projekt poisťovne logo generali

Choroby, ktoré postihujú najmä ženy: Viete, ktoré to sú?

29. 04. 2021

Hoci ženy žijú dlhšie, paradoxne počas života prekonajú viac zdravotných problémov ako muži. Pozreli sme sa bližšie na to, pri ktorých ochoreniach by mala byť každá žena na pozore. Poradíme vám, na ktoré vyšetrenia je dôležité pamätať a aké signály si na sebe všímať, aby ste predišli vážnemu problému. 

Tento článok vznikol v rámci mesačného špeciálu venovaného ženám a ženskému zdraviu pri príležitosti spustenia jedinečného životného poistenia od poisťovne Generali, ktoré je určené špeciálne pre ženy a ich potreby a chráni pred rizikami spojenými so ženskými chorobami, s tehotenstvom a materstvom.

Rozdiely medzi ženským a mužským telom sú zjavné na prvý pohľad. Mnohé odlišnosti sú však aj vo vnútri tela, a dokonca aj na úrovni buniek, keďže každá v sebe nesie biologickú informáciu o pohlaví. To sa následne prejavuje v tom, ako rozdielne reaguje ženské a mužské telo na rôzne ochorenia. Isté zdravotné problémy sú bežné u žien a menej časté u mužov, napr. artritída, bronchitída, obezita, astma, skleróza multiplex a ochorenia štítnej žľazy. Rozdiel môže byť aj v tom, že niektoré ochorenia majú u mužov iný priebeh ako u žien. Príkladom sú kardiovaskulárne ochorenia, demencia, depresia či rakovina hrubého čreva.

V minulosti sa biologickým rozdielom medzi pohlaviami nevenovalo dostatok pozornosti. Dokonca aj medzi odborníkmi prevládal názor, že žena je „menším mužom“. To sa našťastie v 80. rokoch zmenilo. Dnes už je v tejto oblasti viac svetla a lekári pristupujú k ženskému telu osobitne, či už ide o preventívne vyšetrenia, podávanie liekov alebo výber liečby.

Pod ochranou estrogénu

„Z biologického hľadiska budú odlišnosti medzi mužmi a ženami vždy. Dôležitý je najmä vplyv estrogénu, ktorý ženy chráni pred rôznymi nepriaznivými faktormi a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Tento rozdiel mizne počas menopauzy, keď estradiol, jeden z hlavných ženských hormónov, nahradí estrónom, ktorý už také ochranné účinky nemá,“ vysvetľuje MUDr. Marek Brenišin z Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Podľa jeho slov vtedy začnú pribúdať nielen kardiovaskulárne ťažkosti, ale často aj osteoporóza či niektoré nádorové ochorenia.

Ako ďalej objasňuje, nie je možné povedať, že by nádorové ochorenia vo všeobecnosti boli rozšírenejšie u žien. „Skôr ide o rozdiely medzi jednotlivými typmi nádorových ochorení. Kým medzi mužmi „kraľuje“ nádor pľúc, medzi ženami je to najmä rakovina prsníka. Súvisí na jednej strane s hektickým životným štýlom, no opäť sa vyskytuje najmä počas menopauzy, keď klesá ochranný účinok estrogénov,“ dodáva. Druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien je karcinóm v hrubom čreve a konečníku, nasleduje karcinóm maternice. Vyvinúť sa môže aj rakovina vulvy, pošvy, placenty, vaječníkov a vajíčkovodov. V prípade nádorových ochorení je kľúčová včasná diagnostika, pretože práve ona môže zachrániť život.

Každá desiata žena 

Gynekologické problémy sú samostatnou kapitolou v živote každej ženy. Priveľa stresu, málo pohybu alebo nekvalitná strava môžu oslabiť imunitu. Odtiaľ je už len krôčik ku gynekologickým ťažkostiam, ktoré majú na svedomí baktérie, kvasinky či parazity. Zmena životného štýlu môže teda prispieť k uzdraveniu.

