projekt poisťovne logo generali

Budapešť „to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

22. 08. 2019

Hlavné mesto Maďarska sa nazýva aj stredoeurópskym Parížom. Skrýva v sebe niečo umelecké, historické a zároveň pokrokové. Budapešť je skvelou destináciou pre každého – rodinky, zaľúbencov, partie aj sólo cestovateľov. Ohúri vás svojou monumentálnosťou a zároveň útulnou atmosférou v uličkách a podnikoch. Cez deň v nej viete nachodiť kilometre, narazíte na množstvo pamiatok aj moderné štvrte, môžete ju vidieť z rôznych perspektív a nadmorských výšok. A nemyslite si, že so západom slnka sa objavovanie Budapešti končí - v noci sa stáva mestom svetiel a všetko, čo ste videli za svetla, sa oplatí vidieť aj v tme. Možno vás zláka aj niektorý z klubov - Budapešť je preslávená aj svojím bohatým nočným životom. Dá sa ju navštíviť celoročne, no o trošku viac odporúčame sa v nej pomotať v jarných a letných mesiacoch – vtedy si najviac užijete všetko, čo ponúka.

Pripravili sme pre vás zoznam úloh, pri plnení ktorých zažijete Budapešť naplno:

 1. Vymeňte hotel za bývanie v lokálnych bytíkoch priamo v centre. Nájdete ich naozaj veľa aj na poslednú chvíľu napríklad na booking.com alebo www.airbnb.com.
 2. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 3. Prechádzajte sa uličkami časti Buda (ktorá je viac historická) aj Pest, nevynechajte pamiatky ako sú Parlament, hrad Vajdahunyad, Rybárska bašta, Bazilika svätého Štefana či Námestie hrdinov.
 4. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 5. Povozte sa na kolese Budapest Eye – má to svoje čaro s dennou aj nočnou scenériou.
 6. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 7. Pomotajte sa podzemím Budapešti a prevezte sa miestnym metrom – natáčal sa tu aj kultový film Revízori a stojí to za to. Funguje už od roku 1896 a bolo tak druhým metrom v Európe (po Londýne) aj na svete, takže niektoré zastávky majú naozaj historický šmrnc.
 8. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 9. Zvezte sa jednou z retro električiek, ktoré premávajú popri Dunaji – dovezie vás aj k bodu číslo 6.
 10. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 11. Zažite atmosféru 3-poschodového Veľkého centrálneho trhoviska – najväčšieho v meste. Nakúpte tu lokálne mňamky a ochutnajte, čo sa do vás zmestí. Ale pozor, v nedeľu majú zatvorené!
 12. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 13. Dostaňte zimomriavky pri jednom z najsilnejších pamätníkov obetiam holokaustu – tzv. topánky na nábreží Dunaja.
 14. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 15. Pozrite si Budapešť zhora – jedna vyhliadka je zo Citadely s budapeštianskou Sochou slobody po pešom výstupe a druhá po odvezení sa starožitnou pozemnou lanovkou.
 16. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 17. Poseďte s výhľadom, ak sa vám zapáčili vyhliadky z predchádzajúceho bodu, spravte si rezerváciu v 360 bare – podniku na streche so skvelým výhľadom na mesto, kde sa dobre najete, posedíte s letným kokteilom a ak si dopredu naplánujete svoju návštevu, môže zažiť aj rôzne koncerty a hudobné akcie alebo si napríklad zacvičiť jogu.
 18. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 19. Ochutnajte aspoň 3 typické maďarské jedlá – langoš, guláš a paprikáš – napríklad v reštaurácii Paprika alebo na trhoch v centre mesta.
 20. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 21. Oslaďte si deň v tradičnej cukrárni – palacinkou, doboškou alebo somloi haluškami z pravých domácich surovín – napríklad v legendárnej cukrárni a kaviarni Gerbeaud, v cukrárni a kaviarni Ruszwurm, v cukrárni Auguszt alebo v kaviarni a reštaurácii Centrál, ktorá funguje už od roku 1887 a ich dobošky sú vždy domáce a čerstvé.
 22. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 23. Pripite si pravým maďarským vínom – obrovský výber lokálnych vín od najlepších vinárov, malých aj veľkých, nájdete napríklad vo vínnom bare Kadarka.
 24. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 25. Vykúpte sa v tradičných maďarských kúpeľoch alebo kúpaliskách – napríklad legendárne kúpele Széchenyi či Gellért alebo termálne kúpalisko Palatinus.
 26. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 27. Pozrite sa aj do židovskej štvrte v časti Erzsébetváros plnej umeleckých aj vintage obchodíkov, hipsterských kaviarní a podnikov, street foodu či malých trhov v uličkách.
 28. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 29. Ponocujte a zažite vysvietenú nočnú Budapešť – ideálne v tzv. ruin baroch a kluboch, kde sa bavíte medzi historickými „ruinami“, teda v starých, ale upravených budovách – napríklad Szimpla Kert.
 30. Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

 31. Naplánujte si ďalší výlet do Budapešti a nezabudnite na cestovné poistenie.

Budapešť “to do list” alebo čo by ste tu mali vidieť a zažiť

Krásne potulky Budapešťou!

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.