projekt poisťovne logo generali

Ako sa vyhnúť vyhoreniu a nájsť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom

14. 04. 2022

Napriek tomu, že stále viac ľudí pracuje z domova aj po lockdowne, mnohí zápasia s tým, aby našli tú správnu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Šetria síce čas, keďže nemusia cestovať do práce, no práca z domu pre mnohých ľudí znamená, že sa nevedia odpojiť od pracovných povinností. Zistite, ktoré zásadné faktory ovplyvňujú rovnováhu medzi pracovným a osobným životom a dokážu zlepšiť kvalitu vášho života.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu, v ktorom sa venujeme vplyvu práce na naše fyzické a duševné zdravie. Poisťovňa Generali spustila jedinečné životné poistenie pre Hviezdy kancelárie, ktoré je prispôsobené rizikám vyplývajúcim z práce v administratíve.

Ste nepretržite k dispozícii?

V dnešnej dobe, ktorá sa podstatne líši od toho, na čo sme boli zvyknutí, nie sú hranice medzi osobným životom a prácou tak jasne stanovené. Dopad pandémie ochorenia Covid-19 tieto problémy ešte zvýraznil, prípady nedostatočnej rovnováhy medzi pracovným a osobným životom totiž rýchlo pribúdali už niekoľko rokov predtým. Za posledných 20 rokov trend nepretržitej dostupnosti výrazne rástol. Táto požiadavka extrémnej výkonnosti a efektivity spôsobovala sklamanie, vyhorenie a únavu u ľudí, ktorí z pochopiteľných dôvodov nedokázali s týmto trendom udržať krok.

Zbavte sa kníh o zlepšovaní výkonnosti

Hoci osvojenie si stratégií na zlepšenie výkonnosti môže byť prospešné, často je oveľa prospešnejšie (a z dlhodobého hľadiska lepšie pre našu výkonnosť) vedieť zhodnotiť situáciu a prijať fakt, že dĺžka zoznamu povinností neodráža našu vlastnú hodnotu. Dopriať si prestávku stále nemusí byť v rozpore s tým, že ste schopní a že dokážete riadiť svoju prácu. Pravidelný oddych je navyše jediným spôsobom, ako zaručiť, že budete veci zvládať s nadhľadom.

Nenechajte sa vtiahnuť do presvedčenia, že musíte byť zaneprázdnení

Zaneprázdnenosť môže byť spôsob, ako odviesť svoju pozornosť od nepríjemných pocitov. Vďaka tomu sa môžete dočasne vyhnúť negativite alebo zásadným životným otázkam. A tak sa z vás stávajú workoholici, ktorí len výnimočne oddychujú alebo sa vždy snažia nájsť si činnosť, ktorá by ich zamestnala. Buďte k sebe úprimní, porozprávajte sa so svojimi priateľmi alebo vyhľadajte odbornú pomoc.

Vymedzte si hranice a buďte vynachádzaví

Ak sa zvyčajná hranica medzi prácou a domovom stiera, vytvorte si vlastnú hranicu. Môžete si napríklad nastaviť pripomienku na prestávku alebo ísť na prechádzku či si zabehať v čase, kedy by ste zvyčajne odchádzali z práce. Keď sa donútite vstať od pracovného stola, prerušíte tým nutkanie ďalej pracovať.

shutterstock_1297116610.jpg

Uvedomujete si, že vediete nezdravý životný štýl?

Problémy súvisiace s duševným zdravím (napríklad depresia) priamo súvisia s nezdravým životným štýlom. Často ide o začarovaný kruh, keďže depresia prispieva k ďalším nezdravým návykom. Medzi kľúčové faktory patrí fajčenie, neprimeraná konzumácia alkoholu, málo zdravého pohybu, nedostatok spánku a konzumácia nezdravých pokrmov. Mnohé z týchto faktorov slúžia práve ako istá forma „samoliečby“, ktorá má pomôcť vyrovnávať sa s týmito problémami.

