projekt poisťovne logo generali

Ako sa správne pripraviť na treking

19. 08. 2020

Chodíte často na turistiku a rozhodli ste sa, že je čas objaviť čaro trekingu? Na začiatok je dôležité si uvedomiť, že v porovnaní s turistikou ide o fyzicky náročnejšiu aktivitu.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému bezpečnosti v horách pri príležitosti spustenia mobilnej aplikácie Horská záchranná služba, ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom a získate prehľad o počasí, výstrahách a teréne. Hrdým partnerom aplikácie je poisťovňa Generali s jej poistením do hôr.

Aký je rozdiel medzi turistikou a trekingom?

Turistika je dlhší peší výlet po vychodených turistických chodníkoch, zvyčajne netrvá dlhšie ako jeden deň a nie je na ňu potrebné žiadne špeciálne vybavenie.

Treking je však podstatne náročnejší – vykonáva sa v drsnejšom a často hornatom teréne a zvyčajne trvá niekoľko dní. Preto treba nielen vedieť, ako sa na naň vhodne pripraviť, ale bude treba aj zainvestovať do pohodlného a bezpečného výstroja.

Tak ideme na to? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako sa na svoj prvý trek správne pripraviť.

Zaobstarajte si vhodné ponožky a obuv

Ako prvé by ste si mali kúpiť ponožky, ktoré budete neskôr potrebovať pri kúpe nových topánok. Na treking odporúčame ponožky s dobrým odvádzaním potu, aby ste mali v topánkach sucho, prípadne si obuť dva páry naraz, aby ste znížili riziko vzniku pľuzgierov. A nezabudnite si pri skúšaní nových topánok obuť ponožky tak, ako to budete reálne mať pri trekingu.

Pri výbere topánok sa zamerajte na kvalitnú nepremokavú vyššiu obuv vhodnú na dlhé chodenie, ktorá bude chodidlu poskytovať oporu a bude priedušná. Dobrou voľbou môže byť aj návšteva obchodu s vybavením do prírody, kde môžete požiadať o radu odborný personál. Keď už nájdete topánky, ktoré vám dokonale sadnú, noste ich čo najčastejšie aj mimo tréningu, aby ste ich rozchodili a vyhli sa prípadným nepríjemnostiam neskôr.

Vyberte si ten správny batoh

Na to, aby vám batoh odniesol všetko, čo budete počas trekingu potrebovať, musí byť pohodlný a mal by vám poskytovať oporu vďaka prispôsobiteľným popruhom na hrudi a v páse. Niektoré batohy sú dokonca vybavené vakom na vodu, z ktorého sa budete môcť pohodlne napiť kedykoľvek počas cesty.

Zvážte kúpu trekingových palíc

Možno to tak nevyzerá, no trekingové palice sú mimoriadne účinné a dokážu odľahčiť vaše nohy a kolená.

Začnite s tréningom čo najskôr

Čím skôr začnete trénovať, tým lepšie pripravení budete. Najskôr začnite kratšími vzdialenosťami a postupne sa dopracujete k celodenným túram.

Vytvorte si podobné podmienky

Skúste nájsť terén podobný tomu, na ktorý sa chystáte. Ideálne je, ak je o niečo náročnejší. Zároveň by ste mali použiť takú výbavu, ktorú si plánujete zobrať aj na svoj trek, vrátane rovnakých ponožiek a topánok, palíc či ruksaku.

Trénujte v každom počasí

Môže byť lákavé trénovať len vtedy, keď je pekné počasie, no počas ozajstného trekingu by ste rovnaké šťastie už mať nemuseli. Nech vás preto nepriaznivé počasie neodradí. Trénujte na rôzne situácie, s ktorými by ste sa počas trekingu mohli stretnúť.

Posilňujte nohy

Akékoľvek aeróbne cvičenie, pri ktorom zapájate nohy, ako napríklad plávanie či futbal, je skvelým tréningom na treking. Do svojho tréningu môžete začleniť aj rezistenčné cvičenia nôh, napríklad drepy, vytláčanie závaží či výpady, ktoré sa postarajú o posilnenie svalovej hmoty na nohách. A vždy keď je to možné, vyberte si namiesto výťahu schody.

Ako sa vyhnúť pľuzgierom

Okrem vhodných ponožiek a obuvi existuje niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným pľuzgierom.

  • Používajte púder na nohy, vďaka ktorému budú vaše chodidlá v suchu
  • Používajte gél na nohy na minimalizovanie trenia
  • Nalepte náplasť na otlaky na miesta, kde by sa pľuzgier mohol objaviť ešte skôr, než vznikne

Poistite sa

Ak sa chystáte na treking do cudziny, poistenie je nevyhnutnosťou. No buďte opatrní, štandardné cestovné poistenie zvyčajne nepokrýva rizikovejšie aktivity. Preto radšej myslite aj na cestovné poistenie do slovenských hôr, aby ste sa nemuseli ničoho obávať.

 

 

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.