projekt poisťovne logo generali

Technológie pre bezpečie a komfort vo vašom novom aute

06. 11. 2023

Kúpu nového vozidla je potrebné si dôkladne premyslieť. Pri výbere medzi modelmi je samozrejme dôležitá cena a vzhľad, ale ďalšou podstatnou vlastnosťou každého vozidla sú bezpečnostné technológie.

Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej autám a bezpečným cestám, aby ťa každá tvoja jazda doviedla spoľahlivo do cieľa aj v tomto jesennom počasí. V poisťovni Generali ti radi poradíme poistenie, ktoré bude tvoje auto kryť v každej situácii a vďaka kvalitným asistenčným službám ti pomôžeme vyriešiť každý problém, ktorý ťa po ceste stretne.

Bezpečnosť je skutočne jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré treba pri kúpe nového vozidla zohľadniť. Pocit bezpečia a viac komfortu ponúkajú modely SUV, ktorých počet sa na Slovensku za posledné štyri roky výrazne zvýšil. Robustnejšia konštrukcia vozidiel SUV má síce viac železa a deformačných zón, no napriek tomu nie je vždy jednoduché rozhodnúť, ktoré bezpečnostné prvky sú v prípade nehody najdôležitejšie.

Bezpečnosť za volantom: prečo je dôležitá

V roku 2022 zahynulo na slovenských cestách 244 ľudí. Okrem toho bolo 855 osôb ťažko zranených. Tieto čísla síce veľmi nevybočujú z celoeurópskeho porovnania, no snahou každého vodiča by malo byť chrániť seba a ostatných účastníkov premávky.

Bezpečnosť za volantom by mala byť prioritou pri každej vašej ceste. Vzhľadom na to je nevyhnutné vyhýbať sa šoférovaniu, keď ste unavení, a samozrejme, vyhýbať sa alkoholu. Bezpečnostné systémy automobilov však tiež zohrávajú kľúčovú úlohu pri znižovaní počtu smrteľných nehôd.

Pred porovnávaním cien a výberom najlepšieho čalúnenia alebo laku si vždy overte, ktoré bezpečnostné systémy sú zahrnuté do výbavy. Viete, ktoré z nich sú najúčinnejšie? Ak uvažujete o kúpe nového auta, toto je 12 bezpečnostných systémov, ktoré pri výbere zvážte.

Bezpečnostné systémy, ktoré sa oplatí mať vo svojom novom aute

Zostavili sme zoznam 11 najlepších bezpečnostných systémov pre každé nové auto.

1. Asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu

Mnohí výrobcovia automobilov zabudovávajú do vozidiel inteligentné senzory, ktoré vás môžu upozorniť, ak neúmyselne vybočíte z jazdného pruhu. Ak vodič nepoužije smerovku a vybočí, vozidlo vyšle varovanie pípnutím alebo vibráciami volantu či sedadla. Niektoré modely sú dokonca schopné automaticky zostať v jazdnom pruhu, čím zabránia kolízii.

2. Systém monitorovania mŕtveho uhla

Počas jazdy je potrebné sledovať okolie vozidla a predchádzať tak nehodám. No nie vždy je to možné. Takzvaný mŕtvy uhol je ten malý priestor vzadu, ktorý nie je pokrytý spätnými a bočnými zrkadlami. Najnovšie bezpečnostné systémy obsahujú senzor na digitálnom displeji alebo v samotnom zrkadle, ktorý vás upozorní na objekt v mŕtvom uhle.

shutterstock_1058811707.jpg

3. Rozpoznávanie rýchlostných značiek

Koľkokrát ste sa už zamysleli nad tým, či jazdíte v rámci rýchlostného limitu? Je na vodičovi, aby venoval pozornosť ukazovateľom rýchlostných obmedzení, ale je užitočné mať vozidlo, ktoré obsahuje kamery s rozpoznávaním rýchlostných značiek. Takto budete vždy vedieť správnu rýchlosť, pretože sa zobrazí priamo pred vami na obrazovke.

👉Mohlo by vás zaujímať: Ako postupovať, ak nesúhlasíte s pokutou

4. Adaptívny tempomat

Autonómne vozidlá budú možno onedlho realitou aj na Slovensku. Ministerstvo dopravy prinieslo novelu zákona, ktorá sa týka takýchto vozidiel na našich cestách. Kým sa však rozhodne, už teraz je k dispozícii viacero bezpečnostných systémov, ktoré pri šoférovaní pomáhajú. Niektorí výrobcovia navrhli funkcie čiastočne autonómnej jazdy, pomocou ktorých vaše vozidlo udržiava bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami. S takouto funkciou sa zaručenie vyhnete akejkoľvek kolízii.

