projekt poisťovne logo generali

Belianske Tatry a okolie

20. 03. 2019

Máte radi kopce? Nemusíte sa vždy vybrať len do našich najväčších veľhôr – Vysokých Tatier. Za návštevu stoja aj Belianske Tatry a ich blízke okolie. Vďaka svojmu odlišnému geologickému podkladu - vápencu a dolomitom - vám doprajú iný zážitok z horskej dovolenky.

Ždiar

Malinká obec medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou je výnimočná hlavne svojou ľudovou architektúrou a typickým odevom. Ak navštívite práve okolie Ždiaru, určite vám na návštevu jeden deň stačiť nebude. V samotnej dedinke sa môžete dozvedieť o ľudových tradíciách, zvykoch či si ich aj vyskúšať na vlastnej koži.

Belianske Tatry a okolie

V Múzeu Ždiarsky dom, ktoré je dominantou celej dediny, sa dozviete, ako ľudia niekedy v oblasti Belianskych Tatier žili. Budete si tu môcť vyskúšať napríklad ich typické kroje či sa zúčastniť tej pravej ľudovej ždiarskej svadby. Nachádza sa tu aj tradičná reštaurácia, kde budete mať možnosť ochutnať miestne špeciality.

Belianske Tatry a okolie

Cez dedinku Ždiar vedie veľa turistických cestičiek. Z tejto dedinky môžete napríklad priamo zamieriť smerom ku chránenému Jezerskému jazeru, odtiaľ na Bachledovu dolinu a naspäť do Ždiaru. Táto trasa má, samozrejme, viac príjemných zastávok a trvá okolo 6 hodín, treba sa však držať turistických značiek.

Belianske Tatry a okolie

Belianske Tatry

Východné Tatry veľa ľudí považuje za najkrajšiu časť tatranského pohoria. Aj napriek tomu, že veľa výstupov na vrchy je obmedzených, našli by ste tu počas celého roka nespočetné množstvo turistov z celého sveta. Belianske Tatry sú špecifické najmä svojím zložením z vápencov a dolomitov, čo by sme v tých Vysokých napríklad nenašli.

Belianske Tatry a okolie

V tejto oblasti je sprístupnený turistický chodník z Monkovej doliny do Kopského sedla. Ide o trošku náročnejšiu trasu, dlhú približne 6 km, ktorú zvládnete v tom lepšom prípade asi za 4 hodiny. Táto trasa je však prístupná iba v určitých mesiacoch v roku, aj kvôli svojej náročnosti. Ak sa predsa len rozhodnete ju absolvovať, určite odporúčame kvalitnú turistickú obuv a prísne dbanie na priaznivé počasie, nakoľko pri daždi sa môžu niektoré miesta na tejto trase šmýkať. Výlet do tejto časti Tatier však určite stojí za to.

Belianske Tatry a okolie

Chodník korunami stromov

Asi za najznámejšiu atrakciu posledného obdobia sa považuje chodník v lesoch Národného parku Pieniny. Chodník je sprístupnený pre turistov od roku 2017 a je tak pomerne mladou a modernou atrakciu tejto oblasti. Po jeho otvorení zažil neskutočný nával turistov, a tak je tomu dodnes. Tento chodník je jedným z ďalších projektov nemeckého architekta, ktorý podobné chodníky vybudoval už aj u našich českých susedov či v Nemecku.

Belianske Tatry a okolie

Chodník korunami stromov je dlhý približne 1200 m s výškou 24 metrov a siaha ponad stromy. Na konci chodníka sa dostanete k vyhliadkovej veži, ktorá je už vo výške 32 metrov. Tu si môžete oddýchnuť na tzv. pochôdzkovej sieti, ktorá je príjemným zakončením tejto túry. Súčasťou chodníka sú informačné tabule, v ktorých sa dočítate o faune, flóre a živote miestnych lesov.

Belianska jaskyňa

Ak máte radi jaskyne, určite vás poteší návšteva najväčšej sprístupnenej kvapľovej jaskyne v Tatranskom národnom parku. Prehliadka trvá niečo cez hodinu. Zaujímavosťou tejto jaskyne je tzv. Hudobná sieň, v ktorej sa v lete pravidelne konajú koncerty reprodukovanej hudby. K tejto jaskyni sa dostanete buď autom zo Ždiaru, ktorý je od jaskyne vzdialený asi 6 km, alebo z obce Tatranská Kotlina po náučnom chodníku približne kilometer dlhom.

Belianske Tatry a okolie

Bachledka

Stredisko Bachledová nefunguje iba v hlavnej sezóne zimných lyžovačiek, ale počas celého roka. Veľmi populárny je bikepark, ktorý ponúka trasy rôznej náročnosti a je vhodný pre všetkých cyklistov, aj tých, ktorí bicyklujú len z času na čas. Tento cyklistický park je prispôsobený aj pre deti a bicykel si tu viete aj požičať.

Belianske Tatry a okolie

Okrem toho vám návštevu Bachledky spríjemní aj výstup na vyhliadkovú vežu alebo jazda na bobovej dráhe. Táto bobová dráha má až 1200 metrov a je tak najväčšou v okolí. Bachledka je veľmi dobrým miestom na dovolenku s deťmi. Okrem spomínaného bikeparku je tu pre deti vybudovaných viacero atrakcií. Spomenúť môžeme napríklad trampolínu, náučno-zábavné chodníky či ihriská.

Šťastné cesty po Slovensku!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.