projekt poisťovne logo generali

Bratislava – objavte zaujímavé zákutia hlavného mesta

20. 08. 2018

Hľadáte inšpiráciu, lebo máte v našom hlavnom meste už svoje vychodené chodníčky alebo, naopak, tu nie ste až tak doma? Tak či onak – dobrých tipov na trávenie voľného času nikdy nie je dosť. Či už hľadáte kultúrne alebo gastronomické vyžitie, vo dvojici alebo pre rodinu, tento článok má odporúčanie pre každého.

…za históriou

Dóm svätého Martina a jeho katakomby

Dóm svätého Martina je po Bratislavskom hrade druhou najvyhľadávanejšou atrakciou v meste. Tento najväčší bratislavský kostol si pozrie zvonku i zvnútra hádam každý, kto navštívi Bratislavu. Málokto však nakukne 6 metrov pod kostol – do podzemných krýpt a katakomb. Celkovo sa tu nachádza až 90 hrobov arcibiskupov, kardinálov a členov významných rodín.

…za atmosférou

Trhy a podujatia v Starej tržnici

Stará tržnica a jej okolie je v plnom prúde revitalizácie a žije naozaj rušným životom. Oplatí sa zažiť atmosféru trhov, workshopov, premietaní, denných i večerných akcií a street food trhov. Ak si zakladáte na kvalite potravín, domácej produkcii, chcete objaviť nové chute a dobre sa najesť či napiť – vyskúšajte tradičný sobotný trh, ktorý zaplní priestor tržnice každú sobotu od 10:00
do 15:00 hod. Každý z trhovníkov prináša na trhy jedinečné produkty, či už ich vyrába, alebo dováža. Okrem ovocia, zeleniny, mäsových i pekárenských výrobkov, syrov, vína a iných jedlých produktov tu nájdete aj lokálnu prírodnú kozmetiku. Trhovníci sa poznajú medzi sebou aj so stálymi zákazníkmi, takže je tu vždy veselo a živo. K tomu vôňa napečených koláčov a čerstvej kávy vo vzduchu robia z trhu miesto, kde sa v sobotu radi zastavíte.

…za gastronómiou

Bistro Baroza

Ak sa chcete najesť na mieste, kde si pochutila aj svetoznáma kapela Depeche Mode, tak navštívte reštauráciu a bistro Baroza. Pod vedením šéfkuchára Petra Slačku, ktorý cibril svoje kuchárske zručnosti doma aj v zahraničí, robí Baroza gastronómiu inak ako väčšina slovenských podnikov. Ako sám hovorí, zakladá si na progresívnom varení a ich jedálny lístok je všetko, len nie fádny.

Palacinkáreň Lacinka

Kultová palacinkáreň, ktorú pozná hádam každý Bratislavčan. Nečakajte veľké exkluzívne priestory, práve naopak, vyzerá to tu, ako by sa zastavil čas – malá stroho zariadená miestnosť s jedným výdajným okienkom. Na čo sa však môžete spoľahnúť, je exkluzívna chuť palaciniek s obrovským množstvom slaných aj sladkých plniek za veľmi ľudové „párcentové“ ceny. Ak najbližšie dostanete chuť na bohato plnené palacinky ako od babičky – toto je to správne miesto.

…za pohybom a prírodou

Koliba

Ak si chcete chvíľku oddýchnuť od mestského ruchu, odporúčame vybehnúť na Kolibu. Pár minút cesty od centra a ocitnete sa v lese, kde sa vám ponúkajú viaceré možnosti aktívneho oddychu. Cez celú Kolibu vedú upravené chodníky ideálne na prechádzku alebo beh. Stretnete tu aj veľa cyklistov. Pre pohodlnejších rekreantov je tu lanovka. Pre adrenalínovejšie typy sa tu nachádza bobová dráha a lanové centrum Lanoland. Lanová dráha má dĺžku 423 metrov a tvorí ju 5 okruhov podľa náročnosti, takže sa tu zabavia deti aj fyzicky zdatnejší lezci.

…za výhľadom

Slavín

Ak chcete mať mesto ako na dlani, určite navštívte pamätník na Slavíne. Po prekonaní stúpania do kopca a schodov sa vám odhalí panoráma mesta, ktorá stojí za pohľad v každom ročnom období, za denného aj nočného svetla. Samotný pamätník je vojenským cintorínom, kde je pochovaných 6845 sovietskych vojakov, ktorí zomreli počas bojov o mesto.

…za vzdelaním

Aurelium

Aurelium alebo centrum vedy je miesto, kde sa prelína zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“. Ako inak sa najlepšie učí matematika, fyzika, chémia či robotika, ak nie vlastnou skúsenosťou vo forme zábavných experimentov? Na koreň veci prídete sami pomocou hier a pokusov. Kedy naposledy ste boli v múzeu, v ktorom môžete exponáty chytať, testovať, používať a obracať z každej strany?

…za kultúrou

Kino Nostalgia

Filmy pre každého, kino pre všetkých – to je heslo zrevitalizovaného kina Nostalgia. Naši rodičia si určite pamätajú jeho najväčšiu slávu, ktorá ožíva a objavujú ju aj mladšie generácie. Ak vás chytá nostalgia za starými časmi alebo sa vám žiada zmena, lebo už máte dosť multiplexov, skúste toto kino. Premietajú filmové novinky, ale aj klubové a európske filmy, ktoré by ste vo „veľkokinách“ hľadali márne. Dokonca v spolupráci s mestskou časťou Ružinov prináša vstup zadarmo na rozprávky pre všetky rodiny s deťmi z Ružinova.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.