5. Detekcia spánku alebo únavy

Nikdy by ste nemali šoférovať, keď sa cítite unavení. Niekedy si však nemusíte uvedomiť, že ste ospalí. Vedeli ste, že existuje bezpečnostná technológia, ktorá identifikuje príznaky únavy? Či už ide o únavu alebo výpadky koncentrácie, včasná detekcia vás bude informovať, aby ste mohli zastaviť a odpočinúť si.

6. Upozornenie proti rozptyľovaniu

Od roku 2022 obsahuje mnoho modelov zvukové upozornenia, ak si vodič alebo ktorýkoľvek cestujúci zabudne zapnúť bezpečnostný pás. Budú tiež pripomínať, aby ste počas jazdy nepoužívali mobilný telefón alebo neobsluhovali navigačný systém.

👉 Vedeli ste? Toto sú najnebezpečnejšie úseky ciest na Slovensku!

7. Predné a zadné kamery

Či už pred vami prechádza zviera, alebo jednoducho potrebujete lepšie vidieť potenciálne parkovacie miesto, predná a zadná kamera zvyšuje bezpečnosť jazdy pre vás aj ostatných! Vďaka parkovacím senzorom môžete bez obáv manévrovať aj pri parkovaní na ťažko dostupných miestach. Nezvládate pozdĺžne parkovanie? Pozrite si tieto praktické tipy.

8. Senzory na detekciu chodcov

Vďaka systémom varovania pred čelným nárazom a detekcie chodcov môžete rozpoznať akýkoľvek objekt vo vzdialenosti do 150 metrov od vášho vozidla. To vám môže pomôcť vyhnúť sa núdzovému brzdeniu alebo dokonca zrážke. Väčšina moderných vozidiel dokonca dokáže rozlíšiť chodcov a cyklistov.

9. Systém automatického núdzového brzdenia

V kombinácii s vyššie uvedenou technológiou systém automatického núdzového brzdenia zastaví vaše vozidlo pred zrážkou s objektom vpredu. Pri rýchlostiach nad 40 kilometrov za hodinu reaguje technológia oveľa rýchlejšie ako človek.

10. Inteligentné airbagy

Už roky sú všetky vozidlá povinne vybavené bezpečnostnými airbagmi. Technológia sa už posunula aj o krok ďalej. Niektorí výrobcovia zavádzajú inteligentné airbagy. Vďaka senzorom vo vozidle tieto airbagy vedia, kedy by ich aktivácia mohla predstavovať riziko.

11. Čierna skrinka

Podobne ako v prípade lietadiel, Európska únia schvália, že čierne skrinky budú v nasledujúcich rokoch povinné. Vďaka týmto zariadeniam sa v prípade nehody zaznamenajú minúty, ktoré viedli k nehode, aby sa objasnilo, čo sa stalo.

👉 Mohlo by vás zaujímať: Čo robiť pri malej dopravnej nehode

Bezpečnostné technológie pre deti

Máte deti? Ak áno, ich bezpečnosť je mimoriadne dôležitá. Pri kúpe nového vozidla ponúkajú niektorí výrobcovia špeciálne balíky na zaistenie bezpečnosti detí. Niektoré z bezpečnostných systémov pre deti, ktoré sú k dispozícii na trhu, zahŕňajú:

  • Monitorovacie systémy zabudované do detských sedačiek. Tie vás upozornia, ak pásy neboli správne zapnuté alebo ak ich dieťa náhodou uvoľnilo.
  • Snímače pohybu, ktoré vás upozornia, ak odídete od vozidla, v ktorom zostalo dieťa.

👉 Mohlo by vás zaujímať: Zásady bezpečného cestovania s deťmi v aute

TOP 10 najbezpečnejších automobilov v roku 2023

Inštitút Insurance Institute for Highway Safety zverejnil rebríček 10 najbezpečnejších vozidiel roku 2023. Pozrite sa nižšie a zistite, ktoré z nich sa dostali do zoznamu.

  1. Honda CR-V
  2. Genesis G90
  3. Rivian R1T
  4. Toyota Camry
  5. Volvo XC90
  6. Acura Integra
  7. Subaru Outback
  8. Subaru Sotterra
  9. Volkswagen ID.4
  10. Lexus NX

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.