Chystáte sa do juhovýchodnej Ázie? Toto by ste mali vedieť
Thajsko, India, Nepál, Vietnam, Kambodža, Malajzia, Singapur – ázijské destinácie, ktoré za posledné desaťročie priam neskutočne nabrali na popularite aj medzi Slovákmi. Dôvody sú prozaické – aj zo slovenského platu sa cítite, že si tu môžete dovoliť viac ako bežne, kuchyňa je tu neopozeraná a chuťovo neskutočne dobrá a pre nás exotické krajiny ponúkajú všetko, po čom len môžete túžiť – od priezračných pláží až po čajové plantáže. Strávili sme v tejto oblasti 2 mesiace a máme pre vás vyslovene praktické tipy, ako sa na juhovýchodnú Áziu pripraviť pred cestou.
Neberte si so sebou žiadnu veľkú hotovosť
Nedávno sa partia našich štyroch kamošov vybrala na Srí Lanku užiť si tam príchod roka 2020. Pred cestou sme im radili, aby si nebrali žiadnu zbytočnú hotovosť, max. 50 dolárov na prvé transfery. Keď nám potvrdili, že si berú „pre istotu“ 1500 dolárov (každý!), len sme veselo pokrútili hlavami. Nielen, že sa stávajú ľahšou obeťou všetkých podvodníkov, ale… v ázijských krajinách fungujete s hotovosťou bežne ako u nás – aj keď za väčšinu služieb nezaplatíte platobnými kartami, nenašli sme krajinu, kde by bol problém s bankomatmi a výbermi lokálnej meny. Vždy sa treba domácich (ideálne v hosteli) spýtať na poplatky v jednotlivých bankomatoch, napr. práve na Srí Lanke so slovenskými platobnými kartami vyberiete hotovosť bez výrazného poplatku iba v bankomatoch HNB. Viac tipov k Srí Lanke nájdete v tomto článku.
Tip: Ak si predsa len zoberiete hotovosť (eurá alebo doláre), nezamieňajte ich na letisku ani v centre veľkomiest, bývajú tu najhoršie výmenné kurzy. Férové kurzy majú v menších zmenárňach v odľahlejších častiach miest.
Užite si miestnu dopravu
Áno, niekedy to znamená, že bude cesta trvať niekoľkonásobne dlhšie, ale tú atmosféru vám nikto nenahradí. Práve vo vlakoch či autobusoch uvidíte lokálny život, najlepšie spoznáte tamojšie pomery a ak patríte k extrovertnejším ľuďom, práve od domácich získate najcennejšie informácie – kde sa lokálne najlepšie najesť, kde sa ubytovať, čo okrem typických „must-see“ miest vidieť. Ľudia sú však na cestách rôzni. V Indii na vás budú doslova zízať z takej blízkosti, že vám to bude až nepríjemné, v Singapure si vás nikto ani nevšimne.
My inak milujeme na krátke presuny využívať tuk-tuky – šoféri týchto trojkolesových (niekedy ľudskou silou poháňaných) tátošov sú praví biznismeni. Vedia o všetkom, čo sa v meste deje, poznajú miesta, kde sa dá dobre nakúpiť – stačí sa ich spýtať.
Tip: Ak neviete zjednávať, je juhovýchodná Ázia ideálnou destináciou, kde sa tejto disciplíne môžete priučiť. A práve tuk-tukári sú v tomto majstri. Nezabudnite na úsmev, no zjednávajte tvrdo a férovo. Nie, nejde o to ušetriť na domácich čo najviac, ide o zaplatenie férovej čiastky, s ktorou budú obe strany spokojné. 300 rupií v Nepále za cestu mestom? Férová cena bude niekde medzi 40 – 80. 🙂
Majte otvorenú myseľ a rešpektujte kultúrne rozdiely
Hinduizmus, budhizmus a islam sú 3 najčastejšie náboženstvá v tejto oblasti – zabudnite na všetko, čo ste sa dozvedeli z veľkolepých príbehov v médiách. Otvorte myseľ, nalaďte sa pozitívne a začnite nasávať všetko to rozmanité, to rozdielne a… rešpektujte kultúrne rozdiely. Precestovali sme viac ako 60 krajín a (klop-klop), nikdy sa nám nestalo nič negatívne. Máte chuť nazrieť do mešity, lebo ste v nej nikdy neboli? Moslimovia to neumožňujú, ak sa však slušne spýtate, možno vás vpustia dovnútra – nám sa to niekoľkokrát podarilo, pretože sme prejavili úprimný záujem. Juhovýchodná Ázia je obrovská a ponúka toho veľa. Ak nemáte detailný plán cesty, vôbec sa ním netrápte. Spýtajte sa ďalších cestovateľov, ktorých stretnete tucty, čo odporúčajú oni. Ak vám neprekáža prespať sem-tam v hosteloch, výborne! Sú to totiž najlepšie miesta na výmenu cestovateľských skúseností.
Tip: Milé dámy, zoberte si so sebou dlhšiu (ľahkú) šatku – tá vám najmä v teplých mesiacoch pomôže pri zahalení ramien a nôh pri vstupe do niektorých pamiatok a zároveň ju môžete využiť vo vyklímovaných autobusoch na prikrytie. A oni teda vyklímované autobusy milujú. 🙂
Nerobte si starosti s balením
Cestujte naľahko a ak by ste čokoľvek zabudli, verte nám, že to zoženiete do pár minút na mieste a často lacnejšie ako u nás. Ak plánujete dlhší trip, za každý ušetrený kilogram sa vám váš chrbát poďakuje. Ako ťažký a veľký by mal byť váš batoh, ak smerujete v teplejších mesiacoch do juhovýchodnej Ázie? S batohom s maximálnym objemom 45 – 55 litrov by ste nemali prekročiť hranicu 9 kg. Poznáme ľudí, ktorí sa na 2-mesačný trip relatívne pohodlne vliezli do 35-litrového batohu a 7 kg, ale to už chce trocha uskromnenia. 🙂 Zároveň vám tieto hmotnosti a objemy umožňujú cestovať v lietadle s vašou batožinou vo forme príručnej batožiny, čo vám najmä s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami v Ázii (AirAsia, Tigerair, IndiGo…) otvára úplne nové možnosti cestovania.