Prečo si vyberáme nezdravé alternatívy

Častým dôvodom, prečo robíme nezdravé rozhodnutia alebo prečo upúšťame od svojich bežných návykov, je, že sa vyskytne niečo, čo vytlačí naše zdravé návyky na vedľajšiu koľaj. Môže za to napríklad pracovné vyťaženie, negatívne emócie alebo pocit vyhorenia. Udalosti zvyčajne naberajú rýchly spád, preto je najlepšie zamerať sa priamo na dôvody, pre ktoré si vyberáme nezdravé alternatívy, a ostatné sa už bude ľahšie riešiť. Skôr než siahnete po pive, cigarete alebo čokoláde, spýtajte sa sami seba: „Čo teraz cítim?“ alebo „Prečo to cítim?“ či „Čo môžem spraviť pre to, aby som zlepšil svoju situáciu bez toho, aby som sa spoliehal na túto neresť?“

Vytvárajte si nové zdravé návyky pomaly a postupne

Poznatky z psychológie ukazujú, že trvá v priemere 21 dní, kým sa vytvorí nový návyk. Prvé dni môžu byť náročné, preto ak chcete vytrvať až do 21. dňa, musíte si vybudovať rutinu a začať jednoduchými a dosiahnuteľnými cieľmi. Vytvorte si napríklad pripomienky, aby ste na svoju novú rutinu nezabudli.

Zabudnite na princíp „všetko alebo nič“ 

Ak sa snažíte o dosiahnutie cieľa, ktorý si vyžaduje dlhodobé úsilie (napríklad chcete získať kondičku či chcete schudnúť), je vhodné zamerať sa na priebežnú snahu, nie na výsledok. Je to preto, lebo človek chce prirodzene vidieť okamžité zmeny. Ak to však nie je možné, pôsobí to demotivujúco. Pomôcť môže napríklad oslava dňa alebo týždňa, keď ste žili zdravo, namiesto toho, aby ste neustále hľadali zmenu v čísle na váhe.

Riadia váš život technológie a sociálne médiá?

Dlhý čas strávený pred obrazovkami a dôsledky sledovania sociálnych médií sú často považované za faktory, ktoré prispievajú k vzniku úzkosti a depresie. Možno to bude znieť nepravdepodobne, no byť sústavne online a nebyť schopný vypnúť, môže v skutočnosti spôsobovať pocity osamelosti. Napriek tomu, že máte všetkých doslova na dosah ruky, interakcia online neposkytuje dôverný a osobný vzťah, ktorý človek potrebuje.

shutterstock_2051406797.jpg

Zlepšite svoj spánok vďaka novým zvykom pred spaním 

Čo zvyknete robiť po skutočne hektickom dni? Oddýchnete si a idete sa vyspať? Alebo zostanete hore dlhšie, než by ste mali, pozeráte televíziu, hráte hry alebo sa venujete svojmu telefónu? Ak sa na vás vzťahuje skôr druhý prípad, môže ísť o tzv. odplatnú nočnú prokrastináciu. Ide v podstate o odplatu za hektický deň v podobe ponocovania, keď sa snažíte do dňa vtesnať čo najviac času pre seba. Vymeňte čas pred obrazovkou za 10-minútovú meditáciu, relaxačnú jogu alebo si zapáľte vonnú sviečku a prečítajte si kúsok z knihy.

Závislosť na hrách?

Online gaming je mimoriadne príťažlivou zábavou pre mnohých ľudí. No ak hranie hier ovplyvňuje vaše výkony v práci alebo vzťahy, prestávate sa venovať veciam, ktoré vás predtým tešili (napríklad chodenie do posilňovne, v ktorej ste sa stretávali s priateľmi), alebo pociťujete nepokoj, uzatvárate sa do seba alebo nedokážete myslieť na nič iné ako na hry, je zrejmé, že potrebujete od hier prestávku. Možno budete chcieť prestať s gamingom úplne alebo obmedziť svoj harmonogram. Aby však zmena bola dlhodobo únosná, je vhodnejšie nájsť si nový koníček – skúste sa napríklad učiť nový jazyk alebo začať behať či variť.

Hľadanie nových koníčkov, ktoré vám pomôžu odtrhnúť oči od obrazoviek

Telefóny a aplikácie v nich sú vytvorené tak, aby boli návykové. Využívajú túžbu mozgu po neustálej stimulácii. Keď sa začnete nudiť alebo vás niečo vyvedie z miery, skúste odolať pokušeniu vziať telefón do ruky a zamestnajte sa niečím iným. Vyskúšať môžete štrikovanie, praskanie bublinkovej fólie alebo origami. Čokoľvek, čo vás odpúta od nutkania vziať bezdôvodne telefón do ruky, stojí za vyskúšanie.

Zdravá rovnováha medzi prácou a voľným časom je nesmierne dôležitá, aby ste sa vyhli vyhoreniu a ďalším problémom, vyplývajúcim z vašej práce. Najmä ak trávite dlhé hodiny prácou doma alebo v kancelárii s nedostatkom pohybu. Životné poistenie pre hviezdy kancelárie od poisťovne Generali vám zabezpečí kvalitnú liečbu v prípade nevyhnutnej operácie alebo ochorenia.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.