Ako som riešila cvičenie a stravu počas dojčenia
Stať sa rodičom je veľká zodpovednosť. Už to nie je len o tom byť zodpovedný k sebe, ale ako rodič musíte byť zodpovedný aj za to, ako pristupujete k svojmu dieťaťu. Táto nová zodpovednosť je ešte intenzívnejšia, ak ste matkou dieťaťa. Už počas tehotenstva musíte zodpovedne jesť, zodpovedne sa správať, niečo si odopierať alebo sa, naopak, do niečoho doslova nútiť. A po pôrode príde veľmi špecifické a intenzívne obdobie - obdobie dojčenia.
Rodičovstvo je krásne, ale náročné
Po pôrode prichádza obdobie, keď sa snažíte dojčiť a pod vplyvom vnútornej zodpovednosti za malého človiečika to väčšina žien intenzívne skúša a doslova bojuje za každý mililiter materského mliečka.
Niektorým to ide bez problémov, iné majú neľahké a bolestivé začiatky a sú aj také, ktoré to vzdajú alebo sa im nedarí a nechcú podliehať frustrácii. Existujú dokonca aj ženy, ktoré dojčiť nechcú.
Všetko je podľa mňa pochopiteľné a každá žena má právo rozhodnúť sama za seba. Ja som sa rozhodla aj napriek neľahkým začiatkom svoje deti dojčiť. Dcéra bola dojčená 21 mesiacov a malý krpec si aj po roku užíva tieto naše výnimočné chvíľočky a zatiaľ vôbec necítim potrebu s tým skončiť.
Dôležitá je najmä spokojnosť matky
Dojčenie je téma, o ktorej by sa dal napísať román. Ja by som sa však rada venovala najmä tomu, ako sa popri dojčení dá žiť zdravo a cvičiť. Kto číta moje články a príspevky na Instagrame @denisalipovska, vie, že ja som z tých, čo stavajú matku a jej potreby do popredia. Áno, deti sú dôležité, ale spokojné usmiate matky sú ešte dôležitejšie! To isté platí aj pre dojčiace matky. Dôležitá je pohoda, spokojnosť, dobrá nálada, endorfíny a ono sa to nejako do toho mliečka pretaví.
Na internete je neuveriteľne veľa „zaručených” informácií o tom, čo popri dojčení robiť a nerobiť, ako jesť a čomu sa, naopak, úplne vyhýbať. Problémom je, že sa tieto informácie často vzájomne vylučujú, sú protichodné alebo úplne nepodložené a niekedy aj totálne scestné.
Veru internet je skvelým pomocníkom, ale rady ohľadom dojčenia by som na ňom nehľadala. Čo totiž zaručene fungovalo jednej maminke, inej fungovať nemusí. Dojčenie je jednoducho veľmi individuálna vec. Avšak sú aj veci, ktoré sa dajú jemne zovšeobecniť. Tak si teda povedzme, čo je v dojčení vhodné a čo nášmu dieťatku istotne neuškodí.
Na internete je neuveriteľne veľa „zaručených” informácií o tom, čo popri dojčení robiť a nerobiť, ako jesť a čomu sa, naopak, úplne vyhýbať. Problémom je, že sa tieto informácie často vzájomne vylučujú, sú protichodné alebo úplne nepodložené a niekedy aj totálne scestné.
Pozor na veľké zmeny v stravovaní
Dôležité je uvedomiť si, že ak ste pre svoje dieťatko zvolili ako plnohodnotnú stravu dojčenie, je potrebné postaviť sa zodpovedne k svojmu vlastnému jedálničku. Nie nadarmo sa hovorí, že základom stravovania väčších detí je to, ako sa stravujete vy. Nielen prostredníctvom materského mlieka, ale aj neskôr, keď už dieťa vníma, vidí a túži ochutnať z vášho taniera.
Zodpovedné stravovanie je plné živín, rozmanité, pestré, chutné, domáce a je prijímané s radosťou. Čo tým myslím? Nejdem vám predpísať jedálniček dojčiacej matky od pondelka do nedele, ale skôr uvediem na správnu mieru to, čo niektoré mamičky mylne nazývajú stravou dojčiacej matky.
Nie, nemali by to byť predovšetkým sladké pečivá, mliečne výrobky, hektolitre čaju na dojčenie a k tomu sladkosti všetkého druhu zaliate kávou. Je veľa maminiek, ktoré pri starostlivosti o dieťa tak nejak zabudnú, že raňajky sú základ dňa, že na obed by malo byť teplé jedlo a že aj keď v noci dojčím, nemusím prijať 10-násobne viac sacharidov a už vôbec preto nemusím jesť v noci.
Zodpovedné stravovanie je plné živín, rozmanité, pestré, chutné, domáce a je prijímané s radosťou.
Určite nezanedbávajte správnu výživu
Telo je zázračné a ak sa popri dojčení stravujete zdravo, striedmo a rozumne a nejete za dvoch, telo a vám odmení relatívne rýchlym úbytkom váhy a dojčenie vám pomôže vrátiť sa do vašich predtehotenských konfekčných veľkostí.
Sú však aj prípady, keď hormóny zariadia, že vaše telo nadbytočné kilá nechce pustiť tak ľahko. Ak patríte do tejto skupiny žien, o to viac musíte dbať na stravovanie a to, čo si iné môžu dovoliť, by sa vás týkať nemalo. A čo teda jesť?
Základom by mali byť sacharidové raňajky zložené z celozrnných cereálií, rastlinných mliek alebo jogurtov a ovocia, orechov, semiačok a chutných prísad ako kokosový cukor, kokos, sušené ovocie, ale aj kvalitné kakao. Napríklad ovsená kaša s maslom a jablkami zasypaná mletými orechmi so štipkou škorice je výborným začiatkom dňa.