Tip: Ak máte stále pocit, že sa do takého objemu a hmotnosti naozaj neviete zbaliť, mrknite na náš detailný návod so zoznamom vecí, ktoré si so sebou zbaliť.
Zaobstarajte si lokálnu SIM kartu
Roamingové dáta sú mimo Európskej únie stále pekelne drahé – niekedy aj 10 eur za prenesený megabajt (!), čo je úplný úlet. Pred cestou si skontrolujte, či máte naozaj vypnutý dátový roaming, aby vás po návrate neprekvapil zbytočne vysoký účet. Pravidelne si kontrolujte spotrebu a pred cestou zavolajte operátorovi a požiadajte ho o aktiváciu limitu pri dátových prenosoch (každý z operátorov v nejakej forme túto službu podporuje). Ako zostať v spojení s domovom a svetom (priznajme si to, každý sa chceme pochváliť našimi cestami na sociálnych sieťach) v ázijských krajinách? Odpoveď je jednoduchá – lokálna SIM karta. Nekupujte si ju však na letisku, ale zájdite do niektorého z maličkých obchodíkov alebo pouličných stánkov. Ku kúpe budete potrebovať pas, z ktorého si spravia kópiu (alebo si ho odfotia do mobilu – nič si z toho nerobte). Odporúčame aspoň 2 – 5 GB dát na týždeň, bežná cena za tento objem dát sa v závislosti od krajiny pohybuje niekde od 4 do 10 eur. Nechajte na predajcovi, aby vám všetko aktivoval až do momentu, kým vám internet nebude spoľahlivo fungovať a zároveň vám neukáže potvrdzujúcu správu o množstve aktivovaných dát. Ázijské krajiny sú pokryté väčšinou dostatočne kvalitným mobilným signálom, rýchlosť dátových prenosov sa môže líšiť od veľmi pomalých až po rýchlejšie ako na Slovensku. 🙂
Tip: Ak cestujete dvojica, trojica alebo štvorica, vezmite si z domu jeden náhradný mobil, zakúpte si všetci spoločne v danej krajine iba jednu SIM kartu a zdieľajte dáta s mobilným hotspotom.
Vyskúšajte lokálne jedlo a trhy
Prosíme, v ázijských krajinách – vykašlite sa na drahé reštaurácie. Streetfood je to, čo si na juhovýchodnej Ázii okamžite zamilujete. Čerstvé, lacné, extrémne chutné a zároveň rozmanité. Ak budete v prímorskej oblasti, určite siahnite po lokálnych morských plodoch, čerstvejší ho už azda ani nemôžete dostať. Skúšajte, skúšajte, skúšajte… a ako spoznať dobrý stánok na ulici či na lokálnom trhu? Pozrite sa, kde sedia domáci (nie turisti!).
Čím viac domácich, tým lepšie domáce jedlo. Dajte si však, prosím, pozor, čo vám nalievajú do drinkov. Pivo si kupujte iba fľaškové a nechajte si ho otvoriť priamo pred vami. Pri miešaných drinkoch buďte tiež opatrí a ak ho nebudú pripravovať priamo pred vašimi očami, radšej jedno kolo vynechajte. Áno, bohužiaľ, hovoríme o nechcených zážitkoch s drogami, ktoré sa prihodili mnohým cestovateľom.
Tip: Prvé dni môže mať váš žalúdok problém si zvyknúť na úplne inú kuchyňu. Odporúčame sa vyhnúť jedlám a nápojom, v ktorých sa môže objaviť domáca čistá voda (umývané šaláty, nápoje s ľadovými kockami…). Voda síce môže byť pitná, na niektoré baktérie však naše žalúdky ešte nie sú pripravené a môžu vám spôsobiť nepríjemnosti. Ak patríte do skupiny hypochondrických cestujúcich, môžete skúsiť fľašku LifeStraw Go. V Indii sme mesiac pili iba z nej a plnili sme ju z najrôznejších vodných zdrojov.
Buďte pripravení
Nepanikárte s očkovaním a nezabudnite na dobré cestovné poistenie. Keď si začnete googliť o rôznych možnostiach očkovania pri ceste do juhovýchodnej Ázie, zostanete možno nemilo prekvapení. Samozrejme – nehovoríme o očkovaniach proti hepatitíde A/B, prípadne brušnému týfusu. To sú dlhodobé očkovania, ktoré má mať každý dobrý cestovateľ absolvované. Ak vám však začnú núkať očkovanie proti japonskej encefalitíde, žltej zimnici a ďalším, nepanikárte. 🙂 Porozprávajte sa s ľuďmi vo vašom okolí, ktorí v týchto krajinách boli. Mnohí vám potvrdia, že okrem očkovania práve proti hepatitíde A/B a brušnému týfusu to so samotným očkovaním už ďalej veľmi nepreháňali. Ono, aj očkovanie je (veľmi zaujímavý) biznis… Na čo však rozhodne nezabudnite, je kvalitné cestovné poistenie. Nebudeme maľovať čerta na stenu, ale cestovať bez cestovného poistenia je (aj vzhľadom na nízke ceny tohto poistenia) tak trocha nezodpovedné. A verte nám, že skončiť vo verejnom nemocničnom zariadení niekde v Ázii veľmi nechcete.