projekt poisťovne logo generali

Starnúť dôstojne je ľahšie, ako si myslíte

29. 10. 2020

Nikto z nás nemladne — ale existuje veľa spôsobov, ako starnutie uľahčiť a dokonca aj spríjemniť. Starnúť dôstojne znamená mať zdravé telo aj dušu. Preto vám prinášame kľúčové oblasti, na ktoré by ste mali klásť dôraz, ak chcete starnúť pomalšie a aktívnejšie.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému ľudom v elegantnom veku. Spolu s odborníkmi sa venujeme témam seniorského zdravia, vitality, pohody a skvalitnenia ich života, pri príležitosti spustenia predaja životného poistenia pre seniorov od 55 rokov, ktoré ako jediné na trhu ponúka poisťovňa Generali.

Prejedzte sa ku zdraviu

Ukázalo sa, že strava bohatá na železo, antioxidanty a zdravé tuky pomáha predchádzať problémom, ako sú srdcové choroby, a taktiež môže spomaliť starnutie. To znamená, že je potrebné jesť veľa ovocia a zeleniny, ale aj mastné ryby, orechy, semiačka, plnotučný grécky jogurt a všetky typy strukovín.

Znížte konzumáciu nezdravých tukov, ktoré sa nachádzajú v červenom a spracovanom mäse, pretože tieto tuky zvyšujú hladinu cholesterolu. Ak nedokážete vyradiť zo stravy cukor, obmedzte ho čo najviac! Medzi najobľúbenejšie zdravé náhrady patrí horká čokoláda a ovsená kaša s ovocím a semiačkami, vďaka ktorej zvýšite aj príjem vlákniny.

Udržujte sa vo forme

Pravidelné cvičenie má toľko výhod, až je nemožné ich vymenovať všetky naraz! Pokiaľ ide o aktívne starnutie, udržiavanie fyzickej kondície je nesmierne dôležité — výskum dokonca naznačuje, že vďaka cvičeniu sú bunky vo vašom tele mladšie.

Pre rozhýbanie tela a mysle by ste mali ísť na svižnú 20-minútovú prechádzku aspoň 3-krát denne. V aktuálnej situácií odporúčame vybrať menej frekventované miesta ako napríklad lesné cestičky či turistické chodníky. Ak sa niekomu žiada niečo vzrušujúcejšie, treba vyskúšať napríklad tancovanie, ktoré je ideálnym tipom aeróbneho cvičenia na posilnenie srdca.

Trénujte svoj mozog

Ak vo vyššom veku začnete s novým koníčkom, pomáhate svojmu mozgu udržať sa vo forme. Štúdie dokonca zistili, že je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako znížiť riziko vzniku stareckej demencie. Nájdite si aktivitu, ktorá vám vyhovuje, ako je napríklad učenie sa nového jazyka, alebo hranie na klavíri a držte sa jej. Vďaka pravidelnému záväzku posilňujete nervové spojenia a tie udržia vašu myseľ čulú aj v priebehu nasledujúcich rokov.

Chráňte svoju pokožku

Na zastavenie UV lúčov, ktoré spôsobujú vrásky a v horších prípadoch aj rakovinu kože, používajte opaľovací krém s minimálnym faktorom 30. Ak používate mejkap, vždy si pokožku pred spaním riadne vyčistite a vymasírujte olejom, vďaka čomu bude pružná a pevná. Vyskúšajte jojobový alebo kokosový olej a pocíťte ten osviežujúci pocit hydratovanej pokožky.

Starajte sa o seba

Zlý spánok a neustály stres naše telo vyčerpávajú. Uistite sa, že je váš osobný priestor pokojným a útulným útočiskom, v ktorom dodržujete pravidelný harmonogram spánku. Stres odbúrajte meditáciou alebo aktivitami, ktoré vás robia šťastnými a uvoľnenými. Vaše telo a myseľ vám za túto pravidelnú starostlivosť určite neraz poďakujú!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.