Odolá váš domov silnému vetru či búrkam? Zabezpečte ho a predíďte škodám.
Extrémne búrky, silný vietor, dlho trvajúce sucho a prívalové dažde - extrémne počasie môže mať ničivé následky. Zmeny počasia nás ovplyvňujú aj priamo, pretože rastúce teploty, vyššie zrážky a mrazivé zimy prinášajú so sebou vyššie riziko poškodenia našich domovov a majetku.
Tento článok vznikol v rámci mesačnej témy venovanej zveľaďovaniu a ochrane nášho domova, aby sme sa v ňom vždy cítili príjemne a bezpečne. V tom vám pomôže aj poistenie majetku DOMino od poisťovne Generali, na ktoré sa môžete spoľahnúť, keď sa vám doma prihodí nejaká neočakávaná udalosť.
Zvyšujúce sa teploty znamenajú väčšie vyparovanie vlhkosti z pôdy, čo spôsobuje, že pôda pod domami sa zmršťuje a praská a vzniká väčšie riziko zosúvania pôdy. Z údajov slovenského hydrometeorologického ústavu SHMÚ vyplýva, že teplejšie a suchšie letá znamenajú, že riziko poklesu pôdy v dôsledku suchej a popraskanej pôdy sa do roku 2050 pravdepodobne strojnásobí.
Európske krajiny prišli za posledných 40 rokov o 500 miliónov eur v dôsledku škôd na majetku spôsobených počasím a udalosťami súvisiacimi s klímou. Ako majiteľ domu určite viete, že je dôležité chrániť svoj majetok pri extrémnom počasí. Pripravte sa na všetko, čo môže počasie pre nás pripraviť, pomocou nášho kontrolného zoznamu.
Silný vietor
- Odstráňte uvoľnené konáre, aby pri silnom vetre nepoškodili váš majetok.
- Skontrolujte, či sa na streche neuvoľnili škridly, ktoré by mohol vietor odniesť.
- Upevnite ploty, brány, živé ploty a všetky obklady, ktoré by sa mohli uvoľniť.
- Zabezpečte všetko v záhrade, čo by mohol vietor odfúknuť (použite napríklad vrecia s pieskom, laná alebo nábytok nastohujte na seba)
Teploty pod bodom mrazu
- Prasknuté potrubie môže spôsobiť obrovské škody. Počas extrémne chladného počasia, ktoré trvá dlhšie ako dva dni, nechajte kúrenie na nízkom výkone.
- Izolujte potrubia.
- Nainštalujte zariadenie na uzatváranie vody, aby ste sa ochránili pred značnými škodami spôsobenými vodou, ak by zamrznuté potrubie prasklo. Toto zariadenie v prípade úniku vody vypne hlavný vodovodný ventil.
Vlny horúčav
Vlny horúčav sú každým rokom dlhšie a intenzívnejšie. Pripravte sa na ne už v predstihu.
- Stromy odvádzajú z pôdy vlhkosť, ktorá zaisťuje základy budov. Ak sú stromy príliš blízko vášho domu (pozri grafiku nižšie), môže to spôsobiť pokles pôdy
- Odstráňte stromy, ktoré sú príliš blízko vášho domu, alebo ich aspoň udržiavajte orezané.
- Nevysádzajte nové stromy a kríky príliš blízko domu.
- Ak si všimnete nové praskliny v stene, vyhľadajte radu u odborníka.
Búrky a silné dažde
Existuje niekoľko opatrení, ktoré chránia váš dom pred búrkami a silným dažďom.
- Vyčistite odkvapové rúry a potrubia, aby mohla voda neprerušovane odtekať (pretekajúce potrubia môžu spôsobiť stekanie vody po stenách a do základov vášho domu).
- Nainštalujte odvodnenie príjazdových ciest pomocou poréznych materiálov.
- Utesnite medzery vo vonkajších stenách pomocou peny alebo tesnenia.
- Premaľujte murivo a na steny naneste vodotesnú omietku.
Zistite, či je váš dom ohrozený povodňami v katastri nehnuteľností. Ak sa nachádzate v oblasti s vysokým rizikom, zvážte niektoré z týchto možností:
- Majte vždy pripravené vrecia s pieskom, ktorými je možné zabezpečiť dvere a okná.
- Požiadajte elektrikára, aby premiestnil elektrické zásuvky a merače nad úroveň možnej povodne.
- Vymeňte drevené podlahy a namiesto kobercov použite keramické dlaždice.