O čosi zložitejšie je to pri ochorení zvanom endometrióza. Je však možné, že mnohé z vás sa s týmto pojmom ešte nestretli… Ide pritom o najčastejšie gynekologické ochorenie žien v reprodukčnom veku. Trpí ním každá desiata žena na Slovensku. Prejavuje sa bolesťou pri menštruácii, pohlavnom styku či ťažkosťami s otehotnením. Príčiny vzniku endometriózy však dodnes nie sú objasnené.

shutterstock_1727424430.jpg

„Je to ochorenie, pri ktorom sa výstelka maternice dostáva mimo samotnej maternice, napr. do brušnej dutiny. Toto tkanivo stále reaguje na vplyv ženských hormónov, čo je možné cítiť najmä počas menštruácie, keďže tieto ostrovčeky výstelky maternice sa takisto snažia „očistiť“, avšak je to sprevádzané silnými bolesťami,“ uvádza MUDr. Brenišin. Toto ochorenie už vedia lekári veľmi efektívne liečiť či už formou operácie (aj laparoskopicky) alebo liekmi. Do popredia sa postupne dostáva práve táto druhá možnosť.

Búrka v hormónoch

Trápi vás pleť plná vyrážok a už si neviete rady, ktorá kozmetika by mohla zabrať? Problém môže byť pritom úplne inde. Príčinou môže byť hormonálna nerovnováha. Problémy s pleťou však môžu byť len špičkou ľadovca v rozbúrenom mori hormónov. Objaviť sa môžu tiež poruchy spánku, únava, pocit nafúknutého brucha, nevoľnosť, zmeny nálad či pocity úzkosti. Hormonálna nerovnováha môže vyústiť až do problémov s otehotnením či neplodnosti.

Doktor Brenišin vystríha, že ak chcete mať hormóny opäť v rovnováhe, mali by ste výrazne znížiť stres a dopriať si čas pre seba. „V tomto ohľade je naozaj dôležité určiť si priority. Zmenu hormonálnej rovnováhy môže spôsobiť aj užívanie hormonálnej antikoncepcie, omnoho nebezpečnejšie sú však poruchy príjmu potravy. Ohrozené sú najmä mladé dievčatá, ktoré sú často pre lásku alebo pozornosť ochotné držať rôzne bizarné diéty, ktoré môžu rozhádzať cyklus.“

Varoval som ťa…

Telo neustále vysiela signály, keď niečo nie je v poriadku. Pred tým, ako vážne ochoriete, vám určite neraz ukáže varovný prst. Bolesti krížov či nafúknuté brucho nielen počas menštruácie môžu znamenať práve endometriózu. Ak vás trápia bolesti v panvovej oblasti počas behu či chôdze, môže ísť o problémy s maternicou. Strata chuti do jedla zas môže predchádzať rakovine vaječníkov.

„Bolesť, nepohoda či niekedy aj povestná ženská intuícia môžu naznačiť, že niečo nie je v poriadku. V prípade pochybností je vždy lepšie vyhľadať lekára, pretože samoliečba môže často napáchať viac škody než osohu,“ odporúča MUDr. Brenišin.

Som naozaj zdravá?

Najlepší spôsob liečby je, ak chorobám predchádzate. Pravidelné preventívne prehliadky môžu odhaliť, či máte v kartách čierneho Petra. Je dobré mať na pamäti, že mnohé závažné ochorenia v počiatočných štádiách nebolia, napríklad srdcovocievne či nádorové. Často prichádzajú aj bez varovných signálov, ktoré by ste mohli spozorovať. Jediným zaručeným spôsobom, ako ich odhaliť, je teda včasná diagnostika.

