Ako správne nakladať s nepotrebným šatstvom a vecami
Poznáte ten pocit, keď ste konečne upratali skriňu či domácnosť a vidíte kopu nepotrebného šatstva, elektroniky, nábytku a iných vecí? Je vám ľúto ich vyhodiť? Nevyhadzujte! Darujte, „upcyklujte“, recyklujte alebo predajte. Poradíme vám, ako na to.
Darujte, čo nenosíte
Charitatívne organizácie a krízové centrá organizujú zbierky sezónneho oblečenia a vecí cez výzvy na svojich stránkach. Postačí, ak vo svojom okolí vyhľadáte organizáciu, ktorá zbierku realizuje, alebo sa môžete obrátiť na Červený kríž či organizácie poskytujúce hmotnú pomoc v núdzi.
Každá organizácia potrebuje niečo iné. Deti v detských domovoch nepotrebujú dospelácke oblečenie, ale naopak, poteší ich sezónne detské oblečenie, hračky, deky alebo školská taška na začiatku školského roka.
V azylových domoch môže zase vaše elegantné oblečenie pomôcť nejakej žene uspieť na pracovnom pohovore. Nepotrebný vysávač zase umožní udržiavať azylový dom v čistote. V hniezdach záchrany privítajú veci pre bábätká, plienky, fľašky, cumlíky a deky. V útulkoch pre bezdomovcov pomôžu vaše kuchynské riady, deky či šatstvo.
Ako to zjednodušene funguje? Ak vaše darované veci prevezmú, tie sa pretriedia, oddelia použiteľné od nepoužiteľného a uložia do skladu. Postupne prichádzajú pracovníci s konkrétnymi požiadavkami a potrebami, na základe ktorých sa veci vyskladňujú. Nebuďte však sklamaní, ak v niektorých prípadoch nebudú môcť z rôznych dôvodov vaše veci prijať.
Charitatívne organizácie neradi odmietajú vaše dary, ale občas je to nevyhnutné. Vždy treba zvážiť funkčnosť, zachovalosť, užitočnosť a použiteľnosť každej veci, ktorú chcete darovať, radí Martina Dulebová z organizácie Úsmev ako dar. Darované veci by mali pomôcť ľuďom zlepšiť kvalitu života a zachovať si ľudskú dôstojnosť.
Nevyhadzujte, upcyklujte!
Ročne sa v továrňach po celom svete vyrobí vyše 80 miliárd kusov šatstva a 95 % oblečenia, ktoré vyhodíme, sa dá ešte použiť. Na Slovensku vzniklo niekoľko zaujímavých projektov, ktoré sa snažia o udržateľnú módu a radi od vás šatstvo prevezmú.
Second hand obchod Nosene za vami pošle dokonca aj kuriéra. Nepotrebné šatstvo však môžete odovzdať aj v ich predajniach v Bratislave a Banskej Bystrici. Vaše oblečenie sa prešije na nový kúsok a predáva sa ďalej. Následnou kúpou takéhoto oblečenia podporíte občianske združenie MYMamy, ktoré pomáha týraným ženám a ich deťom.
Našli ste doma pri upratovaní staré košele a tričká? Katka zo Samo_wear vám ich s radosťou prešije na štýlové detské oblečenie alebo ruksačiky, ktoré budú vaše deti milovať.
Recyklujte a predávajte
Švédska módna značka H&M ponúka možnosť priniesť do svojich predajní šatstvo akejkoľvek značky. Ak je oblečenie nepoškodené a nositeľné, putuje ďalej do second handov. Nenositeľné a poškodené sa recykluje a používa ako tlmiaci a izolačný materiál do automobilov. Za jednu tašku šatstva získate poukážku v hodnote 1 euro.
Výkup v second handoch už veľmi nefunguje. Tovar je dovážaný prevažne zo zahraničia. Preto na predaj či darovanie vecí odporúčame využiť slovenský portál Podaj ďalej alebo český Vinted.
Vyskúšajte online burzy
Máte doma nepotrebný nábytok, elektroniku, riady či knihy? Dajte týmto veciam druhú šancu. Darujte ich alebo symbolicky predajte na Facebooku v skupine Burza starých vecí, Burza starých vecí Slovensko alebo Burza kníh. V mestách po celom Slovensku stále existujú lokálne burzy a blšie trhy. Hľadajte ich vo vašom okolí.
Pomôžte iným, ak môžete
Vo svojom okolí určite nájdete rodiny zo sociálne slabšieho prostredia, ktoré potrebujú pomoc. A to, čo vy nepotrebujete, im môže zmeniť život. Pýtajte sa, zaujímajte sa.
19. augusta uplynulo desať rokov od vyhlásenia Svetového humanitárneho dňa. Ľudia denne riskujú životy, aby zachránili detí a dospelých na celom svete. Patrí im obrovská vďaka a úcta za ich prácu.
Vy však tiež môžete pomáhať aj bez toho, aby ste vycestovali na humanitárne misie. Môžete pomáhať lokálne. Na začiatok stačí, ak každej veci, ktorú nepotrebujete dáte druhú šancu.
Pomôžete tak niekomu, kto to naozaj potrebuje.