Čo sú finančné ciele, prečo sú dôležité a ako súvisia so vzťahmi?
Úspech v oblasti financií vyzerá pre každého z nás inak. Pre niekoho to znamená vlastniť dom, pre iného precestovať svet. Pre niektorých ľudí je to jednoducho pocit, že sa v živote môžu slobodne rozhodovať bez ohľadu na peniaze. Nech už sú však vaše ambície akékoľvek, je potrebné zvážiť niektoré aspekty.
Peniaze sú veľká a citlivá téma. Poďte sa s nami o nich dozvedieť viac, aby namiesto vrások na čele ste si vedeli prostredníctvom nich vyčariť úsmev na perách. Tento mesiac sa venujeme financiám jednoducho a zrozumiteľne – ekonomika, investície, poistenie, sporenie – a všetko čo s tým, súvisí. A keďže vieme, že každý je jedinečný, v Generali vám vždy radi poradíme poistenie pre všetky vaše potreby a ciele.
Hodnoty a ambície v živote aj v oblasti financií formujú to, aký máme prístup a postoj k peniazom. Ak chcete zistiť, ako ste na tom, spravte si náš interaktívny kvíz.
Finančné ciele slúžia ako kompas, ktorý ukazuje, ako premeniť akýkoľvek sen na realitu. Ak neviete, či je pre vás stanovenie cieľov vhodné, pozrite si túto štúdiu1, podľa ktorej je kľúčom k úspešnému sporeniu práve vytváranie pravidelných cieľov.
Pri zaobchádzaní s peniazmi slúžia ciele ako motivácia, ktorá vám pomáha napredovať. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo sú finančné ciele a ako vám môžu pomôcť.
Čo je finančný cieľ?
Finančný cieľ je špecifický, merateľný a časovo ohraničený cieľ týkajúci sa sporenia, výdavkov, zarábania alebo investovania peňazí, ktorý vám pomáha dosiahnuť vaše ambície. Či už chcete splatiť dlh, kúpiť auto, začať podnikať alebo znížiť svoje výdavky, cieľ pomôže zamerať vaše úsilie tak, aby ste sa každý deň správne rozhodovali a v konečnom dôsledku dosiahli svoje ambície.
Finančné ciele môžu byť krátkodobé alebo dlhodobé. Zvyčajne ich delíme na niekoľko menších merateľných cieľov, ktoré pomáhajú sledovať pokrok. Okrem stanovenia finančného cieľa je potrebné si vytvoriť plán, ako cieľ chcete dosiahnuť. Tento plán bude obsahovať konkrétne kroky, akými je napríklad založenie sporiaceho účtu alebo používanie aplikácie na sledovanie výdavkov.
Ako vám finančný cieľ môže pomôcť?
Stanovenie finančných cieľov si vyžaduje starostlivé zváženie toho, čo od života teraz a v budúcnosti očakávate, a ako (a či vôbec) sú tieto súčasné a budúce potreby v súlade. Tento prístup vám pomôže zistiť, aké sú vaše krátkodobé a dlhodobé priority, zhodnotiť vašu finančnú situáciu a vytvoriť akčný plán. Ciele vám tak umožnia mať väčšiu kontrolu nad financiami a zároveň konať premyslenejšie. Pomôžu vám tiež znížiť stres a úzkosť súvisiacu s financiami. Tejto téme sa ešte budeme venovať neskôr.
Mať cieľ, ku ktorému sa chcete dopracovať, preto môže byť motivujúce. Ak teda plánujete niečo významnejšie, ako je napríklad záloha na nehnuteľnosť alebo dovolenka snov, získate motiváciu robiť také zmeny alebo úpravy, ktoré vám tieto ciele pomôžu dosiahnuť. Vďaka pravidelným cieľom získate nástroj, pomocou ktorého môžete merať svoj pokrok a osvojiť si zodpovedný prístup.