Tiež by nemala chýbať desiata. Čo tak kúsok čerstvého ovocia, jogurt alebo celozrnná žemlička s maslom a zeleninou? Obed by mal byť teplý a domáci, zložený z bielkovín a sacharidov, dozdobený čerstvou zeleninou. Ideálne sú mäsovo-ryžové jedlá v kombinácii s malým šalátom. A potom čo?
Aby ste v noci nedostávali záchvaty hladu, nevynechajte olovrant ani večeru, ktorá môže byť aj neskoršia. Najmä v začiatkoch dojčíte dieťa v noci 3- až 5-krát, čo je veľmi náročné. Ideálne sú opäť sacharidové jedlá tentokrát však najmä v kombinácii so zeleninou.
Aby ste v noci nedostávali záchvaty hladu, nevynechajte olovrant ani večeru. Ideálne sú opäť sacharidové jedlá tentokrát však najmä v kombinácii so zeleninou.
Ako na to, keď chcete zhadzovať
Ak chcete svoju hmotnosť redukovať intenzívnejšie, prejdite na nižší podiel sacharidov, ale nikdy sacharidy nevypúšťajte počas dojčenia úplne. Môžete svojmu metabolizmu celkom slušne uškodiť. A ktoré sacharidy teda mám na mysli? Ide najmä o ryžu, ovsené vločky, zemiaky, sladké zemiaky, celozrnné pečivo a kvalitný chlieb, potom celozrnné cestoviny, špaldu, pohánku, bulgur, krúpy a ďalšie obilniny.
V rámci sacharidov si doprajte aj dostatok ovocia, čerstvého aj sušeného, ale skúste obmedziť ovocie večer a doprajte si ho najmä v doobedných hodinách. Nezabúdajte na tuky, nielen tie živočíšne, ale aj rastlinné, od olejov do šalátov až po orechy a semená. Kvalitné mäso a vajíčka by teda tiež nemuseli chýbať, ale pochopím aj vegetariánov.
Zloženie materského mlieka je dokonalé
A čo strukoviny, mliečne výrobky, čerstvá zelenina, citrusy, čokoláda, kapusta a rôzne ďalšie dráždivé potraviny, z ktorých sa môžu detičky vyhádzať alebo sa im naruší trávenie?
Opäť tu platí veľká miera individuality. Vyzvala by som mamičky, ktoré sú zdravé, nemajú vážnejšie alergie, závažné problémy s trávením alebo ekzémy, aby hneď pri prvom hlasnom prdíku svojho dieťatka nevylučovali zo stravy všetko, čo by mohlo podľa skúseností iných žien dieťaťu akože uškodiť.
Ak sa dostanete do stresu zo stravovania, ste v začarovanom kruhu. Pokiaľ nemáte diagnostikovaný problém, prosím, nehľadajte ho v jedle ani vo vašom mliečku. Vaše mliečko je pre vaše dieťa fantastické, chutné a neškodné za každých okolností. A to platí, aj ak ste zjedli trošku chilli con carne alebo len suchý rožok.
Ženské telo je totiž zázračné a aj keby ste doslova hladovali, stále vytvorí pre vaše dieťa zázračný nápoj plný živín a jediný, komu zlým stravovaním počas dojčenia môžete uškodiť, ste vy sama a nie vaše dieťa. Ak sme my mamičky dobre živené, budú dobre živené aj naše detičky.
Ak sa dostanete do stresu zo stravovania, ste v začarovanom kruhu. Pokiaľ nemáte diagnostikovaný problém, prosím, nehľadajte ho v jedle ani vo vašom mliečku.
Strach z cvičenia je neopodstatnený
Príroda zariadila aj ďalšiu skvelú vec. Okrem jedenia skvelého zdravého a rozmanitého jedla môžete popri dojčení dokonca aj aktívne žiť, cvičiť, behať, bicyklovať, chodiť na turistiku či boxovať. A keby len to! Dokonca vám ani nehrozí, že svoje dieťa otrávite laktátom, ani vaše mliečko nebude bez chuti alebo, naopak, horké či kyslé. Počula som už všeličo, keď sa ma ženy pýtali, či môžu cvičiť popri dojčení.
Neviem, kde vôbec táto teória vznikla, ale myslím, že sa stačí obzrieť do minulosti, kedy ženy dojčili svoje deti aj niekoľko rokov, pretože jedla nebolo nazvyš a popri tom ťažko pracovali, fyzicky sa namáhali, nosili drevo, okopávali polia, ťahali vodu zo studne či obstarávali hospodárske zvieratá. Žiadna nemala čas zamýšľať sa nad tým, či jej fyzická práca nejako škodí a už vôbec nie nad tým, akú chuť má jej materské mlieko. Za mňa je toto jeden veľký blud.
Preto, ženy, nebojte sa, hýbte sa, cvičte, skáčte, behajte, zdvíhajte činky. Robte, čo vás baví, napĺňa a robí šťastnými. Pohyb je prospešný pre vás a tým pádom aj pre vaše dieťa. Endorfíny si nájdu cestu.
Nezabúdajte sa usmievať
A potom je ešte jedno, čo úplne najviac prospieva vášmu dojčenému dieťaťu – váš smiech! Smejte sa a aj keď ste nevyspatá, vyčerpaná a niekedy frustrovaná, smejte sa so svojím dieťaťom naplno a nahlas a uvidíte, aké zázračné účinky to bude mať. Nielen na vás a vaše dieťa, ale aj na celú vašu rodinu a okolie.