projekt poisťovne logo generali

Ako skĺbiť školu s cestovaním

Cestuj s deťmi 05. 09. 2019

Cestovať s deťmi, ktoré navštevujú škôlku, je pre rodiny veľmi jednoduché. Stačí deti odhlásiť a vydať sa spoločne na cesty. Môžeme však kedykoľvek vycestovať, ak máme deti, ktoré chodia do školy? Aké možnosti majú rodiny na Slovensku? Na čo sa pripraviť? A dá sa vôbec s deťmi cestovať počas školského roka? Pozrieme sa na to a tiež pripájame naše finty, ako si takéto vycestovanie uľahčiť.

Oboznámte školu vopred

Výhodou slovenského školstva je, že nie je tak striktné ako nemecké alebo britské, kde sa netoleruje ani jeden deň zameškania (samozrejme, okrem zdravotných dôvodov).

Ak ste našli lacné letenky mimo školských prázdnin a máte školopovinné deti, cestovania s nimi sa vzdať nemusíte. Dieťa môžete zo zákona sami uvoľniť na 3 dni (z rodinných dôvodov), kedy nepotrebujete ísť k lekárovi po ospravedlnenie. Ak však plánujete vycestovať na dlhšie obdobie, budete potrebovať súhlas riaditeľa a triedneho učiteľa.

Každá škola by mala mať na svojom webe k dispozícii tzv. žiadosť o uvoľnenie z vyučovania (nájdete ju tu). Túto žiadosť je potrebné odovzdať aspoň 2 týždne pred cestou.

Ako môžete škole uľahčiť rozhodnutie?

Ak budete otvorene komunikovať s triednym učiteľom o svojich plánoch, učiteľ sa bude môcť na situáciu pripraviť. Môže dieťa vyvolať z posledného učiva pred odchodom, prípadne mu dať niektoré projekty vypracovať vopred. Dieťa tak bude mať dostatok známok a nulový stres po návrate z dovolenky.

Je veľmi dôležité, aby vaše dieťa počas roka nevymeškávalo priveľa. Ak počas školského roka vymešká dva – tri týždne z akýchkoľvek dôvodov, napríklad aj zo zdravotných, môžete iba veľmi ťažko žiadať jeho uvoľnenie z vyučovania na ďalšie dva – tri týždne kvôli cestovaniu.

Ako skĺbiť školu s cestovaním

Kedy vycestovať?

Ešte dôležitejšie je však plánovanie cesty. Víkendy budú vaším najväčším tromfom. Ak cestujete na vlastnú päsť a letenky si hľadáte sami, odlietajte už v piatok večer, kedy využijete víkend na prvé dni na cestách.

Prílet si naplánujte na nedeľu večer. Opäť využijete víkend na cestovanie a deti môžu v pondelok nastúpiť do školy. Takto si dokážete svoju cestu predĺžiť o 4 voľné dni.

Pri rezervácii leteniek je výborné sledovať štátne sviatky a cestu prispôsobiť týmto dátumom. Rovnako je výhodné skĺbiť s cestovaním do exotiky jarné alebo jesenné prázdniny. Vtedy môžete vycestovať pokojne aj na viac ako 3 týždne.

Cestovné poistenie Generali

Nezabúdajte na povinnosti

Na našich cestách nás učenie neobíde a každý deň sa venujeme jednému – dvom predmetom. Dobehnúť zameškané učivo pri cestovaní veľmi oceníte. Deti ľahšie po návrate naskočia do vyučovacieho procesu a nebudú mať medzery. Úplne stačí, ak sa budete učiť hodinku denne.

NÁŠ TIP: Ideálne je učiť sa v lietadle. Využijete čas, kedy by deti pozerali filmy, hrali hry, prípadne mali potrebu od nudy vymýšľať. Deti tu majú relatívne pokoj a potrebný priestor na písanie i čítanie.

Ako skĺbiť školu s cestovaním

Výhodou je, ak dieťa navštevuje základnú školu, špeciálne prvý stupeň. Zvyčajne má rovnakého učiteľa na všetkých predmetoch a vy na cestách dokážete prebrať učivo veľmi ľahko a nezaberie vám to množstvo času.

Druhý stupeň je na dobiehanie o niečo zložitejší, nakoľko je na každý predmet iný učiteľ, preto je veľmi vhodné pred odchodom na cesty osobné stretnutie s každým z nich.

Informujte sa, aké učivo je na obdobie, kedy nebude vaše dieťa prítomné, v pláne a aktuálne strany z učebníc si iba prefoťte. Nepotrebujete so sebou ťahať 10 ťažkých kníh.

Šťastné a bezpečné cesty s deťmi!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.