Príklady finančných cieľov
Krátke až strednodobé ciele
Tieto ciele zvyčajne predstavujú veci, na ktoré miniete peniaze do niekoľko mesiacov. Patria medzi ne:
- Šetrenie na dovolenku
- Kúpa nového auta
- Opravy a vylepšenia nehnuteľnosti
- Šetrenie na svadbu
- Vybudovanie finančnej rezervy na núdzové situácie
- Splatenie dlhu z kreditnej karty
Dlhodobé finančné ciele
Tieto ciele sú zvyčajne väčšie a komplikovanejšie ciele a môže trvať niekoľko rokov až desaťročí, kým ich dosiahnete.
- Kúpa domu
- Rozbehnutie podnikania
- Sporenie na dôchodok
- Sporenie na štúdium detí
Chcete si stanoviť finančné ciele? Pozrite si tento článok, ako si vytýčiť krátkodobé i dlhodobé finančné ciele
Výhody finančných cieľov
1. Vaše ciele budú dosiahnuteľnejšie
Finančné ciele vám pomáhajú napredovať, pretože máte stanovený cieľ, ku ktorému sa chcete dopracovať, a menšie ukazovatele, ktoré vám pomôžu sledovať pokrok. Vedomie, že niečo dôležité chcete dosiahnuť, vás motivuje pokračovať a vyhýbať sa zlým finančným rozhodnutiam, ktoré by vás mohli vrátiť späť. Keď sa budete k svojim cieľom približovať a uvedomíte si, že sú k vám bližšie, budete stále odhodlanejší ich dosiahnuť.
2. Získate povolenie utrácať
Mali ste niekedy pocit viny, keď ste peniaze utratili na niečo, čo ste si možno nemohli dovoliť? Vďaka finančným cieľom budete mať vo financiách prehľad, aby ste vždy vedeli nielen koľko peňazí potrebujete ušetriť, ale aj koľko si môžete dovoliť minúť. To znamená, že ak si budete chcieť spraviť radosť, budete sa cítiť pokojnejšie a istejšie.
3. Zlepší sa vaša duševná pohoda
Osobné financie môžu byť zdrojom stresu a úzkosti 2 a môžu negatívne ovplyvňovať fyzické a psychické zdravie, sebavedomie a medziľudské vzťahy. Tým, že vďaka finančným cieľom budete mať prehľad vo financiách a dosiahnuteľný plán, získate pocit kontroly nad vecami a vedomie, že viete prečo a kam smerujete.
4. Uľahčíte si rozhodovanie
Je oveľa jednoduchšie robiť rozhodnutia, keď viete, k čomu sa chcete dopracovať. Či už ide o bežné nákupy alebo väčšie kariérne rozhodnutia, ak budete vedieť, čo chcete a prečo, budete robiť také rozhodnutia, ktoré vám pomôžu dostať sa k svojmu cieľu.
Vytváranie cieľov znamená, že vždy budete myslieť na širší kontext. Je však dôležité nájsť rovnováhu medzi tým, že myslíte na budúcnosť a tým, že si chcete dopriať aj v prítomnosti. Zjednodušene povedané – treba sa zamyslieť, do akej miery ste ochotní upraviť svoj životný štýl dnes, aby ste mohli dosiahnuť svoj cieľ zajtra. Buďte flexibilní a ak je cieľ pre vás príliš nereálny, upravte svoj harmonogram alebo ciele, aby bol celý proces dosiahnuteľnejší. Užijete si tak nielen výsledok, ale aj cestu k nemu.
5. Zlepšia sa vaše vzťahy
Hoci si za peniaze šťastie nekúpite, môžu byť zdrojom napätia vo vzťahoch s inými ľuďmi, najmä ak žijete v spoločnej domácnosti a delíte sa o výdavky, alebo ak máte k peniazom rozdielny prístup. Pochopenie a zosúladenie hodnôt a cieľov týkajúcich sa financií je kľúčom k budovaniu zdravého vzťahu s partnerom alebo blízkou osobou, uľahčuje komunikáciu, porozumenie a zdieľanie zodpovedností.