Ako správne pristúpiť k all inclusive stravovaniu na dovolenke
Už onedlho to vypukne! Skončením školského roka začínajú prázdniny a s nimi aj vytúžené dovolenkové obdobie. Tešíme sa naň celý rok, na výdatné chvíle s rodinou či blízkymi. Na teplo, more, piesok a tiež na úžasné jedlo, ktoré budeme mať servírované priamo „pod nos“. Predstava letnej dovolenky je u mnohých spätá s oddychom v hotelových rezortoch, ktoré ponúkajú klientom naozaj rozprávkový relax. Od programu pre deti, aktívny oddych pre dospelých, večernú zábavu až po neodmysliteľné misy prehýbajúce sa pod ťarchou všakovakého jedla. Takáto dovolenka môže byť snom, ale aj katastrofou. Jedlo nás počas dovolenky môže totižto pekne potrápiť. Ako teda postupovať pri výbere toľkých lákavých dobrôt, ak nechceme na dovolenke trpieť zažívacími ťažkosťami? Aké sú nástrahy a nebezpečenstvá all inclusive stravovania? Poďme si uviesť pár základných bodov, ktoré ak dodržíte, strávite dovolenku v pokoji.
Pozor na prvé jedlá
Po príchode do novej destinácie sa potrebujete adaptovať tak na prostredie, klimatické podmienky, ako aj na miestne suroviny a spôsob ich prípravy. Hlavne, ak nejde o európsku destináciu, ktorej strava je nám blízka. Najmä arabské, ázijské či africké krajiny sa vyznačujú pridávaním množstva aromatických bylín, korenín a štipľavých papričiek do pokrmov, čo môže našinca zaskočiť.
Najmä arabské, ázijské či africké krajiny sa vyznačujú pridávaním množstva aromatických bylín, korenín a štipľavých papričiek do pokrmov, čo môže našinca zaskočiť.
Preto si ako prvé naberajte tie jedlá, ktoré dokážete rozpoznať okom. Určite nič nepokazíte, ak sa ponúknete pečeným či grilovaným mäsom, ryžou, prípadne zemiačikmi s rôznorodou chutnou čerstvou zeleninou. Na testovanie nových jedál budete mať času dosť!
Ostaňte pri jednej kombinácii
Kombinácia niektorých druhov jedál a zvlášť tých, na ktoré nie ste zvyknutí, môže viesť k nesprávnemu tráveniu a k reťazovej reakcii tráviacich ťažkostí. Platí to pre každý chod počas dňa. Vyhliadnite si preto jednu kombináciu jedál, striedmo si z nej naberte a ak vám zachutí, vráťte sa k nej. Neskúšajte si na jeden tanier nabrať viac ako tri druhy jedla. Čerstvá zelenina sa však do toho neráta, tej si doprajte vždy čo najviac.
Neskúšajte si na jeden tanier nabrať viac ako tri druhy jedla. Čerstvá zelenina sa však neráta.
Napríklad sa vášmu oku počas raňajok zapáčia lievance. Naberte si dva kúsky, doprajte si k nim čerstvé ovocie a marmeládu. Ak vám táto kombinácia zachutí, naberte si rovnaké množstvo opäť. Jedzte však len do pocitu zasýtenia.
Na druhý deň vám zase do oka padne omeleta s grilovanou zeleninou. Doprajte si jednu primeranú porciu na menší tanier, k nej chrumkavé pečivo a veľa čerstvej zeleniny. Ak vám táto kombinácia opäť zachutí, naberte si rovnako malé množstvo. Opäť jedzte len do pocitu zasýtenia. Berte na vedomie, že ani doma neraňajkujete 5 druhov jedál. Prečo by ste mali teda svoj tráviaci trakt zaťažovať v čase, keď máte prežívať relax a oddych?
Podobne postupujte aj v čase večere. Dôležité je uvedomiť si, že ste na dovolenke, máte čas a s jedením sa nemusíte ponáhľať. Jedzte pomaly, jedlo vychutnávajte. Pri pomalom jedení sa totiž pocit nasýtenia dostaví prirodzene už počas jedenia.
Dôležité je uvedomiť si, že ste na dovolenke, máte čas a s jedením sa nemusíte ponáhľať. Jedzte pomaly, jedlo vychutnávajte. Pri pomalom jedení sa totiž pocit nasýtenia dostaví prirodzene už počas jedenia.
S neznámymi potravinami opatrne
Ak siahnete na bufetovom stole na lákavo vyzerajúcu, no neznámu potravinu, rozhodne si jej nenaložte plný tanier. Zvlášť opatrní buďte, ak pôjde o morské potvorky, neznáme orechy, ako aj niektoré exotické druhy ovocia či zeleniny.
Otestujte malý kúsok a vyčkajte aspoň 5 minút, ako vaše telo zareaguje. Pokiaľ sa neobjavia žiadne príznaky, skúste ďalší malý kúsok. Pokiaľ nedošlo k žiadnym alergickým či tráviacim ťažkostiam a potravina vám chutila, na druhý deň si ju môžete užiť plnými dúškami.
Zvlášť opatrní buďte, ak pôjde o morské potvorky, neznáme orechy, ako aj niektoré exotické druhy ovocia či zeleniny.
Naberajte radšej menej, než by ste mali plytvať
Hlavné jedlo si naberajte na malý tanier. Ak vám zachutí, vráťte sa poň znova. Okrem toho, že zamedzíte plytvaniu potravín, má to aj iné výhody. Reštaurácia je väčšinou v hotelových rezortoch veľká, a tak si k svojmu jedlu musíte zájsť riadny kus cesty.
Naberajte si hlavné jedlo na malý tanier. Ak vám zachutí, vráťte sa poň znova.
Nesadajte si preto priamo pred bufetové stoly, aby ste k nim mali najkratšiu cestu. Práve naopak, každý krok sa ráta. Aj takto pomôžete svojmu tráveniu. A v neposlednom rade, ak by ste sa mali už štvrtýkrát otočiť po nový tanier, zrejme sa vám ani nebude chcieť. Tým zase len prospejete svojmu tráviacemu traktu.
Ku každému hlavnému jedlu konzumujte poriadnu porciu čerstvej zeleniny
V tomto sú all inclusive dovolenky skvelé! Máte nekonečný výber čerstvého ovocia a zeleniny. Nezabúdajte naň pri každom jednom chode. Navyše väčšina slnečných krajín disponuje kvalitnou paletou lokálnych panenských olejov, takže nutričnú hodnotu svojej zeleniny si viete zvýšiť o kvalitné a srdcu prospešné tuky.
Väčšina slnečných krajín disponuje kvalitnou paletou lokálnych panenských olejov, takže nutričnú hodnotu svojej zeleniny si viete zvýšiť o kvalitné a srdcu prospešné tuky.
Obed si odľahčite
Väčšine z nás sa nežiada počas horúceho leta klasický obed v štýle porcia mäsa s prílohou. Ak však cítite, že ste už mierne hladní a čas obeda je tu, doprajte si porciu osviežujúceho ovocia, šalát z čerstvej zeleniny s čerstvou rybou, prípadne niečo zo studenej kuchyne, ako sú rôzne nátierky s kúskami „finger food” zeleninky.
Ľahké jedlo vás nezaťaží, poskytne vám krátku pauzu pred prudkým obedným slnkom a neskôr budete môcť pokračovať v poobedňajších aktivitách bez ťažkostí.
Sladkosti si starostlivo vyberajte
V zásade je vo všeobecnosti škoda ich na dovolenke jesť! Povedzme si úprimne, my Slováci vieme piecť fantastické poctivé koláče a málokde na all inclusive dovolenke sú dezerty silnou stránkou. Vo väčšine prípadov sú krémové s neidentifikovateľnou umelou príchuťou. Tým sa rozhodne treba vyhnúť.
Dezerty stoja v chlade väčšinou aj viac ako 24 hodín, prenášajú sa z chladničiek do pultov a späť, preto je otázna ich čerstvosť a kvalita. Ak aj neodoláte koláčiku po hlavnom jedle a musíte ho „aspoň ochutnať“, vyberajte si suchšie druhy bez plniek.
Rozhodne odporúčam pred koláčmi a zmrzlinami uprednostniť sladké druhy ovocia ako červený či žltý melón, broskyne, mango, ananás a iné.
Rozhodne odporúčam pred koláčmi a zmrzlinami uprednostniť sladké druhy ovocia ako červený či žltý melón, broskyne, mango, ananás a iné.
Pitný režim je základ
Pozor, do prijatých tekutín počas dňa sa neráta alkohol ani káva! Počas horúcich letných dní je potrebné tekutiny pravidelne dopĺňať pitnou vodou – ideálne balenou alebo čerstvými šťavami.
Už aj malé množstvo alkoholu pri vysokých teplotách a nízkom príjme vody môže spôsobiť dehydratáciu. Jej prejavmi sú smäd, točenie a bolesť hlavy. Preto vždy aj pri pohári slabého vínka myslite na doplnenie vody.
Už aj malé množstvo alkoholu pri vysokých teplotách a nízkom príjme vody môže spôsobiť dehydratáciu. Preto vždy aj pri pohári slabého vínka myslite na doplnenie vody.
Nezabudnite na dlhé prechádzky a denné športové aktivity
Možností, ako aktívne oddychovať na all inclusive dovolenke je neúrekom. Plávanie, vodné športy, programy animátorov, plážové loptové hry alebo nekonečné romantické prechádzky po pobreží. To všetko prispeje k celkovej vnútornej pohode.
Nefixujte sa preto len na jedlo. Veď dovolenka nie je len o ňom. Je o spoznávaní neznámej krajiny, kultúry, o relaxe a najmä o čase naplno strávenom s vašimi najmilšími.