projekt poisťovne logo generali

Účinné prostriedky na boj so stresom – vyskúšajte 5 prírodných pomocníkov

21. 09. 2022

Je normálne, že občas v živote zažijete stres. Je to prirodzená telesná reakcia, ktorej cieľom je udržať nás v strehu. Ak je stres len dočasný a dá sa zvládnuť, nemusí byť nutne zlý.

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovanému zdraviu nášho srdca a ciev. Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov, nepodceňujte preto ich prevenciu. Pre prípad závažného ochorenia sa chráňte životným poistením La Vita  od poisťovne Generali, ktoré vám v náročných chvíľach podá pomocnú ruku.

Problém nastáva, keď pretrváva dlhší čas. Z toho dôvodu je dôležité vedieť rozpoznať príznaky stresu, aby sa z neho nestala chronická záležitosť. Podliehate často nervozite a stresu? Tak čítajte ďalej a zistite, ako tieto príznaky zmierniť pomocou tých najlepších tipov.

Čo je stres a ako ovplyvňuje naše zdravie?

Stres je stav napätia vo fyzickom tele a mysli, ktorý sa objavuje ako reakcia na podnet alebo tlak, či už pozitívny alebo negatívny. Je súčasťou prirodzeného obranného systému nášho tela a pomáha nám reagovať a zostať v strehu.

V malých príležitostných dávkach stres nepredstavuje žiadnu ujmu pre naše zdravie a v určitých situáciách nám dokonca môže pomôcť. Keď však tento nervový stav pretrváva, stáva sa rizikovým faktorom pre naše zdravie.

Intenzívny stres škodí nášmu zdraviu, môže ovplyvniť náš imunitný a tráviaci systém a ovplyvniť náš spánok, čo vedie k nespavosti, podráždenosti a bolestiam hlavy.

Môže ovplyvniť aj našu pokožku, pričom najčastejšími príznakmi sú svrbenie a suchosť. V závažných prípadoch môže pretrvávajúci stres viesť k akné vypadávaniu vlasov.

Dlhodobý stres môže prispieť k vzniku či k zhoršeniu mnohých chronických ochorení.

Mám stres, alebo úzkosť?

Hlavné rozdiely, pomocou ktorých rozoznáte, či ide o stres, alebo úzkosť, sú tieto:

  1. Stres sa začína vonkajším spúšťačom, napríklad vysokým pracovným zaťažením alebo ťažkou finančnou situáciou. Úzkosť, naopak, vzniká z nadmerných, pretrvávajúcich myšlienok, ktoré nezmiznú, ani keď sa konkrétny stresor stratí.
  2. Pri strese sú našou prevládajúcou emocionálnou reakciou obavy, zatiaľ čo počas záchvatov úzkosti sa častejšie vyskytuje strach alebo úzkosť.
  3. Ďalším spôsobom, ako ich rozlíšiť, je podľa trvania. Stres zvyčajne ustupuje spolu so situáciou, ktorá ho spôsobila. Úzkosť však má tendenciu pretrvávať. Dôvodom je, že sa spája s vlastným iracionálnym myslením, od ktorého sa ťažšie upúšťa.

shutterstock_1339397672.jpg

Je stres v malých dávkach prospešný?

Stres ako spôsob prežitia nám pomáha vyhýbať sa nebezpečným situáciám. Telo nás pripravuje na hrozbu tým, že zrýchľuje dýchanie a pulz, napína svaly a zvyšuje srdcovú frekvenciu.

Ak sa so stresom narába poriadne, môže byť prospešný. Napríklad počas skúšky alebo pracovného pohovoru vám môže pomôcť sústrediť sa a dodať vám energiu.

Bežné príčiny a príznaky stresu

Čo spôsobuje stres v našom tele? Na túto otázku neexistuje jednotná odpoveď a na každého človeka pôsobí inak. Medzi najčastejšie príčiny patria náročné životné situácie, akými sú finančné problémy, rozvod, strata zamestnania, či smrť blízkej osoby.

Tak ako sa líšia príčiny, aj príznaky a symptómy stresu sú u každého iné. Nasledujúce príznaky sú najčastejšie a môžu vám napovedať, že trpíte nadmerným stresom.,

Fyzické príznaky stresu

  • Nadmerné potenie
  • Hnačka alebo zápcha
  • Nepokojný žalúdok alebo kŕče
  • Napätie v krku
  • Závraty a nevoľnosť
  • Zvýšená srdcová frekvencia
  • Znížená alebo zvýšená chuť do jedla

Emocionálne príznaky stresu

  • Nervozita
  • Podráždenosť
  • Úzkosť, stiesnenosť alebo strach
  • Výkyvy nálady
  • Nedostatok energie alebo neschopnosť sústrediť sa

shutterstock_308805506.jpg

Choroby súvisiace so stresom

Z dlhodobého hľadiska môže stres viesť k rôznym zdravotným problémom vrátane závažných ochorení.

Jedným z najčastejších ochorení súvisiacich so stresom je vysoký tlak. Môže viesť aj k ďalším kardiovaskulárnym problémom, ako je zlý krvný obeh, nepravidelný srdcový tep alebo dokonca infarkt.

Stres môže byť vinníkom aj v prípade problémov s krčnou chrbticou. Pri psychickom strese dochádza k zmenám v držaní tela, ako dôsledok prirodzenej obrannej reakcie. Emocionálny stres sa zas prejavuje ako fyzický tlak v mäkkých tkanivách v oblasti krku, ramien, lopatiek, v krížoch a na vonkajšej strane bedier.

Stres môže spôsobiť aj sexuálne problémy, ako je strata libida a u mužov predčasná ejakulácia a impotencia.

Medzi ďalšie časté príznaky chronického stresu patria problémy s mentálnym zdravím, ktoré môžu byť rovnako vyčerpávajúce ako fyzické príznaky. Úzkosť, depresia a záchvaty paniky patria medzi najčastejšie.

Kedy sa stres stáva chronickým?

Ak je stresová situácia dlhodobá, môže viesť ku klinickému stavu nazývanému chronický stres. Medzi bežné príklady tejto patológie patrí depresia spôsobená napríklad dlhodobou nezamestnanosťou, syndrómom vyhorenia alebo finančnými problémami.

Chronický stres často zostáva nediagnostikovaný, pretože jeho príznaky môžu byť mätúce a ťažko rozpoznateľné. Ľudia, ktorí trpia stresom, si môžu tak zvyknúť na život so stresom, že si závažnosť problému uvedomia, až keď je príliš neskoro. Ako napríklad, keď zažívajú extrémny záchvat úzkosti alebo dokonca infarkt. Preto je nevyhnutné identifikovať príznaky chronického stresu čím skôr.

shutterstock_289358336.jpg

Tipy na prevenciu stresu

Ak chcete znížiť stres, existujú rôzne metódy a techniky, ktoré môžu mať veľmi pozitívny účinok a pomôcť zlepšiť duševnú pohodu. Vyskúšajte naše tipy na zmiernenie stresu:

  • Zaručeným liekom je šport alebo cvičenie. Stačí každodenná prechádzka, tanec, plávanie alebo 30 minút v posilňovni. Vo všeobecnosti platí, že akákoľvek činnosť, ktorá vás prinúti pohybu, pomôže uvoľniť napätie a znížiť stres
  • Zaraďte relaxačné techniky do svojho denného režimu. Aktivity ako joga alebo pilates vás naučia nájsť vnútorný pokoj prostredníctvom dýchania a strečingu. Sú to síce rôzne disciplíny, ale obe môžu byť mimoriadne účinné pri zmierňovaní stresu
  • Vyhnite sa zlým návykom. Tabak, kofeín a alkohol vyvolávajú príznaky stresu.
  • Viac sa stretávajte s ľuďmi. Vaši priatelia a rodina môžu byť najlepšou formou terapie. Obklopte sa ľuďmi, na ktorých vám záleží, a plánujte s nimi spoločné aktivity. Smiech a spoločenský život vám pomôžu pri podráždenosti a umožnia vám lepšie zvládať životné situácie.
  • Porozprávajte sa s odborníkom. Nečakajte, kým budú veci nezvládnuteľné. Ak si myslíte, že sa u vás prejavujú príznaky mierneho stresu, vyhľadajte pomoc odborníka.
  • Doprajte si dostatok spánku. Fyzické vyčerpanie zhoršuje negatívne účinky stresu. Najlepšie je vyhnúť sa obrazovke 60 minút pred spaním, pretože nadmerne stimuluje mozog. Existujú aj rôzne prostriedky, ktoré môžu pomôcť pri nervozite. Pozrite si toto video, v ktorom vám predstavíme 5 najúčinnejších prírodných prostriedkov.

Stres môže významne prispieť ku vzniku závažných ochorení, dbajte preto na svoje duševné zdravie. Chráňte sa tiež životným poistením LaVita od poisťovne Generali, na ktoré sa môžete v náročných situáciách spoľahnúť.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.