potreby vyzlečiete. Ďalšie vychytávky na overaloch, ktoré je dobré pri kúpe sledovať, sú zosilnené časti na kolenách a zadku, sťahovacia šnúrka v páse vo vnútri overalu či rukávy a nohavice ukončené pružnými lemami pre lepšie priľnutie k ruke a topánke. Pri tých najmenších oceníte aj možnosť k nohaviciam pripnúť silikónové pútko, ktoré po oblečení prevlečiete cez topánku, aby overal dobre držal na mieste a drobcom nezašiel pod overal sneh. Nezabudnite ani na reflexné prvky, v zime sa stmieva pomerne skoro.

Ak sa nechystáte do extrémnej zimy, pod takýto overal stačí aj jedna, maximálne dve kvalitné spodné vrstvy. My oproti klasickým „termo veciam“ uprednostňujeme oblečenie vyrobené z merino vlny, ktorá má výborné termoregulačné vlastnosti. Syn mal na svahu pod overalom tielko, tričko s dlhým rukávom a stojačikom, pančuchy a ponožky, na krku kuklu, čiapku na hlave a na rukách palčiaky. Všetko vyrobené z merina. Pri teplote okolo nuly a tesne pod mu to úplne stačilo.

shutterstock_358926860.jpg

Čo na to odborníčka

Na čo myslieť pred prvou lyžovačkou s deťmi

Pred odchodom na lyžovačku som kontaktovala aj záchranárku Michaelu Riess, ktorá šesť rokov pôsobila ako inštruktorka v lyžiarskej škole pre deti. Potvrdila mi, čo som si myslela – pri najmenších najmä netreba mať prehnané očakávania a prvá lyžovačka sa pokojne môže niesť aj v znamení sánkovačky či pozorovania iných lyžiarov. Prípadne sa na lyžiach môžu vystriedať rodičia, nech dieťa vidí v akcii niekoho z najbližších. Deti od troch rokov už bežne brávajú aj do lyžiarskych škôl: „Zhruba do týždňa sa naučia pluhovať a s rodičmi potom vedia pekne zlyžovať modré zjazdovky.“

A ako ideálne začať s prvým skutočným stavaním na lyže? „Záleží to od dieťaťa. Niektoré chce vždy robiť presne to, čo rodičia, prípadne lyže pozná z knižiek a chce to vyskúšať, iné je opatrnejšie. Základ je nechať rozhodnutie na ňom, nikdy to nerobte nátlakom. Ja sa môjho dvojročného vždy opýtam, či chce na lyže aj on, keď si tie svoje obúva tato. Niekedy chce, niekedy nie, je to úplne v poriadku. Nijak na to neupozorňujem, beriem boby a ideme.“

Zároveň upozorňuje, že pri najmenších je prvoradé zabezpečiť, aby im nebolo chladno alebo príliš teplo, aby ich nikde netlačili lyžiarky či prilba, aby dobre sedeli rukavice. Tento komfort je veľmi dôležitý, aby malo dieťa vôbec chuť ostať na kopci.

shutterstock_2158118289.jpg

Na čo myslieť pred lyžovačkou s väčšími deťmi

Ak sa na lyžovačku nechystáte prvý raz, ale pár jázd má už vaše dieťa za sebou, neznamená to, že je z neho malá Vlhová. „Dôležité je deti nepreceňovať, niektorí rodičia nevedia zabrzdiť svoju ctižiadostivosť a deti preceňujú. Buď vyberú príliš náročnú zjazdovku, prípadne s deťmi robia málo prestávok. Treba si uvedomiť, že unavené dieťa sa na svahu omnoho ľahšie zraní,“ varuje.

A aký je optimálny čas, ktorý by malo dieťa stráviť na svahu? „U tých najmenších je to pokojne na úvod len päť či desať minút, potom má nasledovať aspoň polhodinová prestávka a opäť na lyže na päť, desať minút. Čím je staršie dieťa, tým dlhšie na kopci vydrží. Samozrejme, veľmi to závisí aj od toho, ako je stavané, či pravidelne športuje, či má silnejšie alebo slabšie nohy. Stretla som sa s trojročnými, čo zvládli krásne pluhovať, ale aj s päťročnými, ktoré pluh neudržali. Rodič musí vždy triezvo posúdiť, na čo jeho dieťa má.“ Od štyroch či piatich rokov dieťa podľa inštruktorky pekne zvládne aj celodenný kurz, čo je obvykle dva razy po dve hodiny.

Na záver je dobré spomenúť, že pred samotným jazdením je vhodná rozcvička, ale tá by mala byť samozrejmosťou aj pre dospelých. „Sú to rôzne pohybové cvičenia s lyžami aj bez nich, hádzanie lopty, naháňanie sa. Robí sa všetko, čo dobre rozohreje svaly.“ Po lyžovačke práve naopak inštruktorka cviky už neodporúča, keďže deti obvykle bývajú fyzicky vyšťavené. „Omnoho lepšie je vziať dieťa do bazéna či na masáž, ak máte takú možnosť,“ uzatvára.

Veronika Šipoš Rosputinská

Málo spím a veľa rozprávam. Síce som vyštudovaná novinárka a viac ako desaťročie sa pohybujem v mediálnej sfére, tieto svoje vlastnosti som doteraz nikde nezúročila tak ako na pozícii “junior mama”. Vďaka nim dokážem byť full-time mama so všetkým, čo k tomu patrí, a zároveň sa venovať blogu a sociálnym sieťam, kde najradšej píšem o našom živote a cestovaní. Všetko to nájdete na wwww.shemakesmetravel.com a na instagramovom profile @veronika.rosputinska. Keby som popri tom mala ešte aj voľný čas, čítala by som reportážne knihy, pravidelne cvičila, chodila behať a začala podnikať. Verím však, že na všetko raz dozrie čas.
Všetky články autora

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.