projekt poisťovne logo generali

Ako zmierniť pálenie záhy?

02. 07. 2020

Väčšina z nás sa s pálením záhy v istom okamihu života stretne. Našťastie existuje veľa jednoduchých spôsobov, ako sa vysporiadať s týmto bežným zdravotným problémom a ako ho rýchlo zmierniť. Pozrieme sa na všetko, čo o tomto stave potrebujete vedieť, vrátane príznakov a príčin pálenia záhy, jednoduchých a prírodných spôsobov ako pálenie záhy zastaviť, a aj ako zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti tento problém vrátil.

Zatiaľ čo väčšina prípadov pálenia záhy zvyčajne spôsobuje iba dočasnú bolesť a ťažkosti, v niektorých prípadoch podcenenej liečby môže prejsť do vážnejšieho stavu ako je refluxná choroba pažeráka. Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojich príznakoch, poraďte sa čo najskôr s lekárom.

Aké sú príznaky pálenia záhy?

Predtým, ako podniknete nejaké kroky, je dôležité uistiť sa, že vaše ťažkosti sú pálenie záhy a nie iný problém. Pálenie záhy je spôsobené kyslým refluxom, ku ktorému dochádza, keď sa v žalúdku nachádza jedlo a žalúdočná kyselina sa začne pohybovať nahor do pažeráka, čo spôsobuje podráždenie. Medzi príznaky patrí bolestivý pocit pálenia v hrudi, kyslá chuť v ústach, pocit nevoľnosti, tlak za hrudnou kosťou a chrapľavý hlas. Tieto nepríjemné pocity môžu trvať až niekoľko hodín.

Tipy pre rýchlu úľavu od pálenia záhy

Našťastie pre tých, ktorí ním trpia, existuje rad jednoduchých prírodných spôsobov, ako zmierniť pálenie záhy.

  • Ak ležíte, skúste sa postaviť, alebo zdvihnite hornú časť tela. Platí to aj pri nočnom pálení záhy – podložte si hlavu vankúšmi a skúste spať až v polosede.
  • Uvoľnite akýkoľvek tesný odev, ako je napríklad opasok.
  • Skúste popíjať jablčný ocot zriedený vo vode (1-2 lyžičky na pohár plný vody).
  • Skúste zmes vody a jedlej sódy (1-2 kávové lyžicky jedlej sódy a vody), ktorá pomôže kyselinu neutralizovať. Tento nápoj si však nedoprajte príliš často – pri pravidelnom užívaní, môže naopak podráždiť.
  • Dajte si zopár mandlí.
  • Vyskúšajte obyčajnú horčicu – dajte si pri prejavoch za jednu lyžičku.

Ak žiadne prírodné metódy nepomáhajú, zmierniť príznaky pomáhajú aj voľne dostupné lieky na úľavu od pálenia záhy ako sú antacidy.

Dlhodobé spôsoby, ako predísť páleniu záhy

Pálenie záhy je často spôsobené výberom stravy a životného štýlu, čo uľahčuje zavedenie zmien do života, ktoré mu pomôžu predísť. Aj keď podnet môže byť u každého odlišný, niektoré jedlá a nápoje sú najčastejšími vinníkmi pálenia záhy, ako sú mastné a korenené jedlá ako hamburgery a kari, alkohol, cibuľa, cesnak, ale aj alkohol a káva. Sýtené nápoje sú tiež jedným z hlavných vinníkov podráždenia, a rovnako je aj prejedanie a jedenie tesne pred spaním. Pomôcť môže tiež , ak prestanete fajčiť, pokúsite sa vyhýbať stresu a budete jesť častejšie menšie porcie namiesto nárazovo veľkých objemov jedla. Ak to odporučí lekár, aj zníženie váhy. môže byť riešením. Všeobecne je dobré sa poradiť s lekárom v prípade, že nejaké lieky, ktoré užívate, by mohli problém zhoršovať.

 

SOURCES/RESEARCH:

LEAD STAT: https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/acid-reflux-ger-gerd-adults/definition-facts

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9617-heartburn-overview

https://www.nhs.uk/conditions/heartburn-and-acid-reflux/

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-does-heartburn-feel-like

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.