projekt poisťovne logo generali

Ako byť k sebe láskavejší a zlepšiť si vzťah k sebe samému

29. 10. 2020

Byť k sebe láskavý síce môže znieť ako ľahká úloha, no často je to oveľa ťažšie, než by sa mohlo zdať. Takmer každý z nás občas bojuje s tým, aby bol k sebe milší, čo je často dôsledkom napríklad nízkeho sebavedomia. Nedávne výskumy dokazujú, že ak máme lepší vzťah k sebe samému, môže to mať na nás pozitívny vplyv po fyzickej i psychickej stránke. Zlepšuje sa tým napríklad imunitný systém či vzťahy s okolím. Prijmime teda do svojho života viac sebalásky!

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému ľudom v elegantnom veku. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam seniorského zdravia, vitality, pohody a skvalitnenia ich života, pri príležitosti spustenia predaja životného poistenia pre seniorov od 55 rokov, ktoré ako jediné na trhu ponúka poisťovňa Generali.

Zamyslite sa nad vzťahom k sebe (a odpustite si)

Je to prekvapivo jednoduché – to, ako sa máte radi, učí ľudí vo vašom okolí, ako majú mať radi oni vás. Zistite, ako vnímate svoje nedostatky a porozmýšľajte, odkiaľ tieto myšlienky pochádzajú, aby ste sa mohli zmieriť so svojim vnútorným kritikom. Je tiež dôležité vedieť si odpustiť svoje predchádzajúce pochybenia a optimisticky sa naladiť do budúcnosti. Vďaka tomu budú výzvy pre vás znamenať príležitosti a odmietnutia vás zase nasmerujú na inú cestu. Vyskúšať môžete aj terapiu zameranú na vzťah so sebou, kde sa naučíte zlepšovať tento vzťah vďaka zanechaniu pocitov viny.

Zvážte sledovanie sociálnych médií

Sociálne médiá nás môžu uväzniť v kolobehu porovnávania sa s ostatnými, čo následne vedie k pocitom nešťastia a negatívnemu mysleniu. Spravte si v sociálnych médiách poriadok a prestaňte sledovať celebrity či ľudí, kvôli ktorým sa cítite menejcenní. Zamerajte sa na pozitívne profily alebo vymažte danú sociálnu sieť úplne, až kým nebudete schopní sa na svoje okolie pozerať kritickejšie. Preskúmajte tiež zdroje svojich informácií. Nedostáva sa k vám príliš veľa negatívnych správ? Alebo nemáte neustálu potrebu kontrolovať, čo je nové na sociálnych sieťach? Stanovte si hranice a sledujte len toľko, koľko je potrebné. Vyhnete sa tak začarovanému kruhu obáv z vecí, ktoré nemôžete ovplyvniť.

Starajte sa o svoje zdravie

Udržiavanie zdravých návykov, ako napríklad dostatok spánku, výživná strava a pravidelné cvičenie, má na nás pozitívny vplyv – pozeráme sa na svet optimistickejšie a z toho pramení aj lepší pocit zo seba samého. Starostlivosť o seba nám pomáha zlepšiť aj náš vzťah s vlastným telom, čo len podporuje pozitívne pocity voči sebe samému. Snažte sa začleniť do svojho životného štýlu aj techniky rozvoja osobnosti či meditáciu, ktoré dokázateľne zlepšujú psychické zdravie a zmierňujú pocity úzkosti.

Zapracujte na vzťahoch so svojim okolím

Vedeli ste, že spoločenské správanie vám môže pomôcť zlepšiť vzťah so samým sebou i s inými? Budovanie vzťahov a uprednostňovanie spoločenskej interakcie sa vzájomne ovplyvňujú – čím láskavejší ste na seba a na svoje okolie, tým lepší ste vo vytváraní hodnotných vzťahov. Svoj čas trávte s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre a ktorí vás majú radi takých, akí ste. Zároveň hľadajte spôsoby, ako spoznať nových ľudí s podobnými názormi. V aktuálnej situácií však odporúčame vyhnúť sa osobnému kontaktu.

Buďte vďační

Prejavovanie vďačnosti je pri budovaní láskavosti a dobrého vzťahu so sebou dokázateľne silným motivačným faktorom. Hľadajte praktické spôsoby, ako prejaviť svoju vďačnosť. Skúste si napríklad písať do denníka alebo na lístočky veci, za ktoré ste vďační, napíšte niekomu ďakovný list alebo si vyhraďte čas na dlhú prechádzku, pri ktorej sa zamyslíte nad pozitívnymi vecami vo svojom živote. Možno toho bude viac, než si myslíte.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.