Ako upozorňuje doktor Brenišin, je dobré vedieť, či je človek zdravý. „Mnohé ochorenia sa navyše dajú odhaliť v zárodku, prípadne žena vie, s čím môže rátať. Žiaľ, musím konštatovať, že hoci sú prehliadky zadarmo (je možnosť priplatiť si za lepší LBC odber, ktorý však poisťovne nepreplácajú), mnohé ženy prichádzajú s karcinómom krčka maternice v treťom či štvrtom štádiu, keď už je liečba rozsiahla či dokonca až nemožná. Často pritom stačí, aby žena prišla na prehliadku a ochorenie sa odhalí ešte predtým, než sa rozvinie.“

shutterstock_1519304618.jpg

Na preventívne prehliadky má na Slovensku nárok každý poistenec. Všeobecného lekára by ste mali navštíviť minimálne raz za dva roky, gynekológa aspoň raz ročne, ženy vo veku 40 – 69 rokov raz za dva roky. Mnohí zabúdajú aj na návštevu gastroenterológa, po päťdesiatke by ste ho mali vyhľadať aspoň raz za desať rokov. Zoznam chorôb, ktoré dokáže odhaliť preventívna prehliadka, je totiž veľký: cukrovka, chudokrvnosť, vysoký krvný tlak, poruchy funkcií obličiek či pečene, zápal v močových cestách, porucha srdcového rytmu a mnohé ďalšie.

Povinná jazda v tehotenstve

Na preventívne prehliadky sa nevykašlite ani počas tehotenstva či po pôrode. Vtedy dokonca platí, že zdraviu treba venovať zvýšenú pozornosť. „Všeobecné odporúčania neexistujú, no určite by žena mala prijímať viac vitamínu B9 (kyseliny listovej), B12, ktorý je nevyhnutný pre správne delenie buniek. Určite odporúčam dopĺňať aj železo, ktorého spotreba je zvýšená a prakticky takmer každá tehotná žena zvykne spadnúť do anémie, ktorá komplikuje život nielen mamičke, ale aj bábätku v brušku,“ vysvetľuje doktor.

Keď čakáte dieťa, je dobré zaklopať na dvere ambulancie raz mesačne. Okrem toho, každý trimester so sebou prináša dôležité vyšetrenia. Klasické tehotenské ťažkosti ako nevoľnosti, zápchy či opuchnuté nohy zväčša neznamenajú žiadne komplikácie, no na pozore sa treba mať pred inými prejavmi, ako je napríklad ostrá bolesť, ktorá môže upozorňovať na mimomaternicové tehotenstvo. Po pôrode si to namierte za lekárom na kontrolu po šiestich až ôsmich týždňoch.

Stále fit aj po prechode

Hoci univerzálny recept na zdravie neexistuje, sú isté rady, ktoré vám pomôžu, aby ste boli v dobrej kondícii aj vo vyššom veku. Ako sme už naznačili v predošlých riadkoch, o zdravie sa treba starať každý deň a nielen vtedy, keď nastane vážny problém. Zanedbávanie zdravého životného štýlu sa vám totiž neskôr nemilo pripomenie.

Posledné roky pribúda vedeckých štúdií, ktoré jasne hovoria, ako je pre ľudské telo dôležitý pohyb. Platí to aj pre ženy v prechode. Polhodina aktívneho pohybu denne dokáže hádam zázraky. Vhodná je chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie alebo aj tanec. Vďaka pohybu na slnku získate aj vitamín D, ktorý sa ukazuje ako efektívna pomoc aj pri COVID-19.

shutterstock_1207059742.jpg

Ťažkosti spojené s klimaktériom, ako napríklad depresie, zmeny nálad, návaly tepla či problémy so spánkom, budete lepšie zvládať aj vďaka kvalitnému jedálnemu lístku. Množstvo dôležitých vitamínov či minerálov totiž viete získať s každým jedlom, len si treba dobre vybrať. Namiesto mliečnej čokolády je rozumnejšie siahnuť po čerstvom ovocí a zelenine.

Kľúčovými surovinami, ktoré sú nevyhnutné pre vaše zdravie, sú aj čas aj pozornosť. Skúste teda spomaliť, vnímať samu seba a dopriať si čas a priestor na vlastné potreby.

Sme aj na Instagrame

#zdravie #zdraverecepty #zdravoachutne #pohyb #fitness #vitalita #cestovanie
Ak sú toto aj vaše srdcové instatémy, sledujte nás:

Novinky a výber toho najlepšieho z Generali Balans raz mesačne priamo do vašej e-mailovej